Denemeler

İslam Hukukçusu Yanlış Hüküm Veriyor (Siyasi Makale)
Okunma: 137
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İslam Hukukçusu Yanlış Hüküm Veriyor

27 maddelik Anayasa Değişiklik Paketi Meclisten yetersiz sayıdaki vekil onayıyla geçmiş, Anayasa gereği, yeterlilik millette aranmaya başlanmıştı.

12 Eylül 2010 günü yapılacak oylama için kampanya 23 Temmuz günü başladı. AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan, halkın karşısına çıktığında, ''Bu değişiklik, 12 Eylül 1980 hareketini yapanlarla hesaplaşmadır'' diyordu. Ve devam ediyordu Erdoğan: ''Sizden referandum günü EVET cevabı istiyorum''.

Politikacılar böyle şeyler derler. Derlerken, dediklerinde doğruluk payının yanlışa oranının ne kadar olduğunu düşünmezler.

İslam hukukçusu bilinenlerin yapacağı şey, yanlışla doğru arasındaki farkı belirgin etmektir. Devletin başındakilerinin her yanlışla ülkeye ne kadar puan kaybettiklerini anlamaları için.

İslam Hukuku Profesörü olan zat, 22 Temmuz 2010 günü 'Niçin Evet' başlığıyla yazısı çıktı. 'Niçin Evet' diyeceğini açıklarken bazı cümleleri beni rahatsız etti.

O profesörün yazısındaki bazı cümlelere bakalım:

1- Birinci paragrafın ilk cümlesi: ''Referandumda hangi seçeneğin tercih edileceği konusu Türkiye için hayati önemi haiz''

Türkiye, millete 27 madde onaylatmakla hayatiyet kazanacaksa, milletçe seçildiği söylenen 550 kişi Türkiye'ye hayatiyet kazandırmanın neresinde diye sorulur. Efendiler, evetçisiyle, hayırcısıyla, çekimseriyle, 23 Temmuz itibariyle Meclis'i bırakıp tatile çıktılar.

2- 12 Eylül 2010 günü yapılacak referandumla, ''Türkiye, biraz daha demokrasiye...'' götürülmüş olacakmış.

Peki, Türkiye, biraz daha demokrasiye götürülüp demokrasinin kaç kilometre uzağında bırakılacakmış? Bu, yiyeceği alarak değil görerek doy gibi bir şey olacaktır. Hele ki, bu Anayasa Değişikliği'nin oylanmasını, ''Halkın iradesinin etkili olması, halkın seçtiği iktidarın ellerini kollarını bağlayan iplerin gevşemesi'' olarak nitelemesi ise, bu yazıyı okuyanı şaşırtıyor. İnsaf ya! Eli kolu bağlı olanlar tatile çıkıp 3 ay 9 gün Ankara'dan kaybolmayı düşünürler mi?

3- Şu cümlesine dikkat edilmesi gerekir İslam hukukçusu profesörün: ''(Referandum günü) anayasa değişikliğine -Hayır- demenin, ya hainlik, ya gaflet, veya parti taassubundan başka makul bir sebebi olamaz''

Prof. zatın bu hükme varması;

a) Türkiye'nin 'çaaatt!' diye ikiye bölünme uğursuzluğuna AKP'nin ve ona akıl verenlerin sebep gösterileceği korkusundandır.

b) Referandumda HAYIR demenin de EVET diyecek olanlar kadar vatandaşlara hak olduğunu anlamamasındandır

c) Taassup olsa bile, HAYIR diyecek partilerin yönetimlerini aptal sanmasındandır. (Terör destekçisi diye söylenen BDP, HAYIR da demiyor EVET de demiyor. Şimdi bu partinin taraftarlarını bu zat nereye koyacak?)

d) Vatandaşlar yanılıp HAYIR deseler bile, bu vatandaşların gaflet hâlinin, yasayı çıkaranların işi eğlenceye vurmasındandır. (İktidar da muhalefet de, yasayı değil kendilerini halka gösteriyor)

Gaflet veya taassupla HAYIR diyecekleri konunun dışında bırakalım. Diğer HAYIR diyeceklere prof. zatın 'hain' suçlaması yapması, ülkenin bütün HAYIR diyecek vatandaşlarını, o zatı Adil-i Mutlak'a davacı olmaya iter.

'hain' kime denir öğrenelim: 1. Hıyanet eden; 2. Gördüğü iyiliğe kötü karşılık veren; 3. Kötülük yapmaktan, zarar vermekten hoşlanan, merhametsiz. (Büyük Türkçe Sözlük. D. Mehmet Doğan) Bu kişilere devlet olan devletin yaptırımı acımasızdır.

Son söz: Ülkenin hatırı sayılır sayıdaki HAYIR'cı vatandaşına 'hain' ithamı yapan, bir zaman sonra, yaptığı ithamın ağırlığında ezilir kalır.

İbrahim Faik Bayav
(24.07.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6468
2 Firari Fırtına 4511
3 Mustafa Ermişcan 3982
4 Hasan Tabak 3640
5 Nermin Gömleksizoğlu 3265
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3137
7 Uğur Kesim 3109
8 Sibel Kaya 2977
9 Enes Evci 2677
10 Turgut Çakır 2351

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3004 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com