Denemeler

Başbakan Erdoğan'ın laikliği ve İslam (Siyasi Makale)
Okunma: 74
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Başbakan Erdoğan'ın laikliği ve İslam

Türkiye'de dindar bilinenler, uzun yıllar laiklik uygulamalarından rahatsız oldular. İşte o yüzden devlete gücendiler, kızdılar, infial duydular. Böylece, laiklik, dindar bilinenlerin zihinlerinde din düşmanlığı olarak yer etti.

Sonra zaman değişti. Laiklikten rahatsız olmuş bir kadro iktidara geldi. Onun iktidarı döneminde, hem Türkiye'de hem ortadoğu'da değişim gözlenince, laiklik, laiklikten rahatsız olanlarca cici olmaya başladı.

Laiklerce rahatsız edilmiş olduğu halde Türkiye yönetiminde 9 yıldır bulunan Recep Tayyip Erdoğan, yönetimi isyanla değiştirilmiş olan Mısır'a gitti. Oranın insanlarına laiklik dersi vermeye kalkınca, laikliğin mi asıl şeklinde anlaşıldığı yoksa dindarların mı laiklik dümenine girdiği sorusunun sorulmasına sebep oldu. Mısır'ın dindar toplumu, Erdoğan'ın laiklik anlayışına tepki gösterdi. Bunun üzerine Erdoğan, ''sözlerim yanlış tercüme edildi'' dedi, kendi zihnindeki laikliğin ne olduğunu anlatmaya başladı. Ben, onun anlatımına bakıp, laikliğin ne olduğunu anlamaya çalışacağım.

1- Mısır'dan sonra Tunus'a, sonra Libya'ya geçen Erdoğan, basın toplantısında laiklik düşüncesi sorulduğunda, demiş: ''Türkiye'de halkım benim bu konuda ne düşündüğümü çok iyi biliyor, çok iyi bildiği için de yüzde elli oy veriyor''.

Diğer yüzde elli, Erdoğan'ın laiklik konusundaki düşüncesini az iyi mi biliyordu ki Erdoğan'ın iktidarına ''Laikliği yıktırmayacağız'' diye bağırıyordu? Kendisine oy verenlerin çoğu, onun camiye girdiğini bildikleri için oy vermişlerdir. Oyları alınan halkta, 'Camiye girmişse tamamdır efendim' anlayışı vardır.

2- Erdoğan, Mısır'da laiklik dersine tepki gösteren islamcı camiaya demiş: ''Partimin programında laiklik tanımı şudur: Kişi laik olmaz devlet laik olur. Bir müslüman olarak laik bir devleti yönetirken bütün inanç gruplarına devlet eşit mesafede olur. Müslüman'a da, Hıristiyan'a da, Musevi'ye de, ateiste de. Ve bütün inanç gruplarının inancı o devletin güvencesi altındadır''. Bkz: https://www.dunya.com/gundem/erdogan-libya039da-da-laikligi-anlatti-haberi-154316

Başbakan Erdoğan'ın şu açıklamasını tahlil etmem gerekirse;

a) ''Kişi laik olmaz devlet laik olur'' ifadesi, Cumhuriyetin kurulduğundan bu güne, İslamiyet'e her fırsatta zıddiyet gösteren rejimin Türkiye'de devam ettirileceğini gösterir. Zaten, Erdoğan'ın, Libya'daki Türk firmalarının sorunlarına cevap verirken kullandığı ''Devletlerde devamlılık esastır'' sözü de, laik camiada eskisi gibi tepki gösterilmemesi de, bunun teyidi sayılır. O zaman benden soru şu: Devlet müslüman olsa ne zararı var?

b) ''Müslüman olarak laik bir devleti yönetirken...'' ifadesi, kulağa hoş gelse de, laik devlet mi müslümana uyacak, yoksa müslüman mı müslümanlıktan vaz geçip laiklik prensiplerini topluma empoze edecek sorusunu sordurur. Mesela, laiklik cevaz veriyor olabilir ama, Kur'an'da 'yalancılık' şiddetle reddedildiğinden müslümanın yalanla iş yürütmesi mümkün değil.

c) ''Bütün inanç gruplarına devlet eşit mesafede olur'' ifadesi, demegojidir. Bâtıl inançlarla sahih inancı perdeleme oyunudur. Örnek: Faiz sistemiyle güçlü olunacağı inancını taşıyanlarla faiz sistemiyle toplum batar inancını taşıyanları eşit mesefede tut da göreyim! Bugün dünyayı sarsan ekonomik krizin müsebbibi faizli sistemle devlet yönetilir inancına sahip olanlar değil mi? Erdoğan, bir devlet yöneteni olarak, faizli sisteme inananlara eşit duracak ise, devletin, faizli sistemle -nasıl olacaksa- tabilerini sömürmeyeceğini göstermelidir.

Diğer bir mesele, laik devlette yönetici olan Erdoğan'ın, inançlar denince, onu, Müslümanlık, Hıristiyanlık, Musevilik ve ateistlik olarak anlamasıdır. Halbuki, toplum içinde onlardan başka yığınla inanç oluşmuş durumda.

d) ''Ve bütün inanç gruplarının inancı o devletin güvencesi altındadır'' ifadesi, bugüne kadar reddedilen İslamiyet'in 'müslüman' kimliklilerce devletten uzak tutulacağının ilanıdır. Burdan öteye devlet, canı isterse, hakka riayet edecek, canı istemezse, fert veya toplumların haklı taleplerini elinin tersiyle itecektir.

İbrahim Faik Bayav
(17.09.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:632 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com