Denemeler

Devlet Var, Demokrasi Niye Yok? (Siyasi Makale)
Okunma: 50
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Devlet Var, Demokrasi Niye Yok?

Zaman Yazarı Mümtaz'er Türköne demiş: ''Devlet olmadan demokrasi kurulamaz''.

Bu dediği ile vermek istediği mesaj şu: Demoksi gelecek; geldiğinde de ileri ileri gidilecek diye heveslenmeyin. Önce, hele bir devlet kurulsun!..

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 1924 Anayasası'yla kuruluşunu tescillemiş, 1946'da demokrasiye geçiş dönemini başlatmış, 14 yıl sonra 1960'da yıkılmıştı. 1961 Cemal Gürsel Anayasası'yla kuruluşunu yeniden tescilledi Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bir kaç yıl sonra devlette tekrar demokrasiye geçiş safhası başladı; 1971'de doğurduğu anarşi ve isyan ateşleri içinde 9 yıl debelenip 1980'nin 12 Eylül'ünde yine yıkıldı. Kenan Evren'in 1982 Anayasası'yla tekrar kuruldu Türkiye Cumhuriyeti Devleti. 30 yıldır bu cumhuriyetin tabileriyiz. ''Demokrasi olsun; demokratik kurallar yerleşsin'' bağırtıları arasında akşam yatıyor, sabah kalkıyoruz.

Üç ayrı zamanda kuruluşu tescillenen devlet, bu günlerde, devlet kabul edilmeyip demokrasi mi oluşturulamıyor? Yoksa, ''demokrasi'' diye bağıranlara, bu devletten ayrı devlet oluşturulacağı sinyali mi veriliyor?

Bu sorunun cevabını bulabilmek için, alıntıdaki, Türköne'nin ''İslamiyeti İslamcılığa dönüştüren Osmanlı aydınları oldu. Çünkü demokrasiyi talep edecekleri devletleri vardı'' cümlesine kafa yormakta fayda var.

Osmanlı aydınları, İslamiyet'i İslamcılığa dönüştürdüklerinde şu oldu: Osmanlı çöktü. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'yle birlikte başka devletler de ortaya çıktı. İşin garibi, aradan 40 yıl, 50 yıl, 60 yıl geçmesine rağmen , tabilerinin aydın bilinenlerinden ''demokrasi istiyoruz'' çığlıkları duyuluyor! Türköne, İslamiyet'in İslamcılığa dönüştürülmesini, ''Osmanlıyı yıkılmaktan kurtarma çalışması'' olarak görmüş olsa da, aslında o hareket, Osmanlı'yı daha çabuk çökertme ameliyesinden başka şey değildi.

Alıntıda, Türköne'nin 'ekmel din' vurgusu farkediliyor. O din ile tarihi gerçeklerin arasındaki derin uçurumu kapatacak ideolojiye ihtiyaç olduğunu da belirtiyor. İyi o zaman... İdeoloji hazırlamaya başlansın... Batılı ideolojilerle yarışacak konuma gelinsin... Gelinsin ama, ekmel din dediği İslam prensipleri yönetime gelenlerin emriyle ortaya konmadan, bu olmaz. Hele ki, Kur'ânî eğitimden geçmiş olduğu halde, yalan sözler ve katakulli oyunlarıyla başa gelen kimselerle, -tövbe edilmedikçe-, hiç olmaz.

Ben derim ki; Batılı ideolojilerle yarışa kalkılmasın. Meclis'te koltuk kapanlar, desinler ki; ''Yasalar ülke için yapılacak, ama önce gerekçesi yazılacak; yasalar yapıldığında anlaşılır olacak; o yasalara yukarıdan aşağıya herkes uyacak''.

Millet, bu kararı körükörüne değil bilerek onayladığında, Allah'ın izniyle, demokrasinin de yerleşeceğine... ülkenin de kalkınacağına... Batılı demokrasilerin üstüne de çıkılacağına, inanıyorum.

İbrahim Faik Bayav
(12.07.2011 yılında yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6380
2 Firari Fırtına 4436
3 Mustafa Ermişcan 3843
4 Hasan Tabak 3550
5 Nermin Gömleksizoğlu 3191
6 Uğur Kesim 3048
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2983
8 Sibel Kaya 2903
9 Enes Evci 2613
10 Turgut Çakır 2300

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:318 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com