Denemeler

SORUNSALLAR!!! DİN
Okunma: 64
Mustafa Eser - Mesaj Gönder


    Murat Belge Osmanlı'da Kurumlar ve Kültür isimli kitabında yaptığı tarife göre sorunsal sadece belli bir konuya bakışı değil aslında bir dünya görüşüyle bakıştır.Yani Her Şey'e bakışınızı dünya görüşünüz belirler.Algınızdaki sorunsalların mantıklı ve ya bilimsel olması gerekmiyor doğal olarak.
   Ülkemizdeki tüm tartışmalar mantıklı veya bilimsel olmadığı halde bu şekilde yürüyor, alevleniyor.Konuyu tatip eden herkes algısındaki sorunsal üzerinden argümanlarını ortaya döküyor,ağzına geleni söylüyor,olmadı küfürle karşısındakileri susturmaya çalışıyor.
   Din,siyaset,tarih,demokrasi fikir özgürlüğü vb. Bunların ve daha pek çok tartışmanın altında kişilerin kişilerin dünya görüşlerini oluştururken etkilendikleri başka kişilerin fikirleri var.
   Genel de Din özelde ise İslam Dini bir sorunsal.İslam hakkında konuşan/yazan herkes algısındaki sorunsal üzerinden yazıyor/konuşuyor.Son günlerin moda cümlesi Uydurulan değil İndirilen Din!!!
   Merak ettiğim için sormak istiyorum.İslam dini size mi vahiy edildi ki bu gün yaşanan Din'e uyduruldu diyorsunuz? Uyduruldu dediğiniz Din sizin uydurmanız olabilir mi?Size dini öğreten kişilerin yanlış yorumları üzerinden İslam Dini'de uyduruldu suçlaması yapıyor olamaz mısınız? 
   Uydurulan din argümanına sıkı sıkıya bağlı olanların bir sonraki aşamaları Deizm ve ya Ateizm olabilir mi?Veya bu kişiler Peygamber Efendimiz(sav)zamanında yaşasalardı tavırları ne olurdu? Hz.Ebu Bekir gibi kayıtsız şartsız iman mı ederlerdi,yoksa bildiklerine güvenerek Müşrik mi olurlardı.Siyer kitaplarında yazdığına göre Varaka bin Nevfel ve bazı arkadaşları İslam öncesi dönemde ilim öğrenmek için Arabistan yarımadasını gezdiler.Hıristiyan ve Yahudi pek çok alimle konuştular.Mekke'ye döndüklerinde herkese son peygamberin gelmesinin yakın olduğunu anlattılar. İlk vahiy geldiğinde Varaka  Peygamber Efendimize (sav) Beklenen Son Peygamber olduğunu müjdeledi.Diğer birisi ise algısındaki Son Peygamber sorunsalından dolayı Müslüman olmadı,Peygamber Efendimiz(sav) e muhalefet etti.
   Yıllar önce bir İlahiyat profesörü bilerce dolar karşılığı konferansa gidiyor,namazı ümmetin başına bela ettiklerini söylüyor,milletin a....koyacaklarını açıkça ilan ediyordu.En sonunda Deist olduğunu söylemiş.İyi de Peygambersiz,Kitapsız,Dinsiz Allah inancı hangi derdimize çaredir?
   İslam Dininin sahibi ve koruyucusu Allah-ü Teala(cc)dır.İslam dininin iki temeli vardır.
1-Kuran'ı Kerim  
2-Peygamber Efendimiz.
 
   Yüce Rabbimizin koruduğu dine kimse zarar veremeyeceği gibi Allah(cc)Tela murad  etmezse Müslümanlara ve İslam dinine yardım da edemez.Bize de Leyleğin ömrü iki laklak der bekleriz.  Mustafa EserYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6338
2 Firari Fırtına 4399
3 Mustafa Ermişcan 3787
4 Hasan Tabak 3503
5 Nermin Gömleksizoğlu 3154
6 Uğur Kesim 3022
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2897
8 Sibel Kaya 2869
9 Enes Evci 2579
10 Turgut Çakır 2276

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2685 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com