Denemeler

Yanlış Yapanlar Hesap Verecek (Makale)
Okunma: 82
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Yanlış Yapanlar Hesap Verecek

Sabih Kanadoğlu adını, devletin işleyişindeki çalkantılardan biliyorum. Benimsediği derneği yadırgasam da, konuşmalarından ilminin ehli olduğunu, çıkışlarından inancının gereğini yaptığını anlayabiliyorum.

Sayın Kanadoğlu'nun, ''Yanlış yapanlar hesap verecek'' sözü, bir vatandaş olarak beni etkiledi.

Kur'an, kim olursa olsun, yaptığının hesabını vereceğini açıklıyor. Ve insanları, hak çerçevesinin dışına çıkmamakla uyarıyor.

Buradaki, 'yanlış yapma', yanlışın yanlış olduğunu yetkililerin anlamaması, anladıysa, yanlışın yanlış olduğunu topluma duyurmamasıdır. Yetkili yanlışın yanlış olduğunu anlayacak; anlamıyorsa ülkenin başında 'yetkili' olmayacak.

Dün bir internet sayfasında okuduğum habere öyle üzüldüm ki, üzüntümden okumayı devam ettiremedim.

Diyarbakır'da ikamet eden Mehmet Karğı adlı vatandaş, nüfus cüzdanının fotokopisini kaybetmiş. O fotokopiyi ele geçiren bir ahlaksız, Diyarbakırlı vatandaş adına cep telefonu hattı almış. Telefonu kullanırken karşısına çıkan muhataba hakaret içeren mesajı göndermiş.

Telefon hattından küfür ve hakarete uğrayan vatandaş mahkemeye başvurduğunda mahkeme, nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşa, vatandaşın hat almak için atılan imzanın ve eylemin kendisine ait olmadığını savcılıkça ispat etmesine rağmen, 2 bin TL para cezasını kesmiş, Vatandaş boynunu bükmüş. Para kazanamadığı için cezayı ödemediğinden de tutuklanmış. (Yeni Şafak 19.12.2009)

Üzülmeme sebep olan bu olayda yanlışın nerede olduğunu anlamaya çalıştım. Ama karar veremedim.

Sayın Kanadoğlu, ''Yanlış yapan hesap verecek'' dediğine göre bu olaydaki yanlış unsurun kimde veya nerede olduğunun araştırılması gerekir.

a) Yanlış yapan vatandaş mı? Kimliğinin fotokopisini kaybeden o vatandaş, o fotokopiyi kimliğin 'aslı' kabul edip muhafazayla sorumlu mu olmalıydı? O zaman her vatandaşa nüfus müdürlüklerince imzalı-mühürlü kimlik verilme mecburiyeti neden var?

b) Yanlış yapan telefon hattı bayii mi? Bir vatandaşa hat, kimlik ibrazıyla mı, yoksa kimlik fotokopisi ibrazıyla mı verilmesi gerekiyordu?

c) Yanlış yapan hakarete uğrayan vatandaş mı? Kimlik fotokopisini kaybeden vatandaş, ahlaksız yüzünden cezaya çarptırılacağını hesaplamalı mıydı?

d) Yanlış yapan mahkemenin hakimi mi? Vatandaşa ceza keserken devletin verdiği kimliği mi yoksa gerektiğinde buruşturulup atılacak sahte imzalı kağıt parçasını mı delil kabul etmeliydi?

e) Yoksa yanlış yapan Adalet Bakanlığı mı? Bir vatandaşını üç yılın sonunda cezayla karşı karşıya getiren hükümden Adalet Bakanlığı, o kadar yıl zarfında haberdar olmayı kendine layık görmemiş miydi?

e) Yoksa yanlış yapan hükümet mi? Ülkenin hassas bölgesinde ''kardeşlik'', ''barış'' oluşturacağını iddia eden hükümet, vatandaşlar arasında, hem de o hassas bölgede, suç işleyen yerine suç işlemiyenin cezalandırılmasını, hükümet olmak mı zannediyordu?

Kur'an, ''Her kesin yaptığını kendi boynuna doladık'' âyetini veriyor. (İsra: 13) Ve ardından, ''hiç bir günahkar başkasının günahını yüklenmez'' uyarısını yapıyor. (İsra: 15)

''Her kim zerre miktar şer işlerse onun karşılığını görecek'' (Zilzal suresi) uyarısı ise, şer işleyenin kepazeliğinin, edepsizliğinin, günü gelince, hesabını vereceğini belirtmek için.

Sayın Kanadoğlu'nun ''Yanlış yapanlar hesap verecek'' sözünden işte bu Kur'anî hükümleri hatırladım.

Hükümet üyelerinin de hatırlaması dileğiyle...

İbrahim Faik Bayav
(19.12.2009 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3953
4 Hasan Tabak 3617
5 Nermin Gömleksizoğlu 3247
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2958
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2336

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1373 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com