Denemeler

12 Eylülcüleri Kim Yargılar? (Siyasi Makale)
Okunma: 50
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


12 Eylülcüleri Kim Yargılar?

Milliyet'in yazarı Serpil Çevikcan, ''Hükümet 12 Eylülcüleri çabuk unuttu'' demiş 13 Aralık 2010 tarihli yazısında.

Hukukçular arasındaki ihtilafı da dile getirmiş Sayın Çevikcan.

Bence, hükümet, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasını unutmalıydı. Unutmayacak olsa bile unutmalıydı.

2010'un 12 Eylül'ünde, 1980'nin 12 Eylülcüleri'nin yargınacağı çığlığı atarak referandum yapanlar ve yaptıranlar, isteklerine kavuştular. Hükümet bu çığlık arasında kendini şaşırıp ''12 Eylülcüler yargılanacak'' demek zorunda kalmışsa şaşırmam.

Eğer uyulması gereken hukuk ise, hükümetin 12 Eylülcüleri unutmasını normal sayabilirim. Herhangi bir fert veya kurum hakkında suç isnad edilmesi, fert veya kurumun yaptığının yasa içinde 'suç' olarak belirlenmesini gerektirirdi. Yetmez. Bu eyleme kalkışmanın sonucu 12 Eylül 1980 öncesi kurum içinde ve devlet nezdinde hatırlatılması gerekirdi. a) Bu yapılmadı; b) bu yapılmadığı gibi yapanların açtığı yoldan devlet kademelerine yerleşildi.

Diyebilirim ki, Sayın Çevikcan'ın bahsini ettiği hukukçular arasında eyleme karışanlardan ''şu kısmı şurada... bu kısmı burada yargılanmalı'' tartışması vakit öldürmedir; hukukçular arasında bir şeyler yapılıyormuş hissinin millete verilmesidir.

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun kimi nerenin yargılayacağı hakkında ''O günkü DGM'lerin bugünkü karşılığı özel güvenlik mahkemeleridir. Yargı topu başkasına atmasın'' sözünü, hukukçuların garipsemelerini boşverelim, benim gibi bir vatandaşın onaylaması bile mümkün değildir. Burhan Kuzu'nun söylediği şu sözün de anlamını iyi düşünmeli: ''Zannetmeyin ki dava kabul edilirse yargılanacak olan sadece Evren ve arkadaşlarıdır. O dönemde milletvekili olanlar, bakanlar, bürokratlar aklınıza hangi makam geliyorsa yargılanır''.

Şikayetçi olunan Anayasa'nın 15'nci maddesinin 30 yıl sonra kalkmasıyla 1980 darbecilerinin yargılanmasını istemek çok komik.

Peki, aradan 30 yıl geçmiş olsa da, hiç bir kimsenin de mi yargı karşısına çıkarılma ihtimali yok?

Vardır: 1982 Anayasası'na zıt icraatta bulunanlar, kanun emretmediği halde emretmiş gibi hüküm verenler ve uygulama yapanlar, bir şekilde yargı karşısına çıkarılabilirler. Unutulmasın, Burhan Kuzu'nun içinde bulunduğu iktidar da, beğenmeyip değiştirdikleri hariç, darbeci dediklerinin yasalarıyla hüküm yürütüyor.

Hükümetin 12 Eylülcülerin yargılanmasını unutması normal olsa da, 2010 referandumu için gaza gelip millete 1980 darbecilerinin yargılanacakları umudunu vermesi kötü olmuştur. Bu, yalanla iş yürütme olmuştur. Bu, saltanatta kalabilmek için zulüm görmüş bir kısım halkın duygularının sömürülmesi olmuştur.

Hükümet üyeleri, İslam eğitimi veren okuldan gelmişlerdi değil mi? İşte bu, kamuoyunu ''onlar hukuktan anlamazlar'' anlayışını yerleştireceğinden, Müslümanlık adına da kötü oldu.

İbrahim Faik Bayav
(16.12.2010 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6356
2 Firari Fırtına 4416
3 Mustafa Ermişcan 3814
4 Hasan Tabak 3524
5 Nermin Gömleksizoğlu 3171
6 Uğur Kesim 3034
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2935
8 Sibel Kaya 2883
9 Enes Evci 2595
10 Turgut Çakır 2287

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:353 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com