Denemeler

Zülfü Livaneli'ye: İslam Ne, Demokrasi Ne? (Makale)
Okunma: 52
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Zülfü Livaneli'ye: İslam Ne, Demokrasi Ne?

Müziğiyle sevilen, konuşması ve davranışlarıyla beğenilen yazar Zülfü Livaneli, UNESCO'nun panelinde konuşmuş. Barışın inşasını konu alan konuşmasında, dinleyenler mutlu olsalarda, beni düşündürdü. Suud Prensi Turki el Faysal'la mutabık kalıp kullandığı cümle şu Sayın Livaneli'nin: ''Din özgürlüğünün ve dinin, özellikle İslam'ın demokrasiyle çelişmediği...'' Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=6528&blnKayit=True

Üzücü... Bu anlayışa karşı bir kaç kelam etmek gerekirse;

a) Din özgürlüğü her dine verilirse, toplumda batıl din edinenlerin dışındakilerinde özgürlük oluşmaz.

b) Bir din detaylarıyla ortaya konmadıkça dinin varlığından bahsedilemez.

c) ''Özellikle İslam'' vurgusuyla İslam'ı dinlerden bir din kategorisine sokmak fikir ehli bilinen kişilere yakışmaz.

Daha evvelki yorumlarımda Kur'an'dan edindiğim bilgiyle anlatmaya çalıştım: Din ikidir: Ya İslam Dini'dir; ya zulüm dinidir. Toplum içinde düzen oluşturmayan, bencilliği öngören, menfaati belirli şahıs ve gruba münhasır kılan, kargaşaya meyyal her din 'zulüm dini' kategorisinde yer alır. Böyle toplum içinde alışkanlık kazananların İslam'a geçmesi çok zordur. Vicdan sahiplerince toplumun İslam olması temenni edilir ki, Müslüman olanlarca hayatın lezzeti alınmaya çalışılsın.

Efendim Demokrasi!...

BM merkezinde konuşan Sayın Livaneli, 'Laik demokrasi' vurgusuyla Türkiye'nin parlayan bir ülke haline geldiğini belirtmiş. Demek ki demokrasinin laik olması gerekiyormuş bir anlayışa göre. Amerika'dan buraya bakıldığında Türkiye'nin 'parlayan' şeklinde görüldüğü doğrudur. Bu parlamanın nur-u imandan mı yoksa ah-u figandan mı olduğu teşhis edilemezse, Sayın Livaneli'nin Türkiye'yi yabancılara anlatımı yanıltıcı olacaktır.

Demokrasi, Türkçe Sözlük anlamıyla 'halkın idaresi', halkın kendi kendini idare etmesi değil midir efendim? (Büyük Türkçe Sözlük. D. Mehmet Doğan) Vicdanı diri ile vicdanı sönmüş halkı burada bir mi tutmamız gerekir? İlim irfan sahibi zatların bulunduğu toplumda idareye mutedil kişiler gelebilirken, vicdanı sönük, anlayışsız, bencilliği esas alan toplumda, mutlaka, anılan tipte kişiler idareye gelecektir. Böyle değişik toplumlardan oluşan ülkeye demokrasi adıyla özgürlük getirilmek istenmesi, vicdanlılara değil vicdansızlara yarayacaktır.

Türkiye, başından bu yana 'Laik' diye anıldı. Hâlâ Laik midir, bilemem. Belki İslam olacaklar ama beceremiyorlar. Halkın temsilcisi denen kişiler, milletin de kendilerinin de anlamadığı yasalar yapıyorlar son yıllarda. İşe yaramıyor diye olmayan bir yasayı da kaldırmaya çalışıyorlar!!! Yasaların içine, uygulandığı zaman, çok kişiye ''yandım Allah'' dedirtecek kelimeler de koyuyorlar ki, saltanat basamaklarına yakınlaşmak isteyenler püskürtülebilsin. Şükrü Kızılot çok güzel anlatıyor bunları köşesinde. Kaldı ki ben, sorduğum soruya zora düşme korkusuyla kanun maddesini anmayan resmi görevli gördüm.

''İslam, demokrasiyle çelişmiyor'' sözünü söyleyebilmeyi, İslam'ı bilmediğimizin elameti sayıyorum. Suudî Prens hepten hepten de bilmiyormuş!.. Madem ki ''demokrasi'' diye tutturuluyor, olsun elbette. Ama İslam'dan da haberimiz olsun. Düzenimiz ve geleceğimiz için...

Son söz: Fikir ve sanat erbabına, ''İslam demokrasiyle çelişmez'' sözünü söylemek değil, ''adam gibi adamlarca oluşturulan demokrasi, İslam'la çelişmez'' sözünü söylemek yakışır.

İbrahim Faik Bayav
(13.03.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6348
2 Firari Fırtına 4409
3 Mustafa Ermişcan 3802
4 Hasan Tabak 3516
5 Nermin Gömleksizoğlu 3165
6 Uğur Kesim 3029
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2920
8 Sibel Kaya 2878
9 Enes Evci 2589
10 Turgut Çakır 2283

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:651 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com