Denemeler

Özdemir İnce Doğru Söylüyor Ama Eksik Söylüyor (Siyasi Makale)
Okunma: 83
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Özdemir İnce Doğru Söylüyor Ama Eksik Söylüyor

Diyanet'in Kutlu Doğum Haftası ve CHP Lideri'nin o etkinliğe katılması sebebiyle, din, siyaset ve istismar sözcükleri CHP'ye yakın duranlarca kullanılmaya başlandı.

Özdemir İnce, 'Deniz Baykal ve Kutlu Doğum Haftası' başlığını koymuş yazısına. Bu yazıda önce Türkler'in müslüman olduğu ilk yıllardaki bir olayı dikkate sunuyor. ( Bkz: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/14485631.asp?yazarid=72 ) Sayın İnce'nin dikkate sunduğu olayın aynını yakın zaman önce Amerika'da müslüman olanların arasında da vukua geldiğini basında okumuştum.

Ardından, Deniz Baykal'ın Kutlu Doğum Haftası'na katılmasını uygun bulmayan okurunun mektubunu yansıtmış Sayın İnce. Ama kendisi, okurunun zıddına, Baykal'ın o etkinliğe katılıp konuşma yapmasını uygun buluyor.

Okur mektubunun yayınlanması ve o konudaki görüşün açıklanması, yazar-okur uyumluluğu olarak gözüktü bana. Doğrusu hoşuma gitti. Demek ki yazar, okuyucuya fikrini sunduğunda okur da fikir edinme alışkanlığına sahipse, yanlış mecraya düşmek pek mümkün olmuyor.

Sayın İnce'nin, yazılanı edebiyle tenkid edenlere hoşgörüyle baktığını biliyorum. Ben de hoşgörüsünden uzak kalmamak için öyle yapacağım. Yazısında dile getirdiklerini onayladığım halde, eksik kalmış gördüğüm kısımlarına eklemeler yapacağım.

Sayın İnce'nin ''Türkiye Cumhuriyeti bir laik cumhuriyet ise...'' cümlesi, bir şüpheyi de içinde barındırıyor. Laikliğin ne olduğu hakkındaki yıllar süren tartışma, laiklikten medet umulmasını abes yapmıştır. Derim ki: Cumhuriyet laik olsa ne yazar, olmasa ne yazar? Gücü eline geçirenlerin bildiğini okuduğu bu hengamda!..

Sayın İnce'nin ''Deniz Baykal'ın müslümanlığını değerlendirmek kimsenin haddine değil'' ikazı, benim, Deniz Baykal'ı müslüman görmek istememe engel değil. Tayyip Erdoğan'ı, Abdullah Gül'ü, Fehmi Koru'yu, hatta Özdemir İnce'yi... Bilirim ki, müslümanlık, yanlışın zıddı olan doğrunun kendisidir.

Sayın İnce'nin ''Önemli olan onun (Baykal'ın) bir politikacı ve parti lideri olarak bütün inanç ve dinlere karşı aynı uzaklıkta bulunması'' tesbiti, İslam'ın dışındaki bütün dinler için olduğunu varsaymak istiyorum. Yoksa ''bütün inanç ve dinler'' sözcüğünün içine İslam'ın dahil edilmesi, doğru ile yanlışın birbirine katılıp çorba edilmesinden farksızdır.

Sayın İnce'nin ''Yasalara ve Anayasa'ya göre: Türkiye Cumhuriyeti'nin dini yoktur'' tesbiti tas tamam yerinde bir tesbit. Dün akşam televizyonda gördüğüm şekliyle, Meclis'te yasa maddelerenin uyuyarak hazırlanması, hazırlanan yasa maddesinin o tarafa mı çekilecek, bu tarafa mı çekilecek kavgasını oluşturması, birilerinin böyle anlarken diğerlerinin ters anlaması, Türkiye Cumhuriyeti'nin dinsizliğinin alameti farikası olsa gerektir. Ne olurdu, geçtiğimiz yıllarda, yasalar anlaşılır yapılsaydı da, uygulama safhasında bizi dünyaya rezil edecek patırtılar çıkmasaydı!..

''Siyasi partilerin resmi dini yoktur'' tesbiti de öyle. Resmi din olmayınca ferdi dinler revaç buluyor; yeri geldiğince devlete, yeri gittiğinde dünyaya kafa tutmalar o parti organlarınca alkışlanır oluyor. Edebin, ahlakın, itidalin ve mesuliyetin hakim olduğu bir din partilere hakim olsaydı, devlet içinde de devletler arasında da sulhun temini kolaylaşmış olurdu.

'Resmen dini yoktur' kuralına AKP'nin uymaması, 'gücü olanın dini vardır' kuralını oluşturuyor görüldüğü gibi. Bu da, sonu elem olan yolda milleti sürüklemesine sebep oluyor. CHP'nin o kurala uymasını olumlu karşılayabilmem ise, o partinin İslamlığa yönlenmesiyle mümkün. Yoksa, dine kesin reddiye, onun, ''gücü olanın dini''nin akıntısında sürüklenmesine sebep olacaktır. Bu da o partinin yok olacağı anlamına gelir.

Dini olmayan yargı kurumlarında, bir hakimin verdiği hükmü diğer hakimin bozması... karakolların, çok kere, suçlunun yerine suçsuzu yakalayıp kodese atması, ibretle izleniyor. Din kabul etmeyen spor camiasının ülkeyi rahatsız edecek taşkınlıklara sebep olması ise, rant peşinde koşanların iştahını kabartıyor.

Son söz: Fert de kurum da dinsiz olamaz; devlet de dinsiz kalamaz. Siyasal ve sosyal dalgalanmalar, eğer batağa düşülmezse, eninde sonunda bunu getirecektir. Dilerim, getirilen din hak din olur.

İbrahim Faik Bayav
(21.04.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:137 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com