Denemeler

Kur'an'ı Doğru mu Anlıyoruz? - 2 (Makale)
Okunma: 104
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Kur'an'ı Doğru mu Anlıyoruz? - 2

İsrailoğulları'nın ölçüsüsüz davranışlar sergilediğini, ortalığı fesada verdiğini, bunun sonucu olarak da sürekli cezalandırıldıklarını söyleyen İstanbul'daki ilmi bir vakıf, A'raf suresininin 167 ve 168'nci ayetlerini bu söylediklerine referans yapmış.

Biz de bakalım A'raf 167 ve 168'e:

A'raf 167: ''O zaman Rabbin ilan etti: Kıyamet gününe doğru üzerlerine öyle kimseler salacağım ki, azabın en kötüsü peşlerine düşer. Rabbin cezayı çabuk verendir. Ve o, bağışlayan ve merhamet edendir''.

A'raf 168: ''Onları yeryüzünde topluluklara ayırdık. Onların içinden salihler de çıkıyordu, öyle olmayanlar da. Onları iyiliklerle ve kötülüklerle denedik. Belki hatâlarından dönerler''.

Soru: Kıyamet gününe doğru üzerlerine azabın kötüsü salınacak olanlar kimler?

Nazarlarımızı bundan önceki ayetlere, 163'ncü ayete doğru götürdüğümüzde, 'deniz kıyısında bulunan kent' tanımıyla karşılaşıyoruz. O kentin insanlarınca cumartesi günleri kutsal bilinirmiş. Cumartesi kuralına aykırı davranmakla saygı menfaate dönüşmüş. Bu durum Allah'ın gazabını çektiğinde de kent, hak edilen azaba müstehak olmuş.

Peki bu kent, hangi kavmin veya milletin meskun olduğu kentmiş?

Daha gerideki 160'ncı ayete doğru nazarımızı çevirdiğimizde, bu kentin İsrailoğulları'na ait bir topluluk olduğunu anlıyoruz. Fakat başta demiştik: Kur'an tarih kitabı değildir. Eğer Kur'an ile İsrailoğulları'na ait kıssa anlatılıyorsa, hem günümüzün İsrail soyuna, hem Arap acem soyuna, hem bizim içinde bulunduğumuz topluma, yaşantının düzene konması içindir.

Şimdi ayetin üzerinde kelime kelime duralım:

a) ''Onları yeryüzünde topluluklara ayırdık''.

İnsanların ilk topluluğu oluşturmasından itibaren meydana gelen bir nesli, zaman sonra topluluklara ayırması Allah'ın sünnetidir. Başka ayetlerde bildirildiği gibi bu, birbirlerini tanımaları ve yardımlaşmaları içindir.

b) ''Onların içinden salihler de çıkıyordu, öyle olmayanlar da''.

Bu ifade, sadece deniz kıyısındaki İsrailoğulları'na ait bir topluluğu değil, başka denizlerin kıylılarında bulunan toplulukları da içine alır. İsrail'e ait olabilirse de bu kent, Gazze de olabilir. Ayette belirtilen içinden salihler çıkan kent, Mısır'a, Lübnan'a, Suriye'ye veya Türkiye'ye ait kentler de olabilir. Ceza gerektiren olay, belirlenen kuralların bozulmasıdır. Salihler, işte o zaman göze görünürler.

Mesela, pazar günü çalışma olmayacak kuralı bulunan bir toplumda, menfaati azalınca bu kuralı ihlal edip pazar günleri işlerini yüzütenleri düşünün. Menfaati gidecek endişesine kapılanlar sırayla kural ihlaline girişirler ki, yönetimin otoriterlik vasfı bu şekilde silinip süpürülür. Artık o toplumda kanun hakimiyeti değil, anarşist ve çete hakimiyeti kendini göstermeye başlamıştır. Cumartesi kuralını ihlal eden anarşistler gibi.

c) ''Onları iyiliklerle ve kötülüklerle denedik. Belki hatâdan dönerler''.

Yani, kural ihlaliyle nasıl bir sıkıntının oluşacağını gösterdik; iyiliğin kurallara uymak olduğunu belirttik, demek isteniyor. Zaman zaman, kural hatırlatıcı salihlerin ortaya çıkması, kıyamet gününe doğru azabı farkedenlerin başkalarını suçlayamaması içindir.

Kıyamet: Kalkışma, çarpışmadır. Canlıların telef olması; yaşam araçlarının imha veya müsadere edilmesidir. Kıyamet günü, kısa da sürer, uzun da...

d) ''Rabbin cezayı çabuk verendir''.

Ayetteki 'seriu-l ıkâb' kelimesine bu anlam verilmişse de, oluşan bir sebebin Allah tarafından, mutlaka neticeye götürüleceğini anlatır.

Sebepler ard ardına oluşturuluyor. İsrail'i bilemem ama, ülkemiz bugün kural tanımama yüzünden anarşi girdabına düşmüş durumda. Kendilerini güçlü görenler kanunları tepikleyip duruyorlar. Gerekirse menfaatlerine uygun kural koyuyorlar.

Mavi Marmara baskınıyla içine düşülen sıkıntı, inşallah bir uyarı olur. İstanbul'daki ilmi vakfın sayın mensupları da, akıl gözlerini İsrail'e değil, ülkeyi İsrail'le dalaşmaya götürenlere çeviriverir. Çünkü 'seriu-l ıkâb', dokunmak için, çok yakınımızda bekliyor.

İbrahim Faik Bayav
(13.06.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:158 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com