Denemeler

Konu: İçtihad (Makale)
Okunma: 85
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Konu: İçtihad

Biz okuyucular öğrenmek için okusak da öğrenilmesine sebep olmak için de okuyoruz. Konu içtihad olunca, toplumda oluşan problemlere çözüm bulunabilmesi akla gelir.

Prof. Hayrettin Karaman, içtihadın kimler tarafından yapılacağını bildirmiş. Nasıl yapılacağını da bildirmiş. Ama, günümüzün yaşanan acı problemlerine çözüm bulunması için içtihad yapılması gereği var mı ona değinmemiş.

Bu babda bir kaç tane soruyu benim sormam gerekecek:

1- İçtihat kapısının kapalı olduğu hurafesi, Hocamız'ın tesbitine göre, yıkılmış. Bütün İslam dünyasında, yeni içtihat denilebilecek çalışmalar yapılıyormuş. Acaba bu çalışmalar toplumların işine yarıyor mu? Acaba, siyasi, iktisadi ve sosyal problemlerin halli için ne kadarı topluma tebliğ edildi?

2- Hocamız yetkisiz kişilerin içtihad yapmasından şikayetçi. Onların önlenmesi taraftarı aynı zamanda. Ama bu liberal ve demokratik sayılan ortamda önlenmesi mümkün değilmiş.

Yetkisiz kişilerin içtihadını önlemek liberal ve demokratik ortamda mümkün olmaz ise, önlenmesi için, toplumu, liberal ve demokratik ortamdan uzaklaştırmak mı gerekecek?

Bakınız, burada, ''Din demokrasiyle bağdaşmaz'' diye yırtınanları haklı etme malzemesi çıktı.

3- Yetkisiz kişilerin yaptığı içtihad için telaş etmeye gerek yok diyor Hayrettin Karaman Hoca.

Yetkili kişilerin içtihadını toplum göremezse öğrenemezse, toplumun, yetkisiz kişilerin içtihadına yapışmasından başka çaresi kalır mı?

Bugün, kocasından dayak yiyen imam nikahlı kadının savcılığa başvurduğunu, ama bu şikayetinin mahkemece red edildiğini okudum. Resmi nikahı olmayanın şikayetine mahkeme bakmazmış. Sonra dosyayı Yargıtay ele almış, kadının zulüm gördüğüne kanaat getirip ''Nikahsızın da hakkı savunulacak'' kararı vermiş. (Haber7: 07.06.2009) Bugüne kadar bu çeşit olayların halli için yetkili müçtehidlerden bir fetva çıkmadı. İlim ehli neden aile facialarının önünün alınabileceği içtihadı yapamıyorlar veya olanını topluma sunamıyorlar?

Yargıtay'ın ''Nikahsız kadının da hakkı korunacak'' kararı, aslında, içtihaddır. Karar zayıf olanın kuvvetli karşısında korunma gerekliliğini dile getirmiştir. Karaman Hoca'nın yetkili gördüğü ilim ehli, ya sessiz kalarak bu içtihadı onayladığını belirtecek, ya da, kendilerince yapılmış veya yapılacak içtihadı toplum önüne sürecek.

İbrahim Faik Bayav
(7 Haziran 2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6393
2 Firari Fırtına 4449
3 Mustafa Ermişcan 3864
4 Hasan Tabak 3564
5 Nermin Gömleksizoğlu 3203
6 Uğur Kesim 3057
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3003
8 Sibel Kaya 2914
9 Enes Evci 2624
10 Turgut Çakır 2308

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:13349 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com