Denemeler

Said Nursi'nin Reçetesi Herkes İçin (Makale)
Okunma: 115
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Said Nursi'nin Reçetesi Herkes İçin

İnsan Hakları Savunucusu bilinen Muhammed Akar ile röportaj yapılmış.

Sayın Akar'ın Türk, Kürt, Arap insanların ilişkilerinin tarihi seyrini 'Dönüp dolaşıp oraya geldik' başlıklı röportajıyla bize aktarmasına ''faydalı oldu'' diyebilirim.

Günümüzdeki Türk-Kürt ilişkilerindeki problemin çözümüne konu geldiğinde, Bediüzzaman'ın reçetesi elbetteki önem kazanıyor. Fakat dikkat ettim, Sayın Akar reçeteden sadece Kürtler'in çözümü için bahsediyor. (Yeni Asya 03.02.2010)

''Yüz yıl geçtiği hâlde, Bediüzzaman'ın Kürt meselesine ilişkin sunduğu reçete tek çıkar yol gibi görünüyor'' cümlesi Türkiye'yi zora sokan meselenin ne olduğunun anlaşılamadığının işaretidir.

Bediüzzaman, reçeteyi sadece Kürt insanların sorununun çözümü için değil, Türk insanların sorununun çözümü için de, İslam ülkeleri denen yerin insanlarının sorunlarının çözümü için de hazırlamış. Hatta, Dünya'daki insan gibi yaşamak isteyen toplumların meselelerine de çözüm bu reçetenin içinde diyebiliriz. Bugün, gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok ülkede onun fikirlerinin taraftar bulması, reçetenin cihanşümul olduğunun kanıtıdır.

Sayın Akar'ın, ''Onca yıl sonra Kürtler yine yokluk ve yoksulluk içinde'' sözü, çok yanlış. Yokluk ve yoksulluğun içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çoğunluğu var.

Bediüzzaman'ın gösterdiği sosyal ve iktisadi kalkınma çözümü, Diyarbakır'a, Urfa'ya, Van'a, Ağrı'ya... gerekli olduğu kadar, İstanbul'a, İzmit'e, Bursa'ya, İzmir'e de gerekli. Sanayiin ve moderleşmenin buralarda daha fazla olması kimseyi aldatmasın. Hangi ırktan olursa olsun haşin ve zalim zihniyetlilerin zenginleşme hırsı, insanlarımızın çoğunluğunu perişan ediyor. İster Türk olsun isterse Kürt, isterse Laz... Bazı uyanıkların yönetimden buldukları güçle insanları az paraya çok çalıştırma, fazla çalıştırıp yorma, işi bırakmasınlar diye ücretlerini vermeme ahlaksızlığı, ülke çapındaki çözülemeyen problemin sebebidir. Zenginleşme hırsına düşen kimselerden, zayıf olanların hakkını yeme alışkanlığı giderilemezse, bahsedilen 'menfi' milliyetçilik duygusunun gelişmesine de engel olunamaz.

Farkına varılmadı mı? ''Milli iradeyle iktidara geldik'' diyen AKP hükümeti, kadrosunda İmam-Hatip'ten mezun olmakla gurur duyan, ulemaya kulak verenlerin bulunduğu kimselerin eliyle ülke insanlarını daha da sefil edecek istihdam yasasını çıkardı. Cumhurbaşkanı, ''kölelik oluşturucu'' deyip ilgili maddesini veto etti. Geçen ay, aynı maddenin çıkması ısrarını sürdüren hükümet, yakınlaşan seçimlerde puan kaybetmemek için, o maddeyi çıkarmaktan vaz geçti. Ama, şimdilik!

Bediüzzaman'ın reçetesi, yönetimdekilerin ve yönetimdekilerden arka alanların bu anlayıştan vaz geçmesi içindir.

Ülkede sefaletin, cehaletin ve problemlerin ortadan kalkması için, yönetime gelmiş kişilerin yapacağı şey çok basit: Yasaları belirli zümreyi korumak gayesiyle çıkarmaması, istenilen yasaların gerekçesiyle çıkarılması, lastik gibi oraya buraya çekilecek biçimde yapılmaması... Ve o yasaların uygulanabilirliği için insanlara anlayabileceği şekilde tebliğ edilmesi.

Bugün yönetime gelen kadrolarda bahsedilen unsurlar yazık ki görülmüyor.

İbrahim Faik Bayav
(04.02. 2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6448
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3955
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3111
7 Uğur Kesim 3095
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2338

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2121 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com