Denemeler

G-20 Zirvesinin Boş Kararları (Siyasi Makale)
Okunma: 65
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


G-20 Zirvesinin Boş Kararları

G-20 adı altında toplanan devletlerin temsilcileri, Londra'da toplandıklarında Dünya'yı saran ekonomik krizin bastırılması için bazı kararlar almışlar.

Bir internet sitesinde, G-20 zirvesinden çıkan kararları okuyorum.

Vatandaş olarak açık söyleyeyim: Zirvede alınan kararlar yahut verilen sözler, haber metninde okuduğum kararlar veya sözler ise, bu kararlar ve sözler, dünya'yı saran ekonomik krize çözüm olmaz. Çünkü, cümleler anlamsız ve muğlak ifadeler içeriyor.

Şimdi verilen söz cümlelerine teker teker bakalım:

a) ''Güven, büyüme ve istihdamı yeniden inşa etmek''

Ne demektir bu ya?! Devlet temsilcileri zirveye birbirlerine güven duymadan mı gittiler? Bu hususta birbirlerine karşı şüphe varsa, kriz çözümü için boşa uğraşılıyor demektir. 'Büyüme ve istihdam'ın ne pahasına olması gerektiği ise, belli değil.

b) ''Borçlanmayı düzenleyecek şekilde finansal sistemi onarmak''

Sistem onarılmasını isteyen, sistemin yara alış sebebini açıklamalıdır. Sistem içinde finansla oynayanlar, bu sebebi ortaya koymaktan kaçınırlarsa, zaten, güven oluşmayacak demektir.

c) ''Güveni inşa etmek için finansal düzenlemeleri güçlendirmek''

Buna, ''güven oluşmadan düzenlemeye girişme saçmalığı'' denir. Finansal sistemi onarmak için 'güven' mi aranıyor, yoksa, az da olsa var olan 'güven'i istismar edebilme ortamı mı kollanılıyor?

d) ''Küresel ticareti ve yatırımları teşvik etmek, korumacılığı reddetmek''

Burada 'teşvik'in biçimi belli olmadığı gibi, 'korumacılık' sözcüğünün taşıdığı anlam da belli değil. Dediğim gibi, muğlak ifadelerle krize çözüm aramak, boşa çabadır.

e) ''Herkesi içine alan, çevre dostu ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlamak.''

''Herkes'' ifadesinden kasıt ne? İşin içinde iyi niyetliler var... kötü niyetliler var. Sürdürülebilir iyileşmeye teşebbüs edilse, o iyileşme, kötü niyetlileri aşıp iyi niyetlilere ulaşamayacaktır.

G-20 devlet temsilcilerinin vardıkları mutabakat, bir adım atılmasına sebep olmuş. Dünya lideri devletlerince, Dünya Bankası'na ve IMF'e ek 1 trilyon kaynak sağlanmasına karar verilmiş. Bu parayla krizden en çok etkilenen ülkelere yardım söz konusu olacakmış.

Ülkelerin ülkelere yardım etmesine bir şey denemez. Buna ''Ülkelerarası yardımlaşma'' denir. Bu durum ortaya güzel neticeler çıkarabilir. Ama, IMF'in, bazı ülkelere yardım etmesi için 'borçlanması'ndan bahsediliyor ki, bu, yardımın, servet sahiplerinden alınan borçla yapılacağı anlamını taşır.

İşte burası hiç olmadı.

Normal presedürde borç alma borç verme işlemi bir işe yarar. Ama, kriz belasının cehennem oluşturma aşamasına gelindiği ortamda, hâlâ borç alınmasından ve verilmesinden bahsedilmesi, içler kan ağlayarak gülünecek olaydır.

Dünya'yı saran krize çare isteniyorsa;

1- servet sahipleri, İhtiyaç sahiplerine karşılıksız para verecek;

2- Toplum bireylerine para edinilmeden harcama yaptırılmayacak;

3- Yönetimler, herkesin uyacağı yasaları yapacak.

Ağzı açık kalıp ''Anlayamadım'' diyenler ortaya çıkacak mı bilmem. Benimki öneridir. Bu önerileri anlamada geç kalınırsa, yeryüzünü yakacak ateş, faaliyetine başlamış olacaktır.

İbrahim Faik Bayav
(03.04.2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6350
2 Firari Fırtına 4410
3 Mustafa Ermişcan 3803
4 Hasan Tabak 3517
5 Nermin Gömleksizoğlu 3166
6 Uğur Kesim 3030
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2922
8 Sibel Kaya 2878
9 Enes Evci 2589
10 Turgut Çakır 2284

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1160 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com