Denemeler

Merhamet Kıtlığı Var Dendi (Makale)
Okunma: 69
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Merhamet Kıtlığı Var Dendi

Afrika'nın Somali'sindeki iç burkan kıtlık ve açlık görüntüleri, basınımızın pek istekli çabalarıyla gözlerimizin önüne getirildi. Getirilince, merhamet duyguları dürtüklenmeye başlandı.

Hergün ayrı bir sahne ile gözlerimizin önüne getirilen Somalililer perişanlığı hakkında, din kurumumuz Diyanet, analiz yapmayı gerekli görmüş. Diyanet İşleri Başkanı'ı Görmez'in söylediği şu: ''Bu kıtlığın temelinde, tüm insanlığın düçar olduğu sevgi kıtlığının, şefkat kıtlığının, merhamet kıtlığının payı yok mudur?'' Var ki Başkan Görmez, bu soruyu sorma gereği duymuş.

Başkan Görmez'in şu tesbiti ise dikkate alınması gerekir: ''Afrika'daki açlığın en büyük sebebi, küresel ölçekte bütün insanlığın açgözlülüğüdür''.

Bütün insanlık?.. Hem de müslüman görünen görünmeyen!.. Küresel ölçekte!..

Şimdi, BM'in öncülük etmesiyle başlatılan yardım harekatını, açgözlülüğün anlaşıldığı pişmanlık duyulduğu şekinde algılayabilir miyiz? Yoksa, oraya başlatılan yardım harekatı, gizli tutulan başka bir amacı mı barındırıyor?

Biz bunu bilmemiş ve farketmemiş olsak bile, Başkan Görmez'in yardım çağrısı aklı başında olanları yadırgatıcıdır.

''Her evden bir fitre, bir iftar'' kampanyası başlatıldığını söylüyor Başkan Görmez.

'Her ev' ifadesi yanlış. Fitre verecek ve iftar sunacak olanlar, varlıklı her evdir. Sunulanlar varlıksızın-yoksulun hakkıdır. Eğer Başkan Görmez, Somalili insanlara yardım yapılmasının geçerliliğini istiyorsa, varlıklıların fitre ve zekatlarını, çevrelerindeki yoksul vatandaşlara dağıttıktan sonra, kalan varlıklarından yapılmasını istemelidir. Hele ki, ''Milletin yaşlısı, genci, kadını, erkeğiyle tüm kesimler'' ifadesi, beslenmede zorluk çekenleri bile harekete geçirecektir ki, bu, çalışmayı merhamet duygularının istismarı hüviyetine büründürecektir.

Bir şey daha: Türkiye'de kendini hissettiren açgözlülüklere de gem vurulması gerekir. İş alanlarının hemen hepsinde Diyanet görevlisi var. Bu görevliler, eleman çalıştıranlara, yasa dışına çıkılmamasını, elemanlarının fazla mesai ücretlerinin üzerine oturmamalarını, kendileri tatil yaparken çalışanların tatil haklarını gaspetmemelerini anlatabilirler.

Diyanet, 'insanlık' denen hasleti hatırlatmaya çalışacaksa, önce buradan başlamalı.

İbrahim Faik Bayav
(19.08.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:633 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com