Denemeler

İşsizlik Hükümetin Gündeminde (Siyasi Makale
Okunma: 114
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İşsizlik Hükümetin Gündeminde

Ülke içinde bir problem çıktığında çözümünün hükümet nezdinde olacağını biliyoruz. Şimdi gündeme gelen problem: İşsizlik.

İşsizlik problemine çözüm için işadamlarından ve fikir adamlarından görüşler okumuştum. Bugün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın buna çözüm olarak söyledikleri, bayağı ilgimi çekti.

İş çevrelerince hazırlanan toplantıda konuşan Başbakan'ın, TOBB işyerlerinin ilave birer eleman daha istihdam etmesi önerisinin benimseneceği ve bu şekilde işsizliğin bir kaç puan daha düşürüleceği anlaşılıyor. Fakat, Başbakan'ın künhüne vurduğu öyle bir söz varki, asıl işsizliğin çözümü o söze önem verildiğinde olacaktır.

Başbakan demiş: ''İşsizlik yapısal sorun değil, sanal sorun, insani sorun. Anadolu'nun bir çok yerinde, İşadamları -ben nasıl daha fazla kazanırım- derken, orada insanımızın sömürüsü yapılıyor. Özellikle bunu tekstil sektöründe görüyoruz. Bayanların istihdam edildiği yerlerde acımasızca görüyoruz.''

Tesbit yerinde. O söylediği yalnız Anadolu'da değil, İstanbul'da da...

Hükümetin bunu görmüş olduğuna sevinirken, geç görmüşlüğüne üzülüyorum.

Başbakan, işadamlarının, emeğin sömürülmemesi için yasalar önlerine çıkarıldığında feryat ettiklerinden bahsediyor. Ve diyor ki; ''Ama biz artık üzerine üzerine bu işin gidiyoruz''

Açık söyleyeyim: İnanamıyorum.

İstanbul'da çevremdeki işyerleri için kıyamet gibi eleman aranıyor. Ben üç yere eleman çalıştırma şartlarını sordum. Aldığım cevap: Cumartesi günleri dahil günde 12 saat çalışma, 600 TL ücret. Sigorta konu edildiğinde ise, iki ay sonra.

Böyle bir işyerine eskaza giren bir eleman iki ay çalışamıyor ki. Orada işi bıraktığında beş günlük-on günlük parasını da alamıyor.

Başbakan, bu çeşit davranışı, ''emek sömürüsü'' olarak görmüş, kimler olduğu bilinmeyen işverenlere ''çalıştırdığında hakkını vereceksin'' ikazını yapmış.

72 milyon nüfusta, toplantıda bulunanlar kadarı bunu duydu. Bir de, gazeteden veya internetten haberi okuyanlar kadarı.

Başbakan'ın sözüne itiraz etmiyorum ve diyorum ki: TOBB'la görüşmeler yapılması işsizliğe ve emek sömürüsüne karşı elbetteki bir adımdır. Ama, yasal prosedür tüm ülke insanlarına mutlaka tebliğ edilmelidir. Durumu bilen kötü niyetlileri hariç tutarsak, iş edinenler, yasaya göre değil, sağına soluna bakarak eleman çalıştırıyorlar, mükellefiyetin ne olduğunu anlayamıyorlar. Çalıştırılan garibim insanlar ise, eve ekmek götürme derdinden haklarının ne kadar olduğunu öğrenmeye fırsat bulamıyorlar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediklerine umutlanmaktan başka çarem yok.

İbrahim Faik Bayav
(11.04.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:116 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com