Denemeler

Çıkan Kanun İnandırıcı Olmalı (Siyasi Makale)
Okunma: 517
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Çıkan Kanun İnandırıcı Olmalı

Haberi okuduk öğrendik: Başbakan'a, televizyon ve radyolara, gerektiğinde, yayın durdurma yetkisi verilmiş. Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=4831 Yetkiyi veren kim? Seçimle oluştuğu bildirilen Türkiye Büyük Millet Meclisi. O zaman yadırgamaya, pirpiriklenmeye gerek yok. Biliyoruz ki bu hareket, AKP yetkililerince ve AKP yolunda olanlarca ''milli irade tecellisi'' olarak seslendiriliyor.

Ama, amaçlananın yazıya dökülmüş şekline baktığımda, yani RTÜK Kanunu'nda, yadırgamamı gerektiren şeyleri görebiliyorum.

Mesela: ''Milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı haller'' denmiş kanun metninde (Madde: 8). 'Kapalıca gerekli kıldığı haller' de olabilir miymiş acaba?

Mesela: ''Kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması'' şartı getirilmiş Başbakanın yetkisini kullanabilmesi için (Aynı madde). Bunu, bozulma ciddi şekilde olmayacaksa, yetki kullanılması da olmayacak demektir, şeklinde anlayabiliriz.

Eee. Ne olacak o zaman?

Cevap: Ya ciddi şekilde bozulması beklenecek kamunun, ya da oluşan bozulma için, milletin gözünün içine baka baka, ''Bozulmada ciddiyet yok; yayına devam'' denecek. Takdir başbakana ait olduktan sonra!.. Hem sonra şunu diyebilirim: Ben, 'Başbakan' sözcüğünü, şimdiki Başbakan olarak anlamıyorum. Eğer niyet o ise başkanlık oluşmuş demektir.

Mesela: ''Geçici yayın yasağı'' denmiş metinde (Aynı madde). Bu geçiciliğin ne kadar süreceği belli değil. Bu süre, bozulmuş kamu düzeninin düzeleceği âna kadar mı, bozulmuş kamu düzeninden beklentinin gerçekleşeceği âna kadar mı olduğu şüphe uyandırıyor. Dediğim gibi; ben, 'başbakan' sözcüğünü, şimdiki Başbakan anlamında anlamıyorum.

Mesela:
Yayın hizmetlerinin olabilmesi için, ''Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz'' (Madde: 8. 1'nci fıkra. 'a' bendi) şartı getirilmiş. Bununla birlikte, radyo ve televizyonlarda Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde de yayın yapılabileceği, öngörülmüş (Madde: 5). Bu hüküm ile, Atatürk'ün yolunda olanlar mı kandırılıyor, yoksa Atatürk'ün yolunu bozmak isteyenler mi?.. Tuhaf! Bu kanunu hazırlayanlar, Atatürk'ün 'Devletçilik' ilkesini Anayasa'dan çıkardıklarını unutuyorlar herhalde. Belki de 'henüz kaldırılmayan ilkeler' demek istemişlerdir! Bu kanunu bu şekilde hazırlayanlara bir güzel cevap vermek Özdemir İnce'ye düşer. İnkılaplara gelince... Daha Atatürk'ün sağlığında, harf İnkılabı'na aykırı diye şimdiki alfabeden başka haflerle yazanların başlarına neler geldiğini öğrenmiştik. Bu kanun uygulanacaksa, Atatürk'ün inkılap alfabesine aykırı 'X' ve 'W' harflerini kullanan televizyon kanallarının başlarına ne geleceğini merak ediyorum.

Mesela:
Başbakanın yayın durdurma kararına Danıştay'da dava açılabilmesi imkanı tanınmış (Aynı madde).

Yayını durdurulan radyo veya televizyonun yönetimi Danıştay'a gidip şikayetçi oldu diyelim. Danıştay, milli iradece oluşturulan kanun gereğince, 48 saat içinde incelemesini bitirecek, olumlu veya olumsuz karar verecek. İtiraza olumlu karar verildiğinde, Devlet'in başındaki başbakanın düşeceği zor durum tahmin edilebiliyor mu? Bu, bir kaç kez tekrarlandığında, ülke, uluslararasında da zor duruma düşecektir. Ha. ''Yargıtay, başbakanın zıddına karar veremez'' denilecekse, o başka. İtiraza olumsuz karar verilmesi ihtimali düşünüldüğünde, yayın durdurma kararı birçok radyo ve televizyon için oluşmuşsa, curcuna kopmasına hazır olunması gerekir. Çünkü, o zaman ülke, ülke dışındaki beklentilere uyum kazanmış anlamını verecektir.

Son söz: Bu vatandaşın, Meclis'ten, bilerek kanun yapılmasını isteme hakkı vardır.

İbrahim Faik Bayav
(17.02.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4507
3 Mustafa Ermişcan 3978
4 Hasan Tabak 3636
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3134
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2674
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1913 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com