Denemeler

Konumuz 'Hukuk' Olsun (Siyasi Makale)
Okunma: 58
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Konumuz 'Hukuk' Olsun

29 maddelik Anayasa Değişiklik Paketi'nin iki fireyle Meclis'ten geçtiğini, ama yeterli sayıdaki vekil oyu alamadığı için referandum yapılacağını biliyoruz. Çıkmasın diyen vekillerin Paket'i Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü de...

Geçen gün, paket hakkında soran gazetecilere Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, görüşülecek Paket'in bütün maddelerinin iptal edilmeyeceğini bildirdi. Bildirince, onun sözleri, 'ihsasırey' olarak algılandı.

Gündem hızlı bir biçimde değişti, Türkiye'nin hayatiyetini etkileyecek olaylar gelişti. Derken, bir de duydum ki, Selçuk Üniversitesi'nden bir öğretim üyesi, Anayasa Mahkemesi'nden, halk iradesinden bir şeyler anlatıyor.

Öğretim Görevlisi'nin sözlerinden bazı cümleleri alıp irdelemek istiyorum.

1- ''Bir hakim (davanın görüşülmesi öncesi) görüşünü ortaya koymuşsa, artık onun tarafsız olamayacağı ortaya çıkar'' cümlesi.

Televizyonda görünen bazı yargı mensuplarından ''Tarafsız olmak da ne demek? Biz, hukuktan yana tarafız'' benzeri sözler duymuştum. Paket Meclis'te görüşülürken, Yargı mensupları mutlaka Paket'in yasalaşma şeklinden haberdardı. Doğru olmayan bir şey farkedildi ki Başkan, 'ihsasırey' olarak algılanacak sözü söyledi. Meclis üyelerinden dava açanlar olmasaydı, Anayasa Mahkemesi de davaya bakma gereği duymazdı.

Hem sonra dava, iki hasım grubun haklılık veya haksızlığını değil milletin kaderini etkileyecek düzenlemeyi konu alıyor.

2- ''Anayasa Mahkemesi, (yasalaşmış bir metni) usulden inceler, esastan inceleyemez. Çünkü tamamlanmış bir yasal süreç yok'' cümlesi.

Öğretim Görevlisi'nin bahsedilen görüşü belki de doğrudur. Belki öğrencilerine hukukun işleme tarzını öyle öğretiyordur. Anayasa Mahkemesi üyeleri de mezun oldukları fakültelerden böyle bilgi almışlarsa, hocalara muhalefet etmeyeceklerdir elbette. Ama öğretim görevlisinin anlattığına bakılırsa, hukuk hocasının verdiği ilme ters işleyiş var. Ben derim ki, hukuk öğreticileri bir araya gelip öğretmenliklerini kontrol etsinler.

3- ''Yüksek Mahkeme, (yasalaşmış bir metni) referandum sonrası da denetleyemez. (Çünkü) Halk iradesi ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla halk iradesinin hiç bir güç tarafından akim bırakılmaması lazım. (Denetleme yaparsa) Zorlama bir karar çıkar; Anayasa Mahkemesi millet iradesini baştan kesmiş olur'' cümleleri.

Bugüne kadar bütün siyasi çalkantılar 'halk iradesi-milli irade' yaygarası eşliğinde oluştu.

Öğretim Görevlisi, öğrencilerine, aynen dediği gibi öğretiyordur mutlaka. 'Hukukçu' diplomasını alıp devlet kurumunda vazife alacak öğrenciye, öğrendiğini aynen uygulaması gerektiğini de öğretmelidir öğretim görevlisi. Yoksa, yazdığı kitabına ters icrası görüldüğünde, ''Bilimadamı olarak görüşüm bu, siyasetteki görüşüm de bu'' diye saçmalayabilen yasa hazırlayıcılar ortaya çıkıverir.

Yüksek Mahkeme, yasalaşmış bir metni, ''Denetlerim'' derse ne olacak? Öğretim Görevlisi'nin anlatmak istediğine göre, millet iradesi kesilmiş, halk iradesi akim bırakılmış olacak.

Soru: Halkın iradesinin mahkemece kesilemeyecek kadar doğru olduğundan emin misiniz?

Bu soruya birileri 'evet' dediğinde, halkın, üstesinden gelemediği problemler yüzünden niçin mahkemelere gittiğini de açıklamaları gerekir.

Halkın iradesiyle seçilip Meclis'e doluşan 550 vekil, illa kendilerinin yaptıklarının doğru olduğunu iddia edip kah dalaşıyorlar, kah boğuşuyorlar. Tuhaf olan şu ki, boğuşanların çoklu tarafı, haklılıklarını ispat için halkın iradesiyle Meclis'te bulunduğunu öne sürüyor; azlı tarafın meclis'te bulunması halkın iradesiyle değilmiş gibi. Çoğunluğa oy verenler akıllı da azınlığa oy verenler aptal mı?

4- ''Demokrasi hukuk devletinin olmazsa olmaz kuralıdır'' cümlesi.

Hukuk, genel değil de özel addedilirse, 'demokrasi' sözcüğünü çoook sayıklarız.

5- ''Hukukçuların, baştan hukuk kurallarına uyması lazım'' cümlesi.

Milli iradeyle geldiğini söyleyenler, uyulacak kural çıkardıklarında, Öğretim Görevlisi'nin dileğinin yerine geleceğine eminim.

İbrahim Faik Bayav
(01.06.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:59 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com