Denemeler

İSLAMİ GELENEK
Okunma: 98
Mustafa Eser - Mesaj Gönder


    Gelenek denilince ne anlıyorsunuz?Biz den önceki insanların yaptıkları zaman geçtikçe toplumsal kural haline gelen davranışlar değil mi? Aşure kaynatmak ve dağıtmak İkram geleneğinin bir parçasıdır.Geleneğin en önemli parçası elbette ki pişirmekten ziyade dağıtmaktır. 
   İslami gelenek denilince farklı şeyler anlaşılmalıdır.1-Kur'anı Kerim'de kesin ifadelerle tam  olarak karşılığı olmayan,Peygamberimiz(sav) tarafından uygulanan ve tavsiye edilen davranışlar.(Vücut temizliği ve sünnet olmak Peygamber Efendimiz(sav) tarafından Hz.İbrahim'in 5 sünnetinden olarak tavsiye edilmiştir.)
   Kurban Kesmek Hanefi ulema tarafından Vacip(kuvvetli Sünnet) olarak nitelendirilmiş bir ibadettir.Kurban Kurbet kökünden gelir ki anlamı Allah-ü Teala'ya yaklaşmaya çalışmaktır. Kurban kesmenin geleneği kurban etinin bir kısmını konu komşuya dağıtmak veya birlikte yemektir.İsteyen hepsini dağıtabileceği gibi hepsini evine de bırakabilir.Oturdukları fil dişi kulelerden toplumumuza ve inançlarımızı bakanlar için net olarak yazmak gerekirse KURBAN BAYRAMI HER SENE HAC MEVSİMİNE DENK GELİR.
   Israrla Kurban hakkında yazan Aydın!!!ların bazıları Kurban kesmeyle hayvan kesmeyi bir birine karıştırırlar sıklıkla.Kurban Bayramı kavurma bayramı değildir cancağızım.İbadet kulluk için yapılır.Kulluğun bir bedeli mutlaka vardır.Bilal,ödemiştir bu bedeli,Hz.İbrahim ödemiştir. Peygamber Efendimiz(sav) ödemiştir kulluğun bedelini.
   Geçmiş yıllarda arabasının bagajında patronuna viski taşıyan Özkök gibiler anlamazlar kulluğun ne manaya geldiğini.Erbakan'ın dediği gibi:Hadi ordan!  Mustafa EserYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6389
2 Firari Fırtına 4445
3 Mustafa Ermişcan 3858
4 Hasan Tabak 3560
5 Nermin Gömleksizoğlu 3199
6 Uğur Kesim 3054
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2998
8 Sibel Kaya 2911
9 Enes Evci 2621
10 Turgut Çakır 2306

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:491 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com