Denemeler

Cumhurbaşkanı Gül ''Fikirler Tartışılsın'' Dedi (Siyasi Makale)
Okunma: 85
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Cumhurbaşkanı Gül ''Fikirler Tartışılsın'' Dedi

Bugün 2009 yılının 8 Ağustos'u. Bu gün Bitlis vilayetinin düşmandan kurtuluşu günüymüş.

Bunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bitlis'e gidip konuştuğunu anlatan haber metninden öğrendim. Gerçi hangi düşmandan kurtulduğunu anlayamadım ama, olsun! Düşmandan kurtulmuş ya, yeter. Bkz: http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=130069

Bitlis'in kurtuluş yıldönümünde Cumhurbaşkanı'nın konuşması, cumhuru ilgilendirmiş midir, bilmem. Beni ilgilendirdi. İlgilendirdiği için de konuşmadaki bazı cümleleri ve kelimeleri çekip tahlil etmeme zemin hazırladı.

''Tabi ki herkes hür düşünce içerisinde düşüncelerini söyleyebilir. Farklı farklı fikirleri ileri sürebilir, ülkemizi, memleketimizi daha ileri götürmek için fikirlerini yarıştırabilir'' demiş Cumhurbaşkanı.

Ben, kişinin, düşüncesini hür ortamda söyleyebileceğini sanıyordum. ''Hür düşünce'' nasıl oluşuyor, o hür düşünce içinde düşünce nasıl söylenebiliyor, anlayamadım. Yani şimdi ben, klavyenin tuşlarına basarak beyaz zemine döktüğüm düşünceyi dile getirebilmem için hür düşünce mi, yoksa hür ortam mı arayacağım?

Benim fikrim şu: Cumhurbaşkanı'na olanca güçleriyle destek veren haber siteleri, haber ve yazı altları için okuyuculara verdikleri yorum hakkını uyduruk etmesinler. Etmesinler ki, gazete sayfalarında maaşla yazı yazanların dışında ülkemizi, memleketimizi ileri götürebilecek düşünceye sahip kişilerin de bulunduğunu kamuoyuna aktarmış olsunlar.

Fikirler ileri sürülürken olumsuzluklar oluştuğunu anlatmaya çalışan Cumhurbaşkanı, ''Zaman zaman, maalesef, sıkıntılar yanlışlar olmuştur ama bütün bunların bitmesi gerekir'' temennisinde bulunmuş.

Fikirler ileri sürülürken, ''zaman zaman, maalesef'' nasıl sıkıntı oluşabilir?

Hür ortamda bir fikir ileri sürüldü diye sıkıntı oluşacağını sanmam. Fikirdeki tema peşin peşin umumen yanlış kabul edilmişse, o başka. Bu da, peşin hüküm edinenlerce ülkenin ileriye götürülmesinin istenmemesi demektir. Ülkeyi ileriye götürmek istemeyenlerin bulunduğu ortam hür düşünce ortamı kabul edilebilecek midir?

''Bütün bunların bitmesi gerekir'' sözü, bundan evvel kurulan cümlenin doğru olmaması yüzünden, anlamı niyet taşıyanın kendinde kalacaktır.

Cumhurbaşkanı Gül şu sözü de söylemiş: ''Birbirimizden farkımız yok. Herkes birbirine saygı gösterecek, saygı gösterince sevgi gösterecek. Herkes birbirini şefkatle kucaklayacak''

''Birbirimizden farkımız yok?!..''

Hangi açıdan?..

Ülkeyi ileri götürme açısından mı, ülkeyi ileri götürme numarası yapma açısından mı? Daha geçenlerde Cumhurbaşkanlığı makamınca veto edilen istihdam yasası maddesinin gerekçesinde, Cumhurbaşkanı Gül'ün, ülke insanlarını eşitsiz kılmak gibi ağır bir ifadesi vardı. Yöneten belli sayıdaki yönetici ile yönetilenler arasında dehşetli bir farkın olduğu o ifadeyle gün yüzüne çıktı. Şimdi nasıl ''birbirimizden farkımız yok'' oluyor?

Hem herkesin birbirine saygı göstermesinin şartları vardır. Makam edinen ve o makamda yükselen, Allah'ın suç saydığı 'istikbar' duygusundan kendini uzak tutarsa saygıyı hak eder. Yoksa, ''Oğlum. Vali olamazsın demedim...'' cümlesinin bulunduğu kıssa işlerlik kazanır.

Saygı oluşunca da sevgi kendiliğinden ortaya çıkar zaten.

''Şefkatle kucaklama'' ise, kuvvetlinin ve servetlinin aciz ve yoksula göstereceği histir. Cumhurbaşkanı, bu sözü, yönetimde ve servette merhale kazanmış olanlara dese yerinde olur.

''Yeni bir anlayışı atalarımız nasıl hakim kıldıysa bizler de tekrar hakim kılacağız'' sözündeki 'yeni anlayış' nedir acaba?

Atalarımızın hakim kıldığı anlayış, tarihi dönemler içinde değişiklik arzeder. Cumhurbaşkanı'nın dile getirdiği 'yeni anlayış'ın ne olduğunu bilmek isteriz. Yeni anlayış, ülkeyi ileri götürmekten uzaksa, ileri götürür sanılıyorsa ne olacak? Eğer ataların hakim olduğu anlayış hakim kılınacaksa, o, yeni anlayış olmaz ki! Hele o sözle, sonu '...harcayacağız', '...çalışacağız' gibi kelimeleriyle biten cümleler kurulacaksa, öyle söz insanları tatlı hayal içinde bırakmaktan öteye gitmez. Çalışılsın bakalım; varılacak hedef görülebilecek mi?..

Bu yazı, bir vatandaşın, ortamın hür olduğunu umarak sunduğu fikirdir.

Bu fikri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Tüm memleketin fertleri, ayrı ayrı herkes, bizim en sevgili, en kıymetli, en saygıdeğer vatandaşımızdır'' sözüyle tamamlarım:

İnşallah öyledir.

İbrahim Faik Bayav
(08.08.2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6406
2 Firari Fırtına 4461
3 Mustafa Ermişcan 3887
4 Hasan Tabak 3578
5 Nermin Gömleksizoğlu 3214
6 Uğur Kesim 3066
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3022
8 Sibel Kaya 2924
9 Enes Evci 2632
10 Turgut Çakır 2314

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1420 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com