Denemeler

İş Kazası, Fazla Mesai ve Hak Gaspı (Makale)
Okunma: 123
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İş Kazası, Fazla Mesai ve Hak Gaspı

İş Müfettişi Ümit Fıçıcı, eğitim seminerinde MÜSİAD üyelerini işçilerin sağlıklı çalışması konusunda bilgilendirmeye çalışmış. Yasada haftada 45 saat çalıştırma süresi olduğunu ve yılda 270 saat ücreti ödenmesi şartıyla fazla mesai yaptırılabileceğini bildirmiş. Yapılan istatistiklere göre, iş kazaları umumiyetle bu sürenin aşılması durumunda meydana geliyormuş. Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=12061

İşçilerin işyerlerinde sağlıklı çalışabilmesi için işverenlerin yasaları dikkate sunarak bilgilendirilmesi güzel bir şey. Ama, hatırlatayım: MÜSİAD'a bağlı kuruluşların zaten birer hukuk müşavirleri vardır. Onların görevi, yasadışı şartların oluşmaması için işverenleri uyarmaktır.

Aklıma şu geliyor: Acaba, MÜSİAD'lılar hukuk müşavirlerine itimad etmiyorlar mıdır ki, iş müfettişinden eğitim almak zorunda kalmışlardır? Eğer hukuk müşavirleri işverenlere yasaları hatırlatmada etkin olabiliyorlarsa, iş müfettişleri yanlış adreste çalışmalarını heba ediyorlar demektir.

Sanırım, MÜSİAD'a eğitim amaçlı seminer düzenlenmesi, MÜSİAD'lı işyerlerinde bazı kazaların görünmüş olmasındandır. Kaza oluşumu fazla mesaiden olabilirse de, daha ziyade, çalışanların moralini bozacak unsurların ortaya çıkmasındandır.

Mesela; hak edilen ücretin zamanında ödenmemesi: MÜSİAD'lılardan umulmaz ama, ay bittiğinde bordronun hazırlanmasına başlanmaması, hazırlansa bile rant düşünülerek ödemenin gününün uzatılması, ödemenin diğer aylara sarkıtılması, çalışanı ümitsizliğe sevkedecektir. İş yavaşlayacaktır. Üretimin zamanında yetişmesi için amirden fırça yeme veya zorlama, işyerinden kaçmaya imkan vermiyorsa, mutlaka iş kazasını oluşturacaktır.

Mesela; yeni işe girene eski çalışanınkinden fazla ücret vaadedilmesi: Böyle durumda eski çalışan işten atılma psikozuna düşecektir. O anda lakaytlık kendini gösterir. Bu ise, iş kazasına uygun ortamdır.

Çalışan elemanın işten çıkarılma korkusu: Bu da, iş kazasına davetiye çıkarır. Ailesini geçindirrmede zora düşmüş kişi, işten çıkarılma korkusuyla, zihnini ailesinin problemlerine verecek, bedeni, alışılmışlık çerçevesinde robotvari hareket edecektir. Kaza gelir.

Kazalar daha ziyade, bir an evvel fazla kazanç yapmak isteyen patronların işyerlerinde meydana geliyor. MÜSİAD kuruluşu ve benzerlerinin bu tip patronları bünyelerine alacaklana ihtimal vermem. Bu işverenler daha ziyade devlette koltuk edinmişlerin arasında 'dayıları' bulunan işverenlerdir. Çalışanın hakkını önemsemezler; yasa-masa takmazlar. İş müfettişlerinin, aslında, böyle tipleri bulup eğitim vermesi gerekir.

İbrahim Faik Bayav
(06.06.2011 tarihinde yazıldı. MÜSİAD'a e-posta ile gönderildi ) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6536
2 Firari Fırtına 4566
3 Mustafa Ermişcan 4049
4 Hasan Tabak 3702
5 Nermin Gömleksizoğlu 3320
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3215
7 Uğur Kesim 3150
8 Sibel Kaya 3030
9 Enes Evci 2726
10 Turgut Çakır 2387

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1437 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com