Denemeler

Türkiye Nereye Gidiyor? (Siyasi Makale)
Okunma: 102
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Türkiye Nereye Gidiyor?

Türkiye treninin içindeki gürültüler, treni hoplatacak biçimde devam ediyor. Rayından çıkaracak, çıkabilir endişelerini taşıyanların yanında, gürültüyü hayra yorabilenlerin varlığı da dikkat çekiyor tabi.

Trenin içini dışarıdan görebilme kabiliyetinde olan kaç yazar vardır bilemem ama, Fehmi Koru, içinde olduğu treni dışardan görebilmeyi becerenlerden. Sayın Koru ''Endişeye mahal yok'' tavsiyesinde bulunuyor . Ona göre, Türkiye, gitmesi gereken istikamete doğru yol alıyormuş! (Yeni Şafak 06.01.2010)

Kural: Raylar hangi istikamete doğru döşenmişse, tren o istikamete doğru yol alır.

Vardırılacak yer iki çeşittir: Ya cennet vadisir; ya da cehennem çukurudur.

Fehmi Koru, tren içindeki gürültünün sebebini, demokrasiyi eksikli yürüten, lâikliği ayıplı yapan, gündelik hayatı azınlık-özürlü kılan unsurlara değilmesine bağlıyor. Değen kim? O belli değil. Hem sonra, değenin demokrasiyi eksiklikten çıkaracağı, lâikliği ayıpsız yapacağı, gündelik hayatı özürsüz kılacağı da belli değil. Demek ki, tren içinde kendini göstermek isteyen bazıları, hamle yaptıklarında ilk bunlara rastgelmiş.

Türkiye'nin bulunduğu yerin önemine dikkat çekiyor Fehmi Koru. Bu yerin kronikleşmiş ihtilaflar ve sorunlarla sarmalanmış durumda olduğunu bildiriyor. O zaman yol alan Türkiye treninin içinde bunun hissedilip gürültü çıkarılması normal. Fehmi Koru, ''Endişeye mahal yok'' dese de, bu bölgede sıradışı bir gelişmenin, pekala, 'global felaket' oluşturabileceği itirafına düşmekten kendini alamıyor.

Peki, Fehmi Koru'nun ''Endişeye mahal yok'' sakinliğinin sebebi ne?

Sebep; ''Bölgede yeni yeni gücünü hissettiren bizim ülkemiz. Ortadoğu merkezli, ama, Arnavutluktan Çin'e kadar uzanan, Balkanlar ve Kafkasya ile Orta Asya'yı da içine alan bir coğrafyanın gözbebeği mesabesinde olan Türkiye'' imiş!

Bir yerde güç gösterisi ya planlı olur, ya da patavatsız olur.

Planlı güçten akıllılar korkar; patavatsız güçten ise acizler...

Belirlenmiş istikamete doğru yol alan Türkiye trenindeki gürültü, kafayı dışa çıkarıp bakıldığında Türkiye'yi bu şekilde gören görsün.

Halbuki Kur'an'daki işaretler bellidir. Toplumun zayıf kesimini kuvvetli görünenlerin ezmesi, hakkın gaspı, ihtilafın menfaat yüzünden çıkması, o toplumun gidiş yerinin cehennem olacağı şeklindedir.

Haklının güçlü değil de, güçlünün haklı kabul edilmesi, Allah'ın yaptığı hile ile, Arnavutluktan Çin'e kadar olan bölgenin 'gözbebeği' görünür o edenlere. Turgut Özal zamanında başlayan 'öze dönüş' denen hareketin haklılık temeline oturup oturmadığını kimse kurcalamıyor.

Fehmi Koru, Türkiye trenindeki gürültü oluşturan sistem kaynaklı engellerin kalkmasını temenni ederken, insanlarının refahının sağlanabileceğinin de arzusunu taşıyor.

Benim bu yazıyı yazmamın sebebi, muarızlık edip Sayın Koru'ya laf tokuşturmak değil. Arka vagonlarda olsam da, ben de bu trenin yolcusuyum. Makinist dairesine yakın olanların treni içeriden ve dışarıdan iyi gözlemlemesini isterim. Her ne kadar Sayın Koru'nun yazdıklarından fikir ediniyorsam da fikir sunma konumuna gelmek de isterim.

Huzurlu bir Türkiye isteniyorsa eğer... Makinist, belirlenmiş istikamete yol alan Türkiye treninin hızını yavaşlatsın. Önce, tren içindeki iyi niyetlilerle kötü niyetlileri birbirinden ayırabilecek kıstası bulsun. Trenin içindeki önceden ''tu kaka'' dedikleriyle, 'tu kaka'lıktan çıkmışsa el sıkışsın. Ya da yanlışlıkla ''tu kaka'' ettiğini itiraf etsin. Hele ki, tren talimatına kendisi uymayacak ise, Türkiye treninin raydan çıkmayacağı garantisini verenlere güvenmesin.

Evet. Türkiye treni gitmesi gereken istikamete doğru yol alıyor. Acaba, paralel raylardan birinin 'yalan', diğerinin 'ihtiras' olduğunu kaç kişi biliyor?

İbrahim Faik Bayav
(06.01.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3953
4 Hasan Tabak 3617
5 Nermin Gömleksizoğlu 3247
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2958
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2336

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1765 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com