Denemeler

TÜSİAD Anayasa Hazırlıyor (Siyasi Makale)
Okunma: 73
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


TÜSİAD Anayasa Hazırlıyor

Anayasa, ''Anayasada değiştirilemez madde olmaz'' çıkışıyla yine gündeme geldi. TÜSİAD, 19 yıl önce mevcut anayasadaki değiştirilemez mühürlü maddeleri ırgalamış, ''Değiştirilebilir'' hükmüne varıp konuyu tartışmaya açmış. Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=7226

TÜSİAD'IN Anayasa'yı tartışmaya açmasının sebebi şu:

a) Anayasada baskıcı ruhun varlığı;

b) İfadenin özgürce dile getirilememesi;

c) Yargı kurumunda adil yargılama yapılamaması;

d) kuvvetler ayrılığıyla ilgili birçok temel demokratik kavramın uygulanmasında ciddi yetersizliklerle karşılaşılması.

Ben, anayasa yapılmasının istenmesine bir şey diyemesem de, Anayasa'nın değiştirilmesine sebep gösterilen bu yakınmaların oluşturduğu kelimeleri tahlil etmeye çalışacağım.

Anayasa'da baskıcı ruh: Anayasa bir tüzel kişilik olduğuna göre, tüzel kişilikte kendilerini yetkili hissedenlerce bu tüzel kişiliğin korunmasına yönelik tedbirlerin alınması doğaldır. TÜSİAD, kendini ayakta tutacak tedbirlerle devleti ayakta tutacak tedbirleri karşılaştırabilir. O zaman, devletin, devleti devletlikten çıkaracak unsurlara uygulayacağı müeyyide 'baskı' olarak değerlendirilecektir. O ruh Anayasa'dan çıkarılırsa, devlet biter.

İfadenin özgürce dile getirilememesi: Devletin işleyişi doğru ise, kişi veya kurumlar neyi ifade etmek isteyeceklerdir de özgür olamamaktan şikayet edeceklerdir? Devletin işleyişi yanlış ise, özgürlük aramaya gerek yok. Rizki göze alıp meramını anlatırsın. Anladıklarında başarıyı, anlamayıp şiddete başladıklarında kahramanlığı kazanırsın. Örnek, Bediüzzaman Said Nursi'dir. O, yönetimdekilere, ''Yönetim usulünüz yanlış efendiler'' dedi; sürgün, hapis, tarassut ve şiddet ile karşılık gördü. Bugün, ülkede, Bediüzzaman yıldız konumunda iken yanlış yönetimde ısrarcıların yerleri görünmüyor?

Adil yargılama yapılamaması: Adil yargılamayı Anayasa yapmaz. Yargılama başlıbaşına insani duygudur. Fakat, yargılama safhasından evvel, devletin kurumlarının olumlu veya olumsuz davranışları, Yargı kurumunun fertlerini de olumlu veya olumsuz hükme varmaya zorlar. Örnek, İmralı'daki kişinin işlediği suç yüzünden idam cezası alması, devletin diğer kurumlarının bu yasal hükme muhalif davranıp uygulamamasıdır. Öyle ki, Avrupa, belirlenen suç için öngörülen idam cezasının kalkmasını istediğinde, ''Bizde bu yasa vardır ama, uygulanmayacağına teminat veriririz'' diyen-diyebilen hükümet yetkilisi hatırlıyorum. Böyle hükümet yetkilisi olursa, yargı yetkilisi bir dahaki sefere aynı tip yargılama yapmada zorlanır. Bu durum yasa tanımamazlığı başlatır. İşte o zaman bağırır birileri, ''Adil yargılama yapılamıyor'' diye.

Bir çok temel demokratik kavramının uygulanmasında yetersizlik: Anayasa'da demokratik kavramlar belirlenmişse, Anayasal usülle görev alanlardan o demokratik kavramları uygulamaları beklenir. TÜSİAD'ın şikayeti demokratik kavramların uygulanmasındaki zorluk ise, bu, mevcut Anayasa'da demokratik kavramların yerli yerince var olduğunu gösterir. O zaman ''Yeni bir anayasa'' diye çırpınmanın sebebi ne? Burada, uygulayıcıların yeterliliğinin sorgulanması gerekmiyor mu? Ama, ah o ''Milli irade!'' yaygarası! O yaygara ve çığlıkla ''Millet bizi seçti'' denir de, anlaması kıt, Türkçesi bozuk, önceliği menfaat olanlara köşe başı verilir; onların saçmasapan icraatıyla rencide edilen vatandaşlar eliyle Anayasa'ya vurulur da vurulur. TÜSİAD'ın YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu'nun demokratik unsur olan siyasi partiler hakkındaki tesbitini beraber okuyalım: ''Maalesef, bu konularda, parlamentomuzun itibarını çok ciddi şekilde arttıracak olan bu uygulamalara siyasilerimiz bir türlü yanaşmadılar''

Anayasanın yenisi yapılsın da görülsün! Benzer şeyler olmayacak diyecek varsa akıllarına şaşarım.

TÜSİAD'ın 19 yıl önce başlattığı çalışma, hükümetin de 4 yıl önce yaptığı 'pek ileri' demokratik hamle, yeni bir anayasa oluşumuna imkan vermemiş. Bu imkan şimdi oluşmuş mudur, denirse ben, biraz daha sabredilsin, derim. Mısır ile Tunus rayına oturuyor gibi. Libya olayının sonucu ise bekleniyor. Türkiye, yeni bir anayasa yapılması için, Ortadoğu olaylarının sonucunu beklemek zorundadır.

İbrahim Faik Bayav
(23.03.2011 tarihinde yazıldı. TÜSİAD'a e-posta ile gönderildi) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6348
2 Firari Fırtına 4409
3 Mustafa Ermişcan 3802
4 Hasan Tabak 3516
5 Nermin Gömleksizoğlu 3165
6 Uğur Kesim 3029
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2920
8 Sibel Kaya 2878
9 Enes Evci 2589
10 Turgut Çakır 2283

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:637 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com