Denemeler

Gazze Halkını Düşünen Kim? (Siyasi Makale)
Okunma: 77
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Gazze Halkını Düşünen Kim?

Mavi Marmara öncülüğünde, Avrupa'dan da katılan gemilerle oluşan filo ''Gazze'ye yardım'' çığlığıyla Antalya'dan ayrılmıştı. İsrail'den zulüm gören halkın düşünüldüğü, filoda sadece insani yardım olduğu söyleniyordu.

İsrail buna inanmadı. Yardımın kendisine teslim edilmesini, Gazze'ye öyle ulaştırılmasını istedi. Kabul edilmeyip bir de kendisine ''zalim, haydut, eşkiya'' denince, filoya baskın yapıp katliam oluşturdu. 'Şükredin. Sizi yalancı çıkarmadım' demek istedi galiba!

İHH denen kuruluşu Türkiye'de hep medh ettiler. İsrail'in, acı çeken halka, aç kalan bebelere giden yardımı engellediğini anlatıp insanların hislerinin galeyana gelmesine sebep oldular.

Bugün (8 Haziran 2010). Akşam, Star televizyonundaki 19:00 haber bülteninde Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali'yi dinledim. Mavi Marmara gemisiyle yardım götürücülerde insani yardım dışında başka niyetlerin var olduğunu anladım.

Star televizyonunda Uğur Dündar'a konuşan Sayın Küçükali'nin anlatıklarından hafızamda kalanları size aktarayım. Bakayım, benden başka kim ne anlayacak?

Dedi ki Küçükali:

''Biz, Kızılay Kurumu olarak 60 yıldır (evet altmış yıl), Filistin'e ve Gazze'ye yardım götürüyoruz'';

''Kudüs'te ve Ramallah'ta birer büromuz var'';

''Götürdüğümüz yardımlar yiyecek ve giyecek ağırlıklı olsa da, bölgenin alt yapısı için de faaliyet gösteriyoruz'';

''2009'da Uğur Dündar vasıtasıyla şu kadar trilyon (bu günün parasıyla milyon) lira topladık, ihtiyaç oluştukça bu parayı kullanıyoruz'';

''Bu sene mayıs ayında, Başbakan Erdoğan'a müracaat ettik. Gazze'ye buğday gitmesi gerektiğini söyledik. Başbakan Erdoğan, Mahsul Ofisi'nden 10 bin ton buğday tahsis ettirdi. 8 bin 500 tonunu gemilerle, bin 500 tonunu da tır filosuyla oraya ulaştırıyoruz'';

''Gazze ve Filistin'e yardım götüreceğimizi önce Dışişleri bakanlığına, sonra Gazze ve Filistin yönetimine, sonra da İsrail hükümetine bildirip izin alıyoruz. Yardımları bu şekilde oraya düzenli olarak iletiyoruz. İsrail yönetimi de, Mahmut Abbas da her tür kolaylığı bize gösteriyor''.


Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali'nin söylediklerinden aktarabildiğim bunlar. Ne kadar yardım toplandığını ve nereye ne kadar kullanıldığını da herkesin bilgisine açık olduğunu belirti Sayın Küçükali.

Durum bu iken, 'İsrail'den izin alınmalıydı' diyenlere ağzı bozulanlar oldu.

Birileri Türkiye'ye tuzak kurdu da, olay umduklarının ötesinde gelişip tuzakları mı bozuldu?

Ağzı bozulanların arasında Kur'an'dan ayet okuyanlar, hadis ileri sürenler olduğu gibi, kendini Said Nursi'nin savunucusu görenler de vardı.

Mavi Marmara gemisi olayına, kepazeliği haklı çıkarmak için getirdikleri ayetlere karşı ben de ayetler sunayım. Bakalım benim sunduğum ayetlerde kimlerin suretleri görünecek?

Araf 97: Ehlü'l-kurâ, uyurken, şiddetimizin kendine gelmeyeceğinden güvende miydi?

Araf 98: Yoksa ehlü'l-kurâ kuşluk vakti, eğlenirlerken, şiddetimizin gelmesinden güvende miydi?

A'raf 99: Hem sonra, Allah'ın tuzağından (mekrinden) güvende miydiler? Allah'ın tuzağından zarara uğramış toplumdan başkası güvende olamaz.

Âl-i İmran 54: Tuzak kurdular (ve mekerû); Allah da tuzaklarına tuzak kurdu (ve mekerallah). Halbuki Allah tuzak kuranların hayırlısıdır (ve Allahü hayr-ul mâkirîn).

Kur'an'a inandım diyenlere duyurulur.

İbrahim Faik Bayav
(08.06.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:93 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com