Denemeler

Avrupa Birliği ve Yolsuzlukla Mücadele (Siyasi Makale)
Okunma: 97
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Avrupa Birliği ve Yolsuzlukla Mücadele

Son günlerde bazı ilahiyatçı hoca yazarlar, ülke halkının dindarlığına vurgu yapıyorlar. Ben de öyle yazıyla karşılaştığımda ''Hangi dinin dindarlığı'' diye soruyorum.

Ülke halkının dindarlığını öne çıkaran hoca yazarlar henüz ''İslam Dini'nin dindarlığı'' diyemediler.

Türkiye Cumhuriyeti yönetimi, bugüne kadar, Avrupa Birliği'ne dahil olmak için hırs gösterdi. Ama Türkiye'yi oraya dahil etmeyi beceremedi. Bunun bir çok sebebi olabilir. Son okuduğum bir yazı, Avrupa Birliği'ne girilemeyişin sebebini gösterirken, Türkiye halkının dindarlık boyutunu da gözler önüne seriyor. (Sedat Ergin, Hürriyet 20.10.2009)

Okuduğum yazının başlığı şöyle: AB, yolsuzlukla mücadele istiyor

Yazıdan anladığım kadarıyla, AB Komisyonu, 1998 yılından beri Türkiye ile ilişkili ilerleme raporlarında, yolsuzluklara özel önem atfediyor, hükümetten bu yolsuzluklara karşı etkili önlemler alınmasını istiyormuş.

Türkiye halkının dindarlığına vurgu yapanlar, bunu, Türkiye'yi içlerine almamanın bahanesi bilip ''pöh'' diyebilirler. Ama unutmamak gerekir ki, ülke basınında bir zamanlar, yolsuzluk-hortumculuk-dolandırıcık haberleri eksik olmuyordu. Bugün AB, yolsuzluğu gündeme getirip hükümetimizden buna karşı etkili önlem alınmasını istiyorsa, ülkemizde neyin nesi olduğunu anlamadığımız bir din hüküm sürüyor demektir.

Yazıda, şu tesbit gözüme takıldı: İktidarda bulunan partinin 2002 yılından beri her yıl hazırladığı raporlarda, AB paralelinde yolsuzlukların yaygınlığı itiraf ediliyor, buna karşı mücadelenin sınırlı kaldığından yakınılıyormuş. Bkz: http://www.hurriyet.com.tr/ab-yolsuzlukla-mucadele-istiyor-12729421

Madem ki, iktidardaki parti bile yolsuzluklardan yakınıyor... madem ki AB yolsuzluk denen olgunun bertaraf edilmesini istiyor... o zaman bazı sorulara cevap bulunması gerekir:

Soru-1: İktidar mensupları İslam libasını üzerlerinden çıkarıp laik oldukları için mi yolsuzlukla mücadelede ilerleme kaydedemiyorlar?

Soru-2: İçine girmek istediğimiz Avrupa Birliği hangi dini kendilerine din kabul etmişler ki yolsuzlukların önlenmesi konusunda hassasiyet gösteriyorlar?

Soru-3: Bazı ilahiyatçıların öncülüğünde halkın dindarlığına vurgu yapanlar, yolsuzluk-vurgunculuk-dolandırıcılık-kandırmacılık gibi hasletlerin terkedilerek İslam olunacağını insanlara duyuracaklar mı? Yoksa, duyurma 'laikliğe aykırı' bilinip pısmak zorunda mı kalınacak?

Sorulara cevap ne zaman ne şekilde verilir bilemem. Belki de yolsuzluğun ne olduğu bilinemiyordur! Ya da bir çok doğru davranış 'yolsuzluk' katagorisine sokulmuştur.

Olabilir mi?

Yetkilileri toplanıp hüküm versinler.

İçine girmek istediğimiz AB, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ''Yolsuzlukla mücadele stratejisini sonuçlandır. Soruşturma, iddianameler, yargılama ve mahkumiyetlerle tescil edilen somut bir performans geliştir'' tavsiyesinde bulunduğuna göre hükümetin yapması gereken şey, yolsuzluk olgusunun ne olduğunun ülke insanlarına bildirmesinden ibarettir. Zaten Kur'an-ı Kerim'de istenen, yanlışların ortadan kalkması için mutlaka tebliğ işleminin gerçeleştirilmesi değil mi.

Başbakan, bir zaman, bir kurum mensupları için, ''orası yan gelip yatma yeri değildir'' demişti. Şimdi diyanet camiasına da; ''O kurum günde bir saat gözüküp diğer saatlerde yatma yeri değildir. Ülkemizi dünyaya kötü gösteren yanlış ve yasak olan şeyleri, kaçınılması için, tebliğ etmeye başlayın'' diyebilir.

Yolsuzlukların kalkmasını isteyen AB'den böyle bir tavsiye gelmeden...

İbrahim Faik Bayav
(23.10.2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3953
4 Hasan Tabak 3617
5 Nermin Gömleksizoğlu 3248
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2958
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2336

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4589 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com