Denemeler

Said Nursi Demiş: Necat Yalnız Sıdkla, Doğrulukla Olur (Makale)
Okunma: 76
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Said Nursi Demiş: Necat Yalnız Sıdkla, Doğrulukla Olur

İçinde bu cümlenin bulunduğu Bediüzzaman Said Nursi'nin hutbesi, günümüzden 100 yıl önce irad edilmiş. Demek ki o gün, İslam âlemi denen coğrafyaya, bu hutbenin lüzümu varmış. Hutbenin bazı cümlelerini, -hükmü geçmeyen ışıltı- anlayışıyla günümüze aksettirdiğimizde neler görebiliriz acaba? Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=8419

1- ''Evet, sıdk ve doğruluk, İslamiyetin hayat-ı içtimaiyesinde ukde-i hayatiyesidir''.

Toplum hayatının nasıl olduğunu, gerek Türkiye'de, gerek diğer 'İslam' bilinen ülkelerde görüyor ya da öğreniyoruz: Tek kelimeyle perişanlık! Demek ki bu coğrafyada sıdk ve doğruluk, hayatın ukdesi yapılmamış. Yapılacak mı? Yapılırsa iyi olur. Yapılmazsa, yüz yıl önce yapılan bu ikaz sonrası ne olmuşsa aynısıyla karşılaşılır.

2- ''Riyakarlık, fiili bir nevi yalancılıktır. Dalkavukluk ve tasannu, alçakça bir yalancılıktır. Nifak ve münafıklık, muzır bir yalancılıktır''.

Hitap edilenlerin arasında, göründüğü gibi olmayanlar, ortaya atılan hükme yanlış doğru demeden kavuk sallayanlar mı vardı acaba? Bunlar, eşraftan ve bürokrasiden olmalıydılar herhalde ki Üstad sert vurgu yapmış. Eşraftan bilinenlerin ve bürokratların ve politikacıların şimdiki halini gördüğümüzde, Üstad'ın ''Alçakça bir yalancılık'' hükmünü içimizden de olsa anmamız gerekecek.

3- ''Küfür, bütün envaıyla kizbdir, yalancılıktır. İman sıdktır, doğruluktur''; ''Bu sırra binaen, kizb ve sıdkın ortasında hadsiz bir mesafe var''; ''Halbuki gaddar siyaset ve zalim propaganda birbirine karıştırmış''.

Küfür ile imanın belirginleşmesi için, bunu belirtecek unsurun ortaya konması gerekir. Bediüzzaman Said Nursi, küfür ile imanın sert mukayesesini yaptığına göre demek ki bunu ortaya koymuş. Toplum hayatına girip onu hasta eden olumsuzlukların Kur'anî reçeteyle bertaraf edilmesi gerektiğini bildirmiş. O gün, belki bu reçetenin kullanılmasına fırsat bulunamamıştır. Bugün, aynı reçete gündeme getirilirse, iman edenle küfür eden arasındaki fark ortaya çıkacaktır. Üstad yok bugün. Üstad'ın izinde bilinenler, reçeteyi ortaya yerli yerince koyamıyorlar ki, havas bilinenlerden, ''Said Nursi büyüktür'' deyip alkışlamaktan öte ses duyulmuyor. Öyleyse şöyle diyebiliriz: Gaddar siyaset ve zalim propaganda hâlâ aktif.

4- ''Ey bu Cami-i Emeviye'deki kardeşlerim...''

Tam yüz yıl sonra 2011 yılının Mart ayında, Şam'da, Üstad adına aynı nida yankılatıldı. Yankılanması sonrasında da Şam ve Suriye'nin diğer şehirleri karıştı. Ölüm ve yıkım haberleri geliyor kulağımıza. 'Kardeşler', kendilerine edilen hitabın sebebini anlamaya fırsat bulamadan yıkılacaklar mı acaba?''

5- ''Necat yalnız sıdkla, doğrulukla olur. Urvetü'l-vüska sıdktır''.

Suriye'nin karışmasından ve ölümler meydana gelmesinden sonra, Yönetim, ülke insanlarına bir kısım hakların verilmesinden bahsetti. Bunların önemlilerinden bir tanesi, hakir görüp ittikleri, teptikleri Kürt kökenlilerin vatandaşlığa kabul edilmesiymiş. Elli yıldır 'müstemleke' unsuru olarak görmüşler o insanları. İşte şimdi, 'gaddar' siyasetlerinin sebebi olarak Suriye sallanıyor; kendisine oldukça yaklaşan Irak ve Libya benzeri fitneden kurtulmaya çalışıyor. Sudi Arabistan da öyle; Mısır da öyle; Tunus da öyle. Hatta, Türkiye bile aynen öyle.

Türkiye yönetiminin bu ülke yönetimleriyle teması neticesi alınan kararlarda, verilen sözlerde sıdkın öne çıkacağı umulur. Necat için. Yoksa, mürailik ve münafıklık galip gelecek, kurtuluş için çoook beklenecektir.

İbrahim Faik Bayav
(11.04.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6390
2 Firari Fırtına 4447
3 Mustafa Ermişcan 3860
4 Hasan Tabak 3561
5 Nermin Gömleksizoğlu 3200
6 Uğur Kesim 3055
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3000
8 Sibel Kaya 2912
9 Enes Evci 2622
10 Turgut Çakır 2306

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3756 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com