Denemeler

Söz İsrail'e Ama Uyarı Herkese (Makale)
Okunma: 134
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Söz İsrail'e Ama Uyarı Herkese

İsrail devletinin kuruluşundan günümüze kadar geçen zaman içinde, Türkiye'nin uyguladığı politika İsrail'in uyguladığı politikaya uyumsuzluk göstermedi. Ne zaman ki ekonomik kriz Amerika'da başlayıp Avrupa'ya yayıldı, Avrupa Birliği'ne girmek için yarım yüzyıl bekleyen Türkiye'yi telaş aldı.

Ekonomik krizin açgözlülükten, hesapsız tüketmekten, bunu yaparken toplumun zayıf kalmış fertlerini ezmekten oluştuğunu aklı başında olan herkes farketti. Fertleri ezmede ilk unsurun 'faiz' (riba) olduğu da anlaşıldı; dünyanın faizle (riba ile) geçinenlerine tepki başladı.

Bediüzzaman Said Nursi'nin bu konuda yazdıklarını tüm Yahudilerin aleyhinde olacak şekilde alıntılayanlar var.

Mu'cizât-ı Kur'âniye'nin Dördüncü Işık'ındaki Benî İsrail ile ilgili paragraf, o konuyu mündemiç ayetlerin i'câzını ispat etmek içindir. Ta ki ayetlere bakılsın, Kur'an üzerindeki zamanın 'inkar' adlı fırtınasına baskın gelinsin.

Ben, Bediüzzaman'ın dikkate sunduğu 6 ayetten ikisine bakmaya çalışacağım.

1- ''Yahudileri, hayata karşı insanların en hırslısı bulursun'' (Bakara: 96)

Ne zaman? Ya da şöyle soralım: Her zaman mı?

Bu ayet mealini alıp, gündemde diye İsrail üzerine ve Yahudilere yüklenmek hakikate zıttır. Ayet, Resulullah'ın zamanında, yaşam için hırs gösteren toplumların içinde, onların daha fazla hırs gösterdiğini bildiriyor. Hırsın ise hasarete sebep olacağını Bediüzzaman güzel biçimde ders vermiş. Geçtiğimiz günlerde Tunus ve Mısır yönetimleri saltanat hırsından vazgeçip ülkelerini mutedil hale getirdikleri halde, Kaddafi ailesinin saltanatta kalmaya gösterdiği hırs, Libya'yı cehenneme çevirdi. Saddam'ın gösterdiği hırs da öyle... Irak, girdiği cehennemden bir türlü kurtulamıyor.

2- ''Onların çoğunun günaha, zulme ve haram yemeğe koştuklarını görürsün. Ne kötü şeydir o yaptıkları!'' (Maide: 62)

Açıkça görüldüğü gibi, günaha, zulme ve harama koşanlar Yahudilerin çoğu. Ama, 'çoğu' kavramı, yarı ile tam arasındaki yeri belirtmemiş. Bu oran tama yakın olduğu gibi, yarıyı bir puan geçmiş de olabilir. Buradan, belirtilenin dışındaki Yahudilerin günahtan, zulümden ve haramdan kaçındıklarını da anlayabiliriz. O zaman, aklı başında olanların, dünyayı krize sokan faiz lobisinin içindeki Yahudileri suçlarken, tüm Yahudileri hedef göstermekten kaçınmak gerekir. Zaten, oluşan şartlar neticesinde, zarara uğrayanların, yaşam için hırs gösterenler olduğunu görecek, bunların arasında müslüman maskeli güvendiğimiz insanlar olduğunu da anlayacağız. Anlayabilirsek!..

Sonraki ayet (Maide: 63), ''Rabbanilerin ve ahbarın günahtan, zulümden ve haramdan onları, (Yahudilerin çoğunu), men etmeleri gerekmez miydi?'' ikazını yapıyor. Demek, o günlerde Yahudi bilginleri Yahudi toplumunu ikaz etmemişler. Bugün, günah, zulüm ve harama karşı İsrailoğulları'nı uyaran bilginleri var ise... ve Yahudiler uyarıya önem veriyorlarsa... kendilerine karşı oluşturulan sert tepkileri mutlaka bertaraf edeceklerdir. Kur'an alimi bilinenler de, Kur'anî ikaza kulak vermeleri gerekir. İkaza kulak verme, gelecek olan azabın önünü derecesine göre kesecektir.

İbrahim Faik Bayav
(10.09.2011 tarihinde yazıldı) 
İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:622 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com