Romanlar

MANKURT 9
Okunma: 96
Mustafa Eser - Mesaj Gönder


   Mankurt kelimesi Sir Aleksander hiçbir şey ifade etmiyordu. Açık Laptop’taki browser’a Mankurt yazıp bir en fazla iki saniye bekledi.Browser’da ki ilk konuyu görüntüleyip içinden okumaya başladı.”Altay ve Kırgız efsanelerinde bahsedilen bilinçsiz köle.Mankurt haline getirilmek istenen kişinin başı kazınır, ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak güneş altında bırakılır.Deve derisi kurudukça gerilir. Gerilen deri başı mengene gibi sıkar ve inanılmaz acılar vererek aklını yitirmesine neden olur.Böyle bir kişi bilinçsiz ve her istenen şeyi sorgusuzca yapan bir köleye dönüşür.”
-Ülkede bu kadar iş birlikçi varken benim Mankurt’lara ihtiyacımın olup olmadığı oldukça tartışmalı ve düşünülmesi gereken bir konu genç adam.
-Mankurtlara herkesin ihtiyacı vardır Sir. Bir ülkeyi işgal etmeye hazırlananların daha çok ihtiyacı vardır.
Niçin Mankurt olmak istiyorsun?
-Güç ve para başka ne sebebi olabilir ki?
-Sizlerin ülkenizi kutsal saydığınızı biliyorum. Sen ülkeni sevmiyor musun?
-Benden daha çok sevenler ve gerektiğinde kurtaracaklar bol miktarda var.Benim sevmem bir şey ifade etmiyor.Tek fark ülkedeki tüm kurumlar Mankurt olduğunu zanneden salaklarla kaynıyor ama ben açıkça söylüyorum.İşbirlikçileriniz sıkıştığı anda sizi satar,ben satmam. İşbirlikçilerinize güvenemezsiniz,ben asla konuşmam.Hepsi bu kadar Sir.
   Asık suratlı genç adam ayağa kalktı. Elini uzattı. Kibarlık olsun diye gülümsemeye bile çalışmadı.
-Telefon numaram dosyada yazılı.Cevabınızı bekleyeceğim.
   Çıktı gitti.Hiçbir şeyin kendisini şaşırtmayacağını düşünmesiyle tanınan Sir Aleksander gerçekten şaşırmıştı.ES-AY-ES’ te çalışmaya başladığından bu güne kadar bilhassa saha görevlerinde sayısını hatırlamadığı kadar iş birlikçiyle karşılaşmıştı.Tanıdığı işbirlikçilerin hiç birisi kendisini şaşırtamamıştı.Hepsini iğrenç mahlûklar gibi görmüştü.Ülkesini, halkını satan iğrenç mahlûklar!Biraz daha fazla menfaat için kendisini satacak iğrenç mahlûklar! Biraz önce karşısına geçip“Ben Mankurt olmak istiyorum.”diyen genç adamın insanı tedirgin eden bir hali vardı.Para ve güç pazarlığı yapmamıştı. “İş birlikçilerin karakterine ters bir durum.”İçinde bir şeylere veya birilerine kızgınlığından dolayı Mankurt olmaya karar vermiş gibiydi.Söylediklerinde de son derece haklıydı.Sir Aleksander Uluslar arası 5’li Konsey adına ülkeyi işgal etmek için görevlendirilmişti.Özel operasyonları için de en az bir Mankurt’a mutlaka ihtiyacı olacaktı.Önündeki telefondan sekretere bağlandı.
-Bana Büyük elçiliği bağla.
   Bir saniye bekledi.
-zırrr
-Alo.
-I’m Sir Aleksander. Güvenlik Müşaviri lütfen.
-Zırrr.Zırrrr
-Alo Sir Aleksander nasılsınız?
-İyi olmaya çalışıyorum Albay’ım. Siz nasılsınız?
-Her zamanki gibi Sir.Buyurun size nasıl yardımcı olabilirim?
-Telefonunuza bir belge gönderiyorum.Benim için araştırmanızı istiyorum.Lütfen çok ayrıntılı bir araştırma olsun.
-Elbette Sir.Siz merak etmeyin.
***
   Büyükelçilik Güvenlik Müşaviri 3 gün sonra yaptığı araştırmanın sunucunu bildirmek için Sir Aleksander’ı aradı:
-Sir Aleksander.Benden istemiş olduğunuz kişiyi araştırdık.E Postanıza ilettim.
-Teşekkür ederim Albayım.Bu adam hakkında dikkatinizi çeken bir konu var mı?
-Pek değil Sir.Sıradan birine benziyor.Son bir ay içinde bazı ilginç gelişmeler yaşamış.
-Ne gibi gelişmeler Albayım?
-Bu adamla çalışmayı mı düşünüyorsunuz Sir?
-Neden olmasın Albay?Bana dikkatinizi çeken ilginç gelişmeleri anlatacak mısınız? Lütfen e-postanızdan okuyun demeyin çocukluğumdan beri nadiren kitap okurum.Kilise yurdunda insanı okumaktan soğuturlar bilirsiniz.
-Evet,Sir bilirim. Adamınız bir ay önce evinden atılmış.
-Sebebi neymiş?
-Ev sahibi “Hainleri evimde oturtmam” diye eşyalarını kapının önüne koymuş.
-Good.Very Good. Devam edin Albay sizi dinliyorum.
-Ülkede hem legal hem illegal faaliyet gösteren ÜÇ AY isimli dernek üyeliğinden atılmış. Yöneticileriyle kavga etmiş.Adamların hepsi gıyabında küfür ediyorlar.Çalıştığı kurumdaki mesai arkadaşlarının -samimi arkadaşının olmadığını öğrendik-hepsiyle küs olduğunu,ağız dalaşının ardından bir birlerine saldırdıklarını haber verdi adamım.
-Very good Albayım! Çok teşekkür ederim. Bu adam hakkında bir çekinceniz mi var Albay?
-Hayır,Sir hayır.Gözden çıkarmak için fazla düşünülmeyecek kişiler için her hangi bir çekincem olmaz.Yine de dikkatli olmak gerek.Bu ülke insanının sağı solu belli olmaz.Tarih tahmin edilemez davranışlarıyla dolu.Biz Batılılar için kahramanlık sayılan pek çok davranış bunlar için sıradan sayılır.Ülkedeki varlığımızı tehlikeye atmasın?
-Merak etmeyin Albay.Mankurt tahmin ettiğim gibi çıkarsa bu ülkedeki varlığımızı kuvvetlendirecektir.Ofis için bir yer bulabildiniz mi?
-Araştırıyoruz Sir.Moses birileriyle görüşecekti.Bugün size uğrar sanırım.
-Tamam,Albay görüşürüz.
***
   Bir saat sonra Mankurt olmak isteyen genç adam ofisinde Sir Aleksander’ın karşısındaydı.
-Nasıl bir suç işledin?
   Genç adam muhatap olduğu soru karşında birden şaşaladı. Şaşkınlığı yüzüne yansıdı.
-Ben polisim Sir Aleksander.Görevim suçluları yakalamak.
-İşinde oldukça başarılı olduğun sicilinden belli genç adam.Ama bir suç işlemişsin.Evinden atıldığını,işyerindeki tüm arkadaşlarınla küs olduğunu,kavga ettiğiniz için,disiplin kuruluna
gönderildiğini biliyorum.Dikkatimi çeken en önemli konu şu;IFSASO ve Koordinasyon Merkezi düşmanı ÜÇ AY örgütü yöneticileriyle yaka paça birbirinize girdiğinizi ve üyelikten atıldığını öğrendim.
   Sir Aleksander cevap bekler gibi muhatabına baktı.
-Ben hiçbir suç işlemedim Sir Aleksander.
   Devam etmeden önce biraz bekledi Mankurt.
-Önceki gelişimde söylediğim gibi Para ve Güç istiyorum.Birkaç ay içinde fark ettiğim bir gerçek var:vatanı sevmek- dudaklarında acı bir sırıtık peydah oldu-için bile para ve güç sahibi olmak gerekiyormuş.Ben ve benim gibilerden beklenen vatan için ölmek.Canımı ortaya koyacaksam bunun bir bedeli olmalı.Bir haftadır size biat etmek için ofisinize gelenlerin sevdikleri vatanı ben sevmiyorum Sir.Bu toprakları satacak kadar çok sevmek
için para ve güç gerekiyorsa ben de para ve güç istiyorum.Canımın bedelini siz ödeyebilirsiniz diye size geldim.Bunları söylediğim için arkadaşlarımla kavga ettim.Evimden kovuldum.
   Canlılığını yitirmiş gözlerini Sir Aleksander’a dikti.Mustafa EserYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6380
2 Firari Fırtına 4436
3 Mustafa Ermişcan 3843
4 Hasan Tabak 3549
5 Nermin Gömleksizoğlu 3189
6 Uğur Kesim 3048
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2982
8 Sibel Kaya 2903
9 Enes Evci 2612
10 Turgut Çakır 2300

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1483 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com