Denemeler

Cinayet Çözümüne Engel Düzenleme (Siyasi Makale)
Okunma: 45
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Cinayet Çözümüne Engel Düzenleme

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde katledildiğinde, sevenleri kadar olmasa bile sevmeyenleri de infial duymuştu. Türkiye üzerine bir oyun oynandığı seziliyordu. 'Zanlı' diye birilerinin tutuklanması, mahkeme safhasının başlaması, azmettiricilerin bulunma ümidini doğursa da aradan geçen 4 yılı aşkın zaman, neticeye ulaşmanın zorluğunu ortaya koydu.

Mahkeme, muhakemeyi sonuca götürebilmek için, devletin Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'ndan bazı telefon konuşma bilgilerini istemiş. Şüpheli 4 kişinin sırrının aydınlatılabilmesine imkan vereceği tahmin edilen bilgiler, TİB'ce Anayasa'daki 'Özel Hayatın Gizliliği' bölümündeki maddeler sebebiyle reddedilmiş.

Haydi, mahkemeler uğraşsın da suçluları ortaya çıkarsın şimdi!..

Mahkemenin görevi gereği, gerçeğin ortaya çıkarılması, zanlının gerçekten suçlu olup olmadığının anlaşılması için istenen belgelerin devlet kurumunca -gizlilik- sebebiyle verilmek istenmemesi, devletin hem haktan yana hem hak köstekleyici imajını ortaya koyuyor.

Anayasa'nın IV. Bölümü olan Özel hayatın gizliliği ve korunması bölümündeki ''Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir'' fıkrası, ferde verilmiş doğal bir hak olsa da, ''Özel hayatın gizliliğine dokunulamaz'' cümlesi, namuslular kadar namussuzları da içine alıyor (Madde: 20). Bir kişi suçlansa bile, -mahkemece hüküm giymediği müddetçe masumdur- karinesi var ya!.. Namussuzun namussuzluğuna 4 yıl veya 54 yıl delil getirilmesini önlersen, namussuzu 'namussuz' diye etiketlenmekten 4 yıl da 54 yıl da muaf tutarsın. Haydi biz bunu, namuslu kişilerin, istemeyerek yaptıkları hatalarının ileride düzelmişliğini varsayarak deşifre olmasını önleyecek madde kabul edelim. Bu anlayış bu madeye o zaman olumlu bakmamızı sağlayacaktır.

Anayasa'nın aynı maddesi içinde ''Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir''; ''Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir'' cümleleri de var . Suçlu bir kişinin veya suç işlediği sanılan bir kişinin suçluluğunun ispatı için onunla ilgili özel hayatın gizliliği mahkemece deşifre edilmek istense bile, -ki, zordur. Suçlu veya zanlı, rahatça, 'herkes' tanımı içine girmektedir. Hem rızası da isteniyor... Eskaza, suçlu veya zanlı ile aynı çerçevede yer almış olan başka kişilerin de özel hayatı deşifre edileceğinden, mahkemece istenen delil mahiyetindeki bilgiler -ret- tavrıyla karşılaşacaktır. Bu cümle, AK Parti'nin 12 Eylül 2010'da referanduma götürdüğü Anayasa Değişikliği Paketi'yle Anayasa'ya sokuldu.

Öyle sanıyorum ki, bu maddenin Anayasa'ya konmasının sebebi, Hrant Dink'i katleden çetenin ortaya çıkmasını önlemek içindir. İleride benzer cinayetlerin faillerinin ortaya çıkarılması da bu madde sebebiyle önlenmek istenebilir.

İbrahim Faik Bayav
(28.07.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6382
2 Firari Fırtına 4438
3 Mustafa Ermişcan 3845
4 Hasan Tabak 3551
5 Nermin Gömleksizoğlu 3191
6 Uğur Kesim 3049
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2985
8 Sibel Kaya 2904
9 Enes Evci 2614
10 Turgut Çakır 2301

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1111 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com