Denemeler

İsrail Nasıl Yıkılır? (Makale)
Okunma: 59
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İsrail Nasıl Yıkılır?

Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonrası, İstanbul'daki ilmi bir vakıf, İsrail'i suçlamıştı. Vakıf, İsrâ Suresi'nin ayetlerini öne sürmüş, olayı, İsrail'e yıkım cezasının verileceğinin şartı olarak görmüştü.

Önce bir kural: Bir devlet, kuruluşundaki şartları kaybettiğinde yıkılır.

İsra 6: ''Sonra, onlara karşı sizi tekrar güçlendirdik. Sizi oğullar ve mallarla destekledik. Sayınızı da arttırdık''.

Davut ve Süleyman zamanında 'ulüvven kebiran' vasfını alan İsrailoğulları, sonraki krallar zamanında, Musa şeriatını terk etmeleri, Rabb'in yolundan sapmaları üzerine, ard arda gelen düşman baskınlarına maruz kaldılar. Milattan sonra 73 yılında da, devlet olma vasıflarını kaybedip dünyanın muhtelif yerlerine dağıtıldılar. Hz. Muhammed'in zamanına gelindiğinde, İsrailoğulları'nın kendilerini toparlamış olduğunu bu ayetten anlıyoruz. En azından Habeşistan'a bağlı topraklarda. Soyları genişleme gösterdiği gibi, mal-mülk edinmede de epey mahir olmuşlar.

İsra 7: ''Eğer bir şeyi iyi güzel etseniz kendiniz için etmiş olursunuz. Ve bir şeyi de kötü ve bozuk yapsanız, o da kendiniz içindir. Artık diğer vaadin zamanı geldiğinde, (onlar) yüzlerinizi kötü etsinler, evvelki gibi mabede girsinler, buldukları her şeyi dağıtıp mahvetsinler''.

Hz. Muhammed risalet göreviyle tebliğe başladı. Mekke'de saltanat süren müşriklerin tepki ve tazyiklerine maruz kaldığında, yakınlık kurabileceği kimseler Hıristiyanlar ve Yahudiler'di. İsrailoğulları vurgusu yapılan bu ayetten anlaşılan şudur:

a) Hz. Muhammed zamanında muhatap alınan Yahudiler İsrail'in soyundandırlar;

b) Hz. Muhammed'in tebliğine mesafeliydiler;

c) Güzelin ve bozuğun mahiyetini bildikleri halde, güzel ve bozuk arası mesafede duracakları yeri bilemediler. Ve belki, uzun zaman geçse de, iyi ile kötü arasındaki mesafenin neresine duracaklarını bilemeyecekler.

Bu ihtimaller, İsrailoğullarını peşin peşin hakaretamiz sıfatlarla anmayı gerektirmez. Çünkü ayet, 'İsrailoğulları'nı konu edip vaazda bulunsa da, muhatap alınanlar bütün insanlardır. İsrailli iyilik de etse kötülük de etse kendine; hıristiyan iyilik etse de kötülük etse de kendine; 'müslümanım' diyen biz, iyilik de etsek kötülük de etsek, yine kendimizedir.

Diğer vaadin gelme zamanı, Davud-Süleyman devrindeki gibi yeryüzünde ''ulüvven kebiran'' vasfının kazanılmasından sonradır.

Dindar etiketli kişi ve gruplar, 62 yıl önce kurulan İsrail devletinin yıkılacağı günü beklerlerken, İsrailoğullarına yarar getirecek iyi hasletlerin olabildiğini akıllarına getiremiyorlar.

Hadi, şimdilik bunu unutalım. İsrail'e tarihteki gibi bir cezanın verileceğini umalım; İsrail'in paramparça olup yıkılacağı günü bekleyelim. Yine de yazının başında belirttiğimiz kural geçerlidir: İsrail, kuruluşundaki şartları kaybetmeden yıkılmaz.

Kur'an'da bir devletin, milletin veya toplumun nasıl yıkılacağına dair bilgi varsa da İsrailoğulları'nın kutsal bildiği Tevrat'tan İsrail'in nasıl yıkılacağının işaretlerini aktaracağım.

a) Her şeyi yaratan Rabb'in adı küçümsenmişse... Ya da, Rabb'in adı, numaradan anılıyorsa...

b) Edinilen bilgiler, başkasına suç işletmek için kullanılıyorsa... Medrese veya üniversite bilgisi olmuş, farketmez.

c) Yasa ile ilgili (yani hukuki) konularda, çaresizlerin karşısında kodamanlar kayırılıyorsa...

d) Diğer insanlarla yaptıkları antlaşmalar kendilerine çıkar sağlamadığında bozuluyorsa...

e) Put ve putçuluk artıyor, Allah'ın istemediği iğrençlikler yapılıyorsa...

f) Evli kadın ve erkekler arasında birbirine ihanet artıyorsa...

g) Büyücülere itibar, nikahsız yaşama meşruiyet veriliyorsa, yalan söylemek uygun görülüyorsa...

h) İşçinin, dulun, yetimin hakkı gasbediliyorsa... yabancı olanlar köle görülüyor hakları verilmiyorsa... (Tevrat, Malaki bahsi)

İsrail devletinde bu uygunsuzluklar var mı ben bilmem. Varsa, İsra suresi 7'ye göre vaad gerçekleşecektir. Eğer yok ise, İsrail'in yıkımını bekleyenlerin bu olumsuzlukları onların arasında oluşturması gerekir. İşte o zaman dikkat: Moşe Dayan gibi İsrailli biri çıkar, böylelerinin suratına tükürüp, ''Siz müslüman mısınız len?'' deyiverir.

İbrahim Faik Bayav
(20.06.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6394
2 Firari Fırtına 4451
3 Mustafa Ermişcan 3864
4 Hasan Tabak 3565
5 Nermin Gömleksizoğlu 3204
6 Uğur Kesim 3058
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3004
8 Sibel Kaya 2915
9 Enes Evci 2624
10 Turgut Çakır 2308

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:20457 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com