Denemeler

Gerçek, Burada! (Siyasi Makale)
Okunma: 93
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Gerçek, Burada!

Mahir Kaynak, gazeteleri ve gazetelerin yazarlarını okuduğunda, onların bir davayı hasbi savunduklarını görmüş. Oysa ki, iki basın grubu, herhangi bir davayı hasbi savunma adı altında birbiriyle savaşıyornuş.

''Türkiye'deki ve Dünya'daki bütün cepheleşmeler birbirine benzer ve aynı kaynaktan beslenir'' diyor Mahir Kaynak. Siyasilerce, önce projeler belirlendiğini sonra bu projeleri savunacak fikir akımlarının İNANÇ üniforması ile cephede yerini aldığını da belirtiyor. (Stargazete 01.08.2009)

Kürt savunuculuğu basında yeni çıktı; değerlendirme biraz zaman alabilir.

Uzun yıllardır gündemi işgal eden, başörtüsü savunuculuğunu Sayın Kaynak'ın tesbiti içine sokarsak, şeytan oyununun dik alasıyla karşılaştığımızı anlayabiliriz.

İslamcıların ''Başörtüsü zulmü var'' çığlığı kesilmeye yüz tuttu. İleri gelen bazılarının oğullarına başörtüsüz gelin almaları bunun işareti gibi.

Bir zamanlar, ''Emekçiler sömürülüyor'' yaygarası ülkeyi kaplıyor, ülkenin ekonomik ilerlemesi, bazı servetlilerin de desteğiyle durdurulmaya çalışılıyordu.

Sayın Kaynak'ın tesbiti ışığında emekçiler sömürülüyor yaygarasını anlamamız gerekirse böyle...

''Başörtülü kızlar okuma hakkından mahrum ediliyor'' yaygarasını yayanlar da böyle...

Emekçiler sömürülüyor yaygaracıları 12 Eylül'le amaçlarına ulaşırlarken, Başörtülüler zulme uğruyor çığlıkçıları, amaçlarına yeni yeni ulaşabiliyorlar. Yahut ulaşabildiklerini sanıyorlar. Kimi yazar, işlemin bitirilmesini, yakınlaşmış... kimi yazar, işlemi bitmiş... kimi yazar ise işlemi, okuyucularına sonuç alınmış olarak gösteriyor. Hele ki bir gazetenin bazı yazarlarının ateistlerin dindarlarla birlik olma tavsiyeleri var ki, evlere şenlik!

Ateistlerle birliktelik kurup sarmalandıkları kucak içinde dinin ne kadar yaşanacağını, sarmalanan dindarlar kararlaştırıversinler artık.

Ben, hoca ve müfessir bilinenlerin durumuna şaşıyorum. Oluşturulan problemler karşısında kolay yolu seçiyorlar, Onca yıllar ''Dinde başörtüsü var'' klişesini seslendirip Kur'an ayetlerinin halka açıklanmasına yanaşmadılar. Acaba bunu da, Sayın Kaynak'ın ''Dünya siyasilerinin önceden hazırladıkları proje'' tesbitinin içine sokabilir miyiz?

Mahir Kaynak'ın bahsettiğim yazısını hoca ve müfessir bilinenler de okumuşlardır mutlaka. Peşin hüküm vermelerini 'hıh. O da kim?..' tepkisini göstermelerini tavsiye etmem.

Sayın Kaynak, proje gereği birbiriyle savaşan basın grubunun bazı aydın bilinenlerini, haklıyı-haksızı ayırdetme tartışmalarını beyhude görüp böyle tartışmalara girmemelerini sağlık veriyor. Eh, o yazardır; bir zamanların MİT mensubudur, aydınlara ve saygınlara kendi persfektifinden sağlık verebilir. İslam camiasının önde gelenleri ise, Kur'an'ın hükmü gereği, haklıyla haksızın ayrışması uğraşısından uzak duramazlar.

Sayın Kaynak, cepheleşmenin, siyasetten olduğunu açıkça belirtiyor.

Siyaset İslami ise değeri vardır. Haklı ile haksızın ayrışması bu şekilde sağlanır.

Siyaset İslami olmadığında, hazırlanan proje yerine oturtulsa bile, temelinde hukuksuzluk olduğundan, o projenin bünyesinde er geç çatırtı oluşacaktır.

Sayın Kaynak şu temennide bulunuyor: ''...uğraşım, akıntıya kapılıp gitmemek... Yolumuzu, bizi sınırlayan faktörleri hesaba katarak, bir ölçüde kendimizin çizmesiydi. Tüm ayrıntıları büyük güçlerce çizilen darbeler yerine, beklentiler üzerinde anlaşarak sistemi devam ettirmek''.

İbrahim Faik Bayav
(01.08.2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:136 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com