Denemeler

Fikir Ehli Arkadaşın Zekat Önerisi (Makale)
Okunma: 109
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Fikir Ehli Arkadaşın Zekat Önerisi

Ehli fikir arkadaş, maddeyi yücelten modern çağın gıdasız kalmış ruhlarını farketmiş, 'Duyarsızlığın ilacı zekat' başlıklı yazısıyla, o ruhlar için zekat unsurunu dikkate vermiş.

Zekatın, İslam'ın şartlarından olduğu hep söylenir. İnsanlara küçücükten itibaren öğretilir de... Lakin, zekatın ne olduğu, nasıl verileceği nedense açıklanmaz.

İlim veya tefekkür ehli kategorisinde bulunanlar, ilim ve fikir ile uğraşmaları yüzünden umumiyetle servet yoksunudurlar. Zekat emriyle mükellef olmazlar. Bu durumu aşıp servet edinebilecek aşamaya gelenler, zekat uygulamasında örneklik göstermezlerse, ülkenin zenginleşmiş insanları zekatı uygulama işinde becerikli olamazlar.

Arkadaş, Bediüzzaman'ın toplum huzursuzluğunun sebebi gördüğü ''Sen çalış ben yiyeyim'' anlayışından bahsetmiş. Bu ifadeyi sadece 'faiz' muamelesi olarak anlamak yanlış.

Sanayi ve hizmet söktörüne bakmaya yanaşıyorlar mı zekat konusunu işlemeye çalışanlar?

Cevaplanması gereken soru şu: Bugün zekat vermekle yükümlü bilinenler, ama vermeyenler, zekat verecek kadar zenginliğe, ben yediğim kadar sen de ye anlayışıyla mı, yoksa 'sen çalış ben yiyeyim' anlayışıyla mı gelmişler?

Bir toplumda, beğenilen veya beğenilmeyen bir yönetim, sosyal hayata ait prensipler koyar mutlaka. O prensiplerde hak unsuru fertler arasında tayin edilmiştir. Zekat verecek duruma gelmeye azimli kişinin, bu prensipleri dikkate alması beklenir. Bu prensiplerin içindeki hak unsurunu çiğneyip zenginleme aşamasına gelenlerden, zaten, zekat vermesi beklenemez.

Beğenmediğimiz zihniyetçe yapılan kanunlarda, faiz unsuru revaçtadır ve bu toplum huzursuzluğuna sebep gösterilebir elbette. Böyle durumda faiz sektörüne, toplum huzursuzluğunun sebep ve çaresi ilim ehlince anlatılması gerekir. Kabul edilir veya edilmez. Buna mukabil, faiz sektörü dışında zenginleşmek istiyenlerin, toplum huzurunu önemsiyorlarsa, çalıştırdıkları elemanların haklarını gözetmeleri istenir. Çünkü beğenilmeyen zihniyet hak unsurunu fertler arasında tayin etmiştir.

Şu soru da cevap ister: Yasa ile haftada 45 saat çalıştırılması gereken kişileri haftada 60 saat çalıştırarak semirenler, hak edilen yıllık ve haftalık izinleri gaspederek zenginleyenler, Bediüzzaman'ın huzursuzluk kaynağı gördüğü ''sen çalış ben yiyeyim'' anlayışındakilerinin kategorisine girmezler mi?

Fikir ehli kişilerin hatırlattığı zekat, çalışıp üreterek ve satarak oluşan zenginlik için olmalıdır. Bugün kendi başına ticarete atılanlar bile, bir zaman sonra işi ilerletip eleman çalıştırmaya başlıyorlar. Yakınmaya gerek yok; bu şekilde servet edinenlerin yüzü Kabe'ye dönük olsa bile, gözlerinin önünde mutlaka Newyork, Londra veya Paris oluşacaktır.

''Duyarsızlığın ilacı zekat'' demişti fikir ehli arkadaş, değil mi?.. Duyarsızların zekattan anlamayacağını nasıl anlatayım; bilmem ki?!

İbrahim Faik Bayav
(23.05.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4507
3 Mustafa Ermişcan 3978
4 Hasan Tabak 3636
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3134
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2674
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2149 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com