Denemeler

SGK'ca görünen skandal. Ya görünmeyen?.. (Siyasi Makale)
Okunma: 86
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


SGK'ca görünen skandal. Ya görünmeyen?..

Hükümet 2008 yılında Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK'yı bir çatı altına alan reformu yapmış, emeklilik yaşını, kadınlarda 60'a, erkeklerde 65'e gelmesini şart koşmuştu.

Devletin, vatandaşlarının yaşlılığını düşünerek yaptığı düzenlemeye 'vatandaşlar düşünülüyor' inancı sebebiyle kimse bir şey diyemedi. Reform yapılırken hükümete muhalif bilinenlerden bir miktar itiraz sesi çıkmışsa da, sonuçta onlar dahi reformun Türkiye'nin vatandaşları lehinde(!) olacağına kanaat getirmiş, seslerini kesmişlerdi.

Emekliliği 60 ve 65 yaş şartına getiren reformun içinde, ''Ekim ayından itibaren'' diye bir bilgi vardı. Yani, Ekim 1'e gelmeden önce sigortalı görünenler emekliliği eski haklara göre hakedecekler... 65'e ve 60'a varmadan önce yaşlılığın zevkini tatmaya başlayacaklar... 1 Ekim'den itibaren sigortalı görünenler, ya 30 yıllık sene limitini bir an önce tamamlayacaklar, ya da ahlasalar da vahlasar da 60 ve 65 yaşlarını dolduracaklardı.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, ama 1 ekimden önce, bir çok aile, sene limitinin çabuk dolması gayesiyle çocuklarını sigortalı ettirmeye başladı. 16 yaşındaki bir çocuğun, -'çalışıyor' şartı olmasına rağmen-, çalışmadığı halde çalışıyor yalanıyla sigortalı ettirilmesine, 'eh' denip dudak bükülebilirdi. Ama, bebek denecek yaşa kadar daha aşağıdaki çocukların sigortalılanması, bunu daha ziyade devlet üst kademelerine yakın bulunanların yapması, yapılan reformun hangi vatandaşlara hayrı dokunacağını ortaya çıkardı. Hatırladığım kadarıyla, bu olay basına yansıyınca, ''yanlışlık var''; ''hata olmuş''; ''düzeltilecek'' sözcükleri yetkililerce kullanılmaya başlanmıştı.

Yanlışlıklar, hatalar, başka şeyler filan, düzeltildi galiba!!! Dün, internette, 'SGK büyük skandalı ortaya çıkardı' başlıklı haberi okuyunca böyle anladım!

SGK'nın İzmir İl Müdürlüğü'nün müfettişleri, 65'e yükseltilen emekli yaşına takılmaması için aileleri tarafından sigortalı gösterilen 24 bin 931 adet çocuğun sadece 199'unun bunu gerçekten hak ettiğini belirlemiş.

Sadece İzmir'de...

Daha önce, yetersiz sayıda olduğu yakınılan müfettişlerce...

Yurt geneli hesaba katılırsa, müfettiş kadrosu da tam kapasite olursa, 'skandal' dairesine giren ve girmeye çalışan toplum bireylerinin hangi deccal yamaklarının ''tam özgürlük'' vaadinden destek aldığı merak edilir.

İbrahim Faik Bayav
(04.08.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6382
2 Firari Fırtına 4438
3 Mustafa Ermişcan 3845
4 Hasan Tabak 3551
5 Nermin Gömleksizoğlu 3191
6 Uğur Kesim 3049
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2985
8 Sibel Kaya 2904
9 Enes Evci 2614
10 Turgut Çakır 2301

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1127 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com