Denemeler

Kürt Hakkından Bahsediliyor! (Siyasi Makale)
Okunma: 82
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Kürt Hakkından Bahsediliyor!

Gülen cemaatinden bir yazar ''Kavimlerin ve Kürtlerin hakları'' başlığı altında bir yazı hazırlamış. Yazının ilk paragrafında şu soruyu soruyor: ''Kürt sorununun teşhis ve tedavisinde İslam bize hangi imkanları sunar?''. Teklifi de şöyle: ''Bu imkandan yararlanabilmek için din algımızı gözden geçirmemiz lazım''.

Çok yerinde bir tekliftir Sayın Yazar'ın teklifi. Antoloji.com'a eklediğim dörtlüklerde bu konuyu dile getireli çok zaman geçti. Allah'ın bir hocası, bir hacısı, bir yazarı bu konuya temas etmedi. Ne oldu şimdi ki Sayın Yazar 'din' algısının gözden geçirilmesini istedi?

Aynen iktidara gelen dindarlar partisinin, altı sene uyuyup yedinci senede akan kanı farketmesi, çözüm işine girişmesi gibi.

Sayın Yazar, Kürtlerin bazı şeylerde hakkı olduğunu ispat için Rum Suresi'nin 22'ci ayetini referans almış. Güzel yapmış. Ama, Hud Suresi'nin 116'cı ve Rum Suresi'nin 41'ci ayetlerini de onun yanına referans olarak eklemeliydi. Kur'an, toplumların bazı haklarını gösterdiği kadar çok hakları nasıl kaybedeceğinin işaretlerini de veriyor.

Sayın Yazar'ın temas ettiği ülke içindeki ''din kardeşliği'' söyleminin içinin boş veya dolu olması, kardeşlik ettiren dinin hangi din olduğuna bağlıdır. İslam Dini ortaya konur, değişik toplumlar benimseyip bu dinin içine girerlerse 'din kardeşi' olurlar. Kur'an'da zikredilen kardeş sözcüğü ortaya konan prensipleri kabul edip uyanlar içindir.

Öyleyse Sayın Yazar 'din' teriminden, doğru algılanması gerekenin sadece İslam olduğunu belirtmelidir. Yakın zaman önce Gülen cemaatinden bilinen bir başka yazar, İslam Dini'nin sorunların çözümünde oynayacağı rolü bütün herkesin düşünmesi gerektiğini söylemişti. İşin ilginç yanı, o yazının yayınlandığı Samanyolu sitesine görüşümü de ilave edip onayladığımı belirten yorum yazdığımda, site kriterlerine uymadığı için yayınlanmayacağı, tarafıma bildirildi.

Başbakan bağırıyordu, çözüm için herkes bildiğini söylesin diye ama vatandaşın bildiğini söylemesine fırsat yoktu.

Neyse. Sayın Yazar ve diğer yazardan sonra fikir ehli diğer yazarlar da İslam'a müracaat edilmesi teklifini sunmaya başlarlarsa benim niyetim gerçekleşmiş olur.

Devlet, durduğu yerde oluşmaz. Şartları vardır. Hakimiyet kurma gücüne sahip olanlar, bir şekilde değişik toplumları etkilerler, sınırları belirlenmiş coğrafya üzerinde faaliyetini sürdürürler. Devletin devlet olduğunun delili ise ortaya konulan sözleşmedir.

Türkiye Cumhuriyeti'ne hakim olanların hangi grup veya toplum olduğunu söylemeyeceğim. Sözleşmesinin Anayasa olduğunda herkes hemfikir. Öyleyse hak unsuru o metnin içinde yazılan hükümle kesinleşmiş olmalıdır.

Hakların işletilmesinde dikkat edilecek kriterler:

1) Anayasa'da 'hak' unsurunun boyutunun ne kadar olduğunun bilinmesi. (Bilinmeyen hak, 'bu haktır' denmediği müddetçe kullanılamayacaktır).

2) Devletin hakim gücünün red edilmemesi. (Hakim gücün veya otoritenin ret edilmesi, belirlenmiş hak unsurunu alır götürür).

3) Anayasa ve yasalar ile hak veya haklar belirlenmiş ise, hakim gücün, buna riayet etmeye çağırılması. (Kur'an'da işareti var).

4) Yeni unsurların hak kavramı içine girmesi isteniyorsa, hak edinme şartlarının ortaya konması.

Ülkede, bazı kimseler, Kürtler'in kendilerini ifade etmelerinin bir hak olduğunu söylüyor. O hak varsa, her halde hakim güç veya otorite tarafından bu hak onlara verilir.

İbrahim Faik Bayav
(02.09.2009 tarihinde yazıldı) 
İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3953
4 Hasan Tabak 3617
5 Nermin Gömleksizoğlu 3248
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2336

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4778 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com