Denemeler

Allah'a Niçin İnanıyoruz? (Makale)
Okunma: 138
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Allah'a Niçin İnanıyoruz?

Antakya'nın tanınmış işadamı vefat etmiş. Dindar hükümetin adaletten sorumlu dindar üyesi o zatın cenazesine katılmış. İşadamı ortodoks olduğundan, cenaze de kiliseden kaldırıldığından, Antakya'ya gelen Halep Metropoliti Pavlos Yazıcı ile sohbet etme gereği duymuş. Hükümetin dindar üyesi, sohbette dinler hakkında bir şeyler söylemek de istemiş.

Söyledikleri bulunduğu mekanda sohbet ortamında kalsaydı, ben bir şey demiyecektim. İnternetle gözümüzün önüne geldiği için, bir kaç söz etmeye mecburum.

Hükümetin dindar üyesi demiş: ''Hepimiz aynı Allah'a inanıyoruz''

Aynı Allah'a inandığımızda sonuç ne oluyor? Allah'a Allah'ın var olduğundan mı inanılacaktı; yoksa Allah'ın tavsiyeleri dikkate değer bulunduğu için mi Allah'a inanılacaktı. Kur'an zamanın müşriklerinin de allah'a inandıklarından bahsediyor. Aramızdaki fark ne olmalıydı?

Hükümetin üyesi demiş: ''Tüm dinler, insanlara, doğruyu, iyiyi ve güzeli gösterir''

Tüm dinler, insanlara, doğruyu, iyiyi ve güzeli göstermez. Hakk'tan ilham alınarak, Rab'den rıza beklenerek oluşturulan dinler insanlara doğruyu, iyiyi ve güzeli gösterir. Teferruata girmeyeyim. Dinden bahseden herkese ben, Kafirun Suresi'ni gösterip dinin iki olduğunu hatırlatıyorum.

Hükümetin üyesi demiş: ''Üç semavi dini bünyesinde barındıran Hatay...''

Hatay, belki üç semavi dini bünyesinde barındırıyordur. Ben Ankara'nın da semavi dini bünyesinde barındırmasını dilerdim. Ülke, fukaraya dağıtılsın diye verilen kömürün iç edilmesi, çocukların cinsel istismara uğraması, çalışan insanların ücretlerinin verilmemesi ve polise taş attığı kesin olmayan çocuğun 8 yıl hapis cezası alması olayıyla çalkalanıyor.

İnanılan Allah'ın dininde, bu olayların Allah'ın gazabını getireceği bildirilmiyor mu?

Ülkede Allah'ın gazabını getirecek başka olaylar da yaşanıyor ne yazık ki.

Hükümetin adaletten sorumlu dindar üyesi, bu olaylar karşısında, Allah'ın Adl ismine ayna olmayacaksa, kabine arkadaşlarına bunu hatırlatmayacaksa, ''Aynı Allah'a inanıyoruz'' demenin ne anlamı olabilir?

İbrahim Faik Bayav
(31.01.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6448
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3955
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3111
7 Uğur Kesim 3095
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2338

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2392 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com