Denemeler

Dinde Zorlama Yoktur, Ne Demek? (Makale)
Okunma: 112
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Dinde Zorlama Yoktur, Ne Demek?

İnternette yazısını okuduğum 'dindar' yazar, din ve vicdan hürriyeti için Bakara Suresi'nin 256'ncı ayetini de referans vermiş. Ama ne hikmetse, ayetin içinden sadece ''Dinde zorlama yoktur'' kelimesini almakla yetinmiş.

Ayetin meali şu: ''Dinde zorlama yoktur. Çünkü imanla küfür apaçık ortaya çıkmıştır. Artık kim, tağutu inkar edip Allah'a iman ederse kopmayan en sağlam kulpa yapışmıştır. Allah, herşeyi işiten, çok iyi bilendir''.

Ayet mealini kelime kelime açmaya çalışalım:

1- ''Dinde zorlama yoktur''.

Mealler bu sözcüğü 'dinde zorlama yoktur' diye yazdığından, Yazar da ona itibar etmiş. Halbuki ''La ikrahe'' sözcüğü, 'zorlama yoktur' anlamına gelmiyor?

Lügatte ikrah; 'keruhe'nin ya da 'kerihe'nin if'âl babı olduğundan, kerih etme kerih göstermedir.

Lügatte kerh ise; Meşakkat. İstememe. Hoşa gitmeyen şey. Zoraki. Çirkin şey, demektir. (Arapça Türkçe Lügat, Mevlüt Sarı)

Lügatin verdiği anlamdaki sözcükleri kullanırsak, ayetteki 'la ikrahe' kelimesi, meşakkat vermeyen, kabul edilemez olmayan, içinde zorakilik ve çirkinlik barındırmayan, anlamlarına gelir.

Haydi, Allah'ın bir kulu çıksın, Kur'an'ın herhangi bir ayetinde bu özellikler var mı, söylesin.

Hem sonra, 'lâ ikrâhe fiddîn' kelimesindeki 'din' sözcüğünü, marife eki aldığından, mutlaka, Allah'ın istediği din olarak anmak gerekir. Yoksa, günümüzün şaşkolozları gibi, sahih-batıl demeden dinlerin cümlesini çorba etmekten geri durulamaz.

2- ''Çünkü imanla küfür apaçık ortaya çıkmıştır''.

Ayet, 'rüşd' denen şeyin 'ğayy' denen şeyden ayrıştığını bildiriyor. Rüşd, vazifeyi idrak edebilme-kavrayabilme ise, ğayy, neyin ne olduğunu anlayamama, meseleyi idrak edememedir.

Tebeyyene, iç içe girmiş zıtların, müdaheleyle birbirinden ayrışmasını netice verir.

Olayın iman ve küfür sözcükleriyle anlatılması, kutuplaşmayı, hizipleşmeyi ifade eder ki, Allah'ın Resulü'nün bulunduğu ortamda bu mümkün değildir.

Allah, Resulünü göndermiş, zıtlara darbe vurup onları bir birinden aşama aşama ayırmış. Mekke karanlığından, çıkılan Medine aydınlığı, toplumun ileri gelenlerine, doğru ile yanlış arasında mukayese yapma imkanı vermiş. Öyleyse, Allah'tan gelen tavsiyelere kulak verilecek, Medine dışından gelen üfürmelere itibar edilmeyecektir.

3- ''Artık her kim tağutu inkar edip Allah'a iman ederse, kopmayacak en sağlam kulpa yapışmıştır''.

Tağut, 'tağâ fiilinin isimleştirilmiş şeklidir.

Tağâ, bir şeyin sınırını aşmasını, bulunmaması gereken yere taşmasını ifade eder.

Tâğut, put ve şeytan olarak zihinlerde yer etmişse de, dikta hevesini tatmin için, halkının hürriyetini çiğneyip aşan yönetimi işaret eder.

Yani, toplumun düzenliliğinin devam etmesi için konmuş kurallar vardır. Kurallar fertlere veya kurumlara rekabet zeminini oluşturur. Hırsın galebe çalmasıyla fert veya kurumun kural ihlal etmesi, 'tağutluk' işaretinin başlamasıdır.

Örnek vereyim:

Bir ülkedeki faaliyet gösteren kurumlardan birinin, yasaya değil de finans gücüne ya da silah gücüne güvenip diğerlerinin faaliyet alanına tecavüz etmesi...

Yasada, ''din, dil, ırk ayrımı yapılamaz; herkes yasadan gelen hakları kullanmada özgürdür'' dendiği hâlde, yönetimin, saltanattan pay alınacak korkusuyla, ayrı dil veya inanca sahip olanları bu haktan mahrum bırakması...

''İstemseke bi-l urvet-ül vüska'', tağutun yaptığına uyanın da kural içinde kalanın da özelliğini tarif eder.

4-''Allah, işitici ve bilicidir''.

Buna inanan Kur'an'la bildirilenlere kulak versin.

İbrahim Faik Bayav
(26.05.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:127 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com