Denemeler

Siyasette Yozlaşma, Yozluk ve Çözüm (Siyasi Makale)
Okunma: 114
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Siyasette Yozlaşma, Yozluk ve Çözüm

Sivil Toplum Kuruluşları, 'Ufuk Turu-8' adıyla Konya'da toplanmışlar. Orada ''Ülke değerlerinin inşâ ve içselleştirilmesinde STK'lar daha fazla inisiyatif almalı'' kararına varmışlar. Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=11385

Aldıkları karar yadırganamaz. Yaptıkları uyarı, düşünebileceklere düşünme fırsatı veriyor.

STK'nın bir tesbiti şu: ''Siyasetteki yozlaşma toplumu etkiliyor''

Zihnime hemen şu soru geldi: Siyaset ne zaman yozlaşmaya maruz kalmış?

Yozlazma, bir şeyin iyi vasflarının kaybetmesidir, âdi olmasıdır, reddedilecek hâl almasıdır. (Büyük Türkçe Sözlük. D. Mehmet Doğan) Yozlaşan, siyaset olarak belirtildiğine göre, bu sözcükle, onun, iyi vasıflarını kaybetmiş, reddedilecek duruma gelmiş olduğu anlatılır.

Soru: Yozlaşan siyaseti kim reddeder?

Cevap: Yozlaşmanın hayır getirmeyeceğini bilenler.

Seçime yaklaşılan günlerde, siyasi bilinenlerin, yani, siyaset yapma iddiasında bulunanların, şehir şehir dolaşıp birbirlerine madik atacak konuşmalar yapması, siyasetin yozlaşması değil, yozlaşmış siyasetin gizlendiği kabından dışa fışlayışıdır. Ama, dikkat edilsin topluma: Bu fışlayış karşısında mutlu-müreffeh olunacak tavrını sergiliyor.

Görünen siyaseti 'yoz' kabul etmek lazım. 30 yıldır devam eden 12 Eylül darbesi şikayeti, 12 Eylül'ün 28 Şubat'la perçinlendiği iddia edilen ''vesayet'' çığlığı, siyasetin yozlaşma aşamasını değil, siyasetin yoz kalmış olduğunu gün yüzüne çıkarır.

Konya'da toplanan STK'lar, toplantılarının sonucunda, sistemlerin ve devletlerin değerleri bulunduğuna vurgu yapıp şu karara da varmışlar: ''Siyasi ve toplumsal kurumlar, kendilerini, dini ve milli değerlerimizle uyumlu hâle getirmek için çaba sarf etmelidirler''.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde, kurumlarının değerleri, devletin kurulduğu ilk yıllarda belirlenmiş. Değer belirleme, onun bunun sözü, falanca kişinin davranışı ile olmaz. Devleti devlet yapan belgenin içine bu yerleştirilmiştir. Aradan geçmiş 88 yıl. Eğer dikkat edilirse, ilk yıllarda belirlenen değerlerden sapma, bugün, kurumlarla beraber devleti de çökme aşamasına getirmiştir. Yapılan darbelerde, çökmeyi önleyecek vasıf vardı. Ama samimiyet yoktu. Devleti devlet yapan değerler, erozyona uğramış toprak gibi kaybolup gitti.

Kaldı mı devlet değersiz!!!

Dini değerleri gözümüzün önünde canlandırmaya kalktığımızda, bizzat kendimizin yoz kalmışlığımızın da farkına varırız.

Hayatımızın inancımıza uygun şekilde tanzim edilmesini isteyen STK, milletçe neye inandığımızın farkında mı acaba? İnanılan şey bariz şekilde ortada olmalıdır. Yoksa, gelenek hâline getirilmiş ''Allah var; Muhammed onun elçisidir'' nakaratı, şeytanın koluna girmişlerin yükselme basamağı olmaktan başka işe yaramaz.

Toplumda, ''Allah vardır'' söylemi ardından ortaya konan inanç şu: Kanuna, tüzüğe, genelgeye uyarak mesafe almak mümkün değildir. Gerektiğinde sorumluluğu bırakmak, sorumsuzların oluşturduğu akıntıda ilerlemek gerekir. Çevremizdeki esnafta, işverende bu böyle... Tıp ve hukuk görünüşlü yerlerde bu böyle... Belediye kuruluşlarında böyle... Seçilmişlik iddiasıyla devletin tepesine kurulanlarda bile, böyle. Çağdaş okuldan geçenlerle 'Kur'anî' kabul edilen İmam-Hatip'ten geçenler arasında fark yok. Yani, STK'nın da işaret ettiği 'İslamî değerleri', toplumda öne çıkarmaya niyet yok.

Hayatımızı hangi inanca uygun tanzim edeceğiz öyleyse?

STK'lar, ''İslamî değerler insan için en uygun değerlerdir'' hükmüne varmış toplatılarında. Hüküm doğru. Gerçekten bu hükmün uygulanırlığı isteniyorsa, bu değerlerin mutlaka toplum önüne çıkarılması gerekir.

İbrahim Faik Bayav
(26.05.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4507
3 Mustafa Ermişcan 3978
4 Hasan Tabak 3636
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3134
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2674
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2082 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com