Denemeler

Derde Çare Bulunmalı (Makale)
Okunma: 113
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Derde Çare Bulunmalı

Gündemde konu değişiyor galiba!

Bu hafta bir işadamının röportajıyla başlayan fikir yürütme, devam ediyor. Ama konu o işadamının şahsından çıktı umum zenginleri içine alır duruma geldi.

Dücane Cündioğlu zekat mükellefiyeti hususunda yanlışlar oluştuğunu görüyor, bir kıssa anlatıp özetini şu şekilde veriyor:

''Şeriata göre: Bu senin, bu benim'';
''Tarikata göre: Hem senin hem benim'';
''Hakikate göre: Ne senin ne benim''.

Canı sıkılmış olacak ki söylenmiş: ''Hakikat kimin umurunda?'' (Yeni Şafak 02.08.2009)

Ben şöyle bir fikir yürüteyim:

Toplumun bütününün fert olarak hakikate varması mümkün değildir. Çok az sayıdaki hakikat ehli, hakikatin atmosferinde kalmaya özen gösteriyorlardır mutlaka. Bu hakikat meselesini bilelim.

Tarikat, kendi içinde, 'hem senin hem benim' düsturunu şiar edinmişse kim ne diyebilir ki? Toplum bireylerine, tarikata girip kalacaksın diye bir emir mi gelmiştir? Tarikat mensuplarının inancı öyle oluşmuş, o yola kendilerini vermişlerdir. Bu tarikat meselesini de geçelim.

Amma şeriat ise, bir toplumun düzenli kalması için elzemdir. Toplumun ilim veya tefekkür ehli, zengin fakir arasında denge sağlanması için zekatta kırkta biri yeterli görmüşlerse yeterlidir. Yeterli olmadığı anlaşıldığında, elbette ki oran ilim ve tefekkür ehillerince yükseltilmeye çalışılacaktır. Mümkünse biz, o ilim ve tefekkür ehlini görelim.

Kırkta birlik oranı, bütün devirlerde bütün toplumlar için olduğunu sanan dindarlara üzülüyor Sayın Cündioğlu. Yerden göğe kadar haklı. Ve, ''Neymiş?.. Mal sahipleri, üzerinden bir sene geçmek kaydıyla, belli miktara ulaşan mallarının kırkta birini yoksullara vermek suretiyle tezkiye etmek, arındırmak zorundaymışlar'' diyerek de hicvi oluşturuyor:

Cündioğlu, bir kaç tane soru sorup, İslam fakihlerine(!) de tokmağı vuruyor, ''Merak buyurmayınız bugünün İslam dünyası bu sorularla yüzleşmeye hazır değil'' diyerek.

Peki neden değildir?

Bugüne kadar yanlış yunluş şeyleri ''islam'' diye anlatanların empozesinde kalmışlardır da ondan!

Şimdi ben Sayın Cündioğlu'nun temas etmediği bir şeye temas edeyim; servet sahiplerinin, zekat vermek istediklerinde, kırkta birin yeterli olup olmayacağını anlamanın yolu yok mu? diye sorayım.

a) Kazanç edinme hakkındaki esaslar yönetim tarafından konmalıdır. O esasların amaca ulaştıracağına toplum tarafından inanılmış olmalıdır.

b) Yönetim tarafından konulan çalışan-çalıştıran kuralları önemsenmelidir. Çalıştıranlar, kuralları, kendi lehlerine bozmaktan kaçınmalıdır. Yasa var olduğu halde kişiyi sigortasız ve yedibuçuk saatten fazla çalıştırarak, hak edilen ücreti geciktirerek kazanç sağlayandan zekat vermesi beklenemez. Öyle kişi zekat vermekten bahsediyorsa, amacı başkadır.

c) Zenginleşen kişiler, ihtiyacının dışında harcama yapmamalıdırlar. Bu kişiler, 'Ben kazandım, canımın istediği gibi harcarım anlayışından uzak olmalıdırlar. Zaten yoksullara zekat verme hissini öldüren de bu davranıştır.

d) Para kazanıp zengin olanlar kumara yaklaşmamalıdırlar.

Bunlar yerine geldikten sonra İslam fakihi(!) bilinenler baksınlar bakalım, yoksulluk hangi biçimde kendini gösterecek. O zaman yoksulluğa çare için verilecek zekatın oranı belirlenmeye çalışılır.

Ülke ekonomik krize girmeseydi belki de bu konu gündeme gelmeyecekti. Ramazanda komiklik oluşacaktı tabi. Üç lirayla fakir doyurma yarışına girilecek, Diyanet mensupları da fitre miktarı açıklayarak kendilerini vazife yapmış göstereceklerdi.

Madem ki konu gündeme geldi, Sayın Cündioğlu'nun ve basındaki hoca yazarların yapacakları şey, hükümeti şeriatı kavramaya, uygun yasa yapmaya çağırmak olacaktır...

Onların görevleri, hükümet mensuplarını koltuklarında kalsınlar diye övmek, millete şirin göstermek değildir.

İbrahim Faik Bayav
(02.08.2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3953
4 Hasan Tabak 3617
5 Nermin Gömleksizoğlu 3248
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2958
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2336

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4606 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com