Hikayeler

9 Hikaye mi? bizim ki oldu başkan
Okunma: 65
Eyyup Akmetin - Mesaj Gönder


 

      Darbeden sonra, dışarda her şey süt liman gözüküyor. Herkesler dua ediyor darbeyi yapanlara. Memleketi kurtarmışlar. Darbenin başı adil olduklarını söyle izah ediyor. Bir sağdan asıyoruz, bir yoldan. Yaşı küçük olan olursa yaşını mahkeme kararıyla büyütüp öyle asıyoruz. Adalet mülkün temelidir. Her kesin derdi kendi derdi. Başkaları önemli değil.
Darbe bir de bizim son beşiği dayak yemekten kurtarıyor. Bizim ki başka bir ilde başlamış Ortaokula. Okulun ilk günleri, sınıflar kalabalık 40-50 kişi, kim kime, dum- duma yani. Meğer bizimkinin sınıfı müdür yardımcısının odasının üstü. Gürültüye Müdür yardımcısı ikide bir gelip uyarmış, sesiz olun, yoksa hepinizi sıra dayağına çekerim diye korkutmaya çalışsa da, aldıran yok. Müdür yardımcısı sınıfa bir daha gelmiş. Sınıfı bir tur atmış. Sınıfı bir süzmüş sonra bizim son beşiğe, kal bakım sen, buraya gel. Bu sınıfın geçici sınıf başkanı sensin. Yeni başkan seçilene kadar! Yaramazlık yapanların isimlerini tahtaya yazacaksın. Yoksa dayağı sen yersin ona göre. Hadi bakalım. Dün geldik bu gün başkan kim takar bizi demiş bizimki. Uğraş dur. Daha sınıf arkadaşlarının adlarımı bilmiyor ki yaramazlık yapanları yazın. Emir demiri keser. Bir gün dayak, bir gün azar, günler geçiyor azar azar. Bizim ki hep evde, Apartmanda oturuyorlar. Oyun yeri yok, arkadaş yok, radyo yok, Televizyon yok. Yok çok. Can sıkıntısı çok! Bari derslere biraz çalışalım, can sıkıntımızı gideririz. Başlamış ders çalışmaya, soruyor öğreniyor, anlatıyor. Öğretmenlerde onu sevmeye başlıyor. Sınıf arkadaşları da onu biraz daha içlerine sindiriyorlar. Başkan olarak benimsiyorlar. Bir de dersler sık sık boş geçmese daha da iyi olurmuş, bizim ki için. Boş ders çok gürültü, bol fırça, sınıfına niye sahip çıkamıyorsun azarları. Derslerine iyi çalışıyor diye sınıf öğretmeni sınıfa soruyor başkanınızdan memnun musunuz? Her kes eveeet. Üç beş memnun olmayan önemli değil. Bizinki oldu seçilmiş başkan. Meğer her kesin derdi kendi çıkarları. Sınavlar başlayınca, işler anlaşılmış. Başkan şu sorunun cevabı ne? Başkan yana kay göremiyorum. Başkan seni başkan seçtik. Hiç yardımcı olmuyorsun. Oysa başkan soruları bile zor zor yazmış. Cevaplar bitmeden süre bitti. Bir sınav iki sınav öğretmenler hayırdır başkan sözlülerde her soruya cevap veriyorsun ama, yazılılardaki notların yerleri öpüyor. Bazı öğretmenler uyanık. Başkan kalk bakalım. Bir soru, iki soru peki bu soruların cevaplarını biliyorsun neden sınavlarda cevap yok? Bizim ki haliyle arkadaşlarını ele vermek istemiyor. Süreyi iyi kullanamadık gibi bahaneler. Bazı öğretmenler yemiyor tabii olarak. 
Bundan sonra sınavlarda sen öğretmen masasında oturacaksın. Bu durum sınıfta kopya çeken öğrencileri rahatsız etmiş. Öğretmen oturmayınca gezecek yakalanma riski artıyor. Bunalar da başlana kabahat buluyorlar. Senin yüzünden notlarımız düşecek. Boş derslerde yaramazlıklar devam bizimde sabır taşmış. Sınıfta tartıştığı bir arkadaşına tahta cetveli fırlatmış. Aksilik olacak ya arkadaşının gözüne isabet etmiş. Fazla bir arıza olmamış ama! bizimki o günden sonra oradaki okulu bırakmış. Memleketine dönmüş, okuluna orada devam etmiş.

 
Eyyup AkmetinYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6380
2 Firari Fırtına 4436
3 Mustafa Ermişcan 3843
4 Hasan Tabak 3550
5 Nermin Gömleksizoğlu 3191
6 Uğur Kesim 3048
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2983
8 Sibel Kaya 2903
9 Enes Evci 2613
10 Turgut Çakır 2300

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:324 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com