Denemeler

Dindar Yazar, CHP ve Said Nursi (Siyasi Makale)
Okunma: 101
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Dindar Yazar, CHP ve Said Nursi

Said Nursi seveni bilinen dindar bir yazar, 'Halkçılar ırkçıları elde ederse' başlıklı yazı yazmıştı; o yazıyı internette okuduğumda, bu yazara Said Nursi'yi iyi okumasını tavsiye ettim. Sebebi, günümüzdeki politik çekişmelere Said Nursi'yi referans vermesi idi.

'Millet o partiyi iktidar yapmayacak' başlıklı yeni bir yazı yazdı Dindar Yazar. Yazısının başında, geçen haftaki Said Nursi'yi politik çekişmeye alet ettiği Üstad için huzursuz edici tepkiler aldığını da itiraf etti.

Onu benim dışımda kim, nasıl huzursuz etmiş, bilemem. Ben, onun geçen haftaki yazısına 'Said Nursi'yi iyi okusun' derken, bir şeyi nazara vermiştim: Üstad'ın, CHP'deki fesat komitesinin belinin kırılacağını tarih vererek belirtmesiydi. Belirtilen tarihte fesat komitesinin ömrü bitmiş, onunla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi de bitmişti.

Dindar Yazar, Üstad'ın 'Millet o partiyi iktidar yapmayacak' sözünü, yine referans yapıyor yazısına. Belirteyim: O günden 12 Eylül 1980 gününe kadarki devre için, politik arenadaki oyunları iyi gözlemleyen biri, Üstad'ın tesbitine ''hayır'' diyemezdi. Peki 1980'den sonra?... İşte benim anlatmak istediğim o. Üstad'ın bahsettiği fesat komitesinin neferleri mesabesinde olan halkçılar da CHP ile beraber bitmişti. Adalet Partisi'nin, Milliyetçi Hareket Partisi'nin, Selamet Partisi'nin bittiği gibi.

Soru: 12 Eylül 1980'de bitti denilen CHP, yeniden açılıp İsmet İnönü zamanından beri aktif siyasette olan Deniz Baykal başkanlığında misyonuna devam etmedi mi?

Hayır. Etmedi.

AKP yandaşı bilinen basının ünlü yazarları, dünya konjonktürünün değişime uğradığını, dolayısıyla Türkiye'deki statükocuların da değişmek zorunda olduklarını sık dile getirdiler. Yani 12 Eylül'de kapanıp daha sonra açılan CHP'nin kadroları da bunu farketmiş, değişime kıyısından köşesinden ayak uydurmaya başlamışlardı. CHP'nin altı okla temsil edilen altı ilkesine dikkat edilsin: Devletçilik süprülüp atıldı; CHP kadrolarından öksürük tipi itirazdan başka ses duyulmadı.

Prof. Ahmet Akgündüz, 1990'ların başında, CHP Genel başkanı olan Deniz Baykal'la görüşmesini anlatmıştı. Meğer Baykal, 1957'de CHP'in % 5'lik grubunu oluşturan komitenin tekrar partisinde aktif olmaması için çaba harcıyormuş. ( Bkz: http://www.risalehaber.com/author_article_detail.php?id=8467 ) Yani, beli kırılıp yığılan halkçıların doğrulmaması için kafasına basıyormuş.

Bediüzzaman Said Nursi, 1960 öncesi CHP'ye karşı Demokrat Parti'ye taraftar olurken İman hakikatlerinin neşvünema bulmasını gaye edinmişti. Dindar Yazar, 'Millet o partiyi katiyyen iktidar yapmayacak' sözünü dikkate sunsa da daha önemli olan ''Ben kış mevsimindeyim. Siz baharı yaşayacaksınız'' sözüyle oluşan kerametine temas etmeliydi.

Dindar Yazar, Said Nursi'nin muhatab addettiği CHP Genel Sekreteri Hilmi Uran'a mektup gönderdiğini, mektupla CHP iktidarından, ''vicdanlar üzerindeki baskıyı kaldırmasını talep ettiğini'' bildiriyor. Dâhî ve sıra dışı alimden ve kanaat önderinden bu beklenirdi tabi ki. İyi de, onun büyüklüğünü durmadan nazara verenlerin vicdan işletir numarası yapanlara karşı pısmasının sebebi ne?

Demokratlığa taraftarlıkta said Nursi'nin istediği:

a) Millet için yapılacak kanunların mecliste görüşülüp tartışılması;

b) Yönetimin kanundan aldığı yetkiyi kullanması.

İktidarda bulunan AK Parti'ye dikkat etmeliydi Dindar Yazar. AKP, 'Demokratik Açılım' adlı girişimde, 'kan akıyor' diye bağırdığı halde, kanun taslaklarını uzun zaman Meclis'e getirip görüştürmedi. Meclis dışında birilerine planlar yaptırdı. Bugün bir çok kanunun ihtiyaca cevap vermediğini bildiği halde, kaldırmaya yanaşmıyor; vatandaşların -uyamadığı için- potansiyel suçlu konumuna geldiğini anlayamıyor. Durmadan kanun değiştiriyor, kanun metninin ne anlama geldiğini kendi bilmiyor. Said Nursi bu tip demokratlığa mı taraftardı?

Halkçılar ırkçıları elde ederek memleketin başına gaile açmış olacakmış!

Birilerinin iktidarda semirmesi söz konusu olunca, böyle dindar yazarlara hedef şaşırtmak düşüyor galiba!

İbrahim Faik Bayav
(31.05.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:135 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com