Denemeler

Rejim İslamileşmiyor (Siyasi Makale)
Okunma: 76
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Rejim İslamileşmiyor

Bir ülkede oluşan huzursuzluğun benciller, dünyaperestler yüzünden çıktığını hiç kimse redetmeyecektir. Bunun düzelmesi için Allah'ın, öyle ülkeye uyarıcı gönderdiği Kur'an'da belirtilmektedir. Yani Allah, toplumda İslam oluşmasını istemektedir.

Günümüzde, İslam'ı yanlış algılama devam ediyor. Yahut şöyle diyeyim: Doğru algılanıyor da, kavram kargaşası yüzünden ifade edilemiyor.

Ateist bilinen ama Kur'an bilgilerinden de uzak kalmayan bir yazar, yazılarında zaman zaman islamcılara dokunduruyor. Bir yazısındaki ifadesi şu: ''Demokrasiye inanmayan İslami kesim demokrasiyi kullanarak rejimi İslamileştirme operasyonunu sürdürüyor''.

Yanlış algılama burada. Bu yanlış algılamayı önlemek için bir kaç söz söylemek şart.

Yazarın ''demokrasinin kullanıldığı'' tesbitine şunu diyebilirim: Devleti ele geçirmek isteyenlerin yahut devletten pay bekleyenlerin içinde demokrasiyi kullanmayan var mı? Devlete hakim güç bile, hakimiyetin bölüşülme aşamasına geldiğini anladığından, o dahi, pay azalmasına karşı demokrasiyi kullanıyor.

Devlet, dayandığı dış unsurlar kendi başlarının çaresine bakar olduklarından bu yana, yalpalayıp duruyor. Bu da saltanat meraklılarının iştahını gıcıklıyor.

''Demokrasiye inanmayan İslami kesim'' sözünden AKP'yi ve destekçilerini kastettiğini sanıyorum. Bu kesimin demokrasiye inanıp inanmadığını akıp giden olayların sonucu belirleyecek. Şimdilik, AKP'nin ''demokrasiye inanıyorum'' demesine ''he'' demekten başka çare var mı? Amma, ''rejimi İslamileştirme'' iddiası kabul edilebilir değil.

Ben, Sayın Yazar'ın zikredilen yazısını okuduktan sonra, Şükrü Kızılot'un 20.08.2009 tarihli yazısını okudum. O yazıdan bazı kısımları alırsam rejimin islamileştirilme iddiasının yanlış olduğu daha iyi anlaşılır.

Şöyle diyor Sayın Kızılot:

''Kaçak yani sigortasız işçi çalıştıran işverene hapis cezası yok. Buna karşılık, sigortalı işçi çalıştırıp, ücretini düşük gösteren işverene hapis cezası var''

İslam, yönetimin koyduğu yasaya uyulmasını ister. Yönetim ise, toplumun düzenli kalabilmesi için uyulması mümkün olan yasayı yapmak zorundadır. Çarpık yasa yapılması, yapılmış çarpık yasanın düzeltilmemesi, İslam'la bağlantılı olamaz. AKP ağırlıklı Meclis, ancak, Sayın Kızılot'un konu ettiği yasayı düzelterek rejimi İslamlaştırdığını gösterebilir.

Şunu da diyor Sayın Kızılot: ''Daha ötesi, sigortasız işçi çalıştıran işverene, bir kat vergi ziyaı cezası uygulanıyor. Sigortalı işçi çalıştırıp, ücretini bordroda düşük gösteren işverene ise üç kat vergi ziyaı cezası uygulanıyor''. Bkz: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/12311110.asp?yazarid=82

Yönetim doğru söz söyler ve doğru davranışta bulunursa toplum doğru söz söyler doğru davranışta bulunur. Yönetimdeki yetkililer durmadan devletin sosyal devlet olduğuna vurgu yapıyorlar. Halbuki bahsi geçen şu yasa halkın emek sarfedecek kesimini, işverenlere sosyal güvenceden uzaklaştırma yetkisi veriyor. Yasa, işverenlerin işyapanlarını sosyal güvenceye sokturacak biçimde değiştirilirse, rejimde İslamileşme gözükmüş olur.

Gündemde İşsizlik Fonu'nda biriken paranın amacı dışında kullanılması olayı da var. AKP bununla ilgili yasayı çıkardı. Diyanete sorulsun bakalım: İşsiz kalmış, garibanlaşmış vatandaşlar için ayrılmış paranın amacı dışında kullanılmasına fetva verecek mi? Yahut, Başbakan'ın içinden çıktığı İmam-Hatip yetkililerine sorulsun, böyle bir uygulamayı onaylayacaklar mı?

AKP amacını aşmayan yasayı yaptığında rejimi İslamileştirmiş olur.

Yönetimde bulunan AKP'nin başka icraatı da var rejimin İslami olmasına imkan vermeyen. Bu da Sayın Yazar'ın taşıdığı korkuyu gerçekleştirecek, Türkiye'yi geri dönülemiyecek yola sokacak. O zaman benimsesin veya benimsemesin çok kişi, ''İslami prensiplere uyulsaydı'' diyecek ama... geçmiş olsun!

İbrahim Faik Bayav
(23.08.2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6625
2 Firari Fırtına 4640
3 Mustafa Ermişcan 4129
4 Hasan Tabak 3783
5 Nermin Gömleksizoğlu 3394
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3327
7 Uğur Kesim 3215
8 Sibel Kaya 3102
9 Enes Evci 2787
10 Turgut Çakır 2436

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:370 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com