Denemeler

Dileyen İman Etsin Dileyen İnkar Etsin, Ne demek? (Makale)
Okunma: 32
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Dileyen İman Etsin Dileyen İnkar Etsin, Ne demek?
 
İnternette 'dindar' bilinen bir yazarın 'Din ve vicdan hürriyeti' başlıklı yazısı dikkatimi çekti. Mecburen sayfayı açtım. Daha başta ''Hakların başında -Din ve Vicdan Hürriyeti- gelir'' cümlesini okuduğumda, yazının bir klişenin tekrarı olduğunu anladım.

Yazar Kehf Suresi'nin 29'cu ayet mealinden şu cümleyi yazısına koymuş: ''Ey peygamber! De ki: Rabbinizden hak ve hidayet gelmiştir. Öyle ise, dileyen iman etsin, dileyen de inkâr etsin!''. Yazar'ın ayet içinden bir cümle alararak fikrini sunması tehlikeli bir anlayış ortaya çıkarmıştı.

Kehf Suresi'nin 29'cu ayetinin tamını buraya alayım: ''De ki: Hak, Rabbinizdendir. Dileyen iman etsin, dileyen de red etsin. Zalimlere ateşi hazırladık; yayıldığı yere kadar onları ihata etmiş olur. Suyla yardımı isteseler, yüzleri haşlayan suyla yardım edilir. Ne kötü bir içecek!.. Ne kötü bir dayanak!..''

Şimdi bu ayeti kelime kelime açmaya çalışalım:

1- ''Hak, Rabbinizdendir...''

Soru: 'hak' nedir?

Cevap: Hüküm, fasıl, şüphe oluşturmayan şey. Yani doğrunun kendisi.

O günün Mekke yaşantısında hak yoktu; hukuka itibar edilmiyordu; yanlış hakim güçlerin sermayesiydi. ''Hak Rabbinizdendir'' ikazıyla, hakka ve hukuka riayetsizlik, kaldırılma aşamasında olduğu belli edildi.

2- ''Dileyen iman etsin; dileyen de red etsin...''

Bu ikaz, bir doğrunun ortaya konmasına, canı isteyenin istediği gibi hareket edebileceği anlamına gelmez. Belki, red edilmeyle oluşacak felaketten iman etmiş kişilerin korunacağı anlamına gelir. Bugün ülkenin her tarafında 'alkollü araç kullanmama' kuralı geçerli. Bu kuralın doğruluğuna inanan, kendine, ailesine ve çevresine zarar vermekten kaçınırken, kuralı reddedenlerin sebep oldukları facia, insanları üzüntüye boğmakta.

Toplum, doğruyu benimsemişse, toplumun yönetimi, toplumun bir kısmına,doğruya uymama hakkı veremez. Bugün öylelerine bu hak veriliyor; facia üstüne facia oluşması önlenemiyor.

Kaldı ki, Allah'tan gelen sözü bu anlama getirmek hamakattan başka bir şey değildir. Ayette devam eden cümleler, öyle anlamak isteyenin suratına tokat gibi iner.

3- ''Zalimler için ateşi hazırladık. Bulunduğu yere kadar onları ihata etmiş olur''.

Buradaki 'nâr' mutlak ateş anlamına gelmez. Belki, ateşte yakar gibi acı veren şey anlamına gelir. Varlığından kaçılması gereken şeydir. Demek ki doğruyu red, reddiye ile gelecek acının ihatasında kalmayı gerektirecektir. Nereye giderlerse gitsinler o ateş, o acı veren şey, onları ihata etmiş olacaktır.

4- ''Suyla yardımı isteseler, yüzleri haşlayan suyla yardım edilir... Ne kötü bir içecek!.. Ne kötü bir dayanak!..''

Mekke'nin sıcağını ve çölünü düşünürsek, o zaman da, orayla ilgili bir doğrunun geldiğini anlarız. Dileyenin o doğruyu red etmesiyle düşeceği zorluk, suyla giderilecek zorluktur. Ama, kural red edilmiş, ferahlatıcı serin su yerine, önlerine, yüzlerini bulayan içildiğinde midelerini bulandıran su gelmiştir.

Bugün şehirleşmedeki temiz su ihtiyacı göz önüne getirilsin. Belediye, arıtma sistemini doğru kabul etmeyip masraftan ve faaliyetten kaçınsaydı, Haliç'in kokusundan İstanbul, yaşayanlarını kusturacak şehir hâline gelecekti. Sistem gerekliliğinin doğruluğuna iman edildi, insanlar, tiksindiren, içildiğinde mide bulandıran içecekten kurtuldu.

İbrahim Faik Bayav
(22.05.2010 tarihinde yazıldı) 
İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6328
2 Firari Fırtına 4390
3 Mustafa Ermişcan 3773
4 Hasan Tabak 3480
5 Nermin Gömleksizoğlu 3145
6 Uğur Kesim 3014
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2881
8 Sibel Kaya 2861
9 Enes Evci 2571
10 Turgut Çakır 2268

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2007 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com