Denemeler

Yanlış Yapılan Ebced Hesabı (Makale)
Okunma: 108
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Yanlış Yapılan Ebced Hesabı

Türkiye'nin, Mavi Marmara baskını bahanesiyle İsrail ile sürtüşmesi, meselenin iç yüzünü bilmeyen dindarları da bir hoş etti. İngiltere ve İngiltereciler memnun kaldılar; Erdoğan hükümetini medhetme işlemiyle, Doğu Akdeniz'i ısıtma çabasına girdiler.

Dindarların, İsrail-Türkiye sürtüşmesinden hoşlanmaları belki normaldir. Şartlandırma çünkü o yönde. Ama, Risale-i Nur dersi almış olanların, hoşlanma havasına girmeleri, umulmayan yanlışları da gün yüzüne çıkarmaktadır.

Risalelerden ders almış olan fikir ehli zat, Türklerin İsrail'i tarihten sileceği iddiasında bulundu.

İsrail-Türkiye sürtüşmesinin sonucunu, dünya devletlerinin değişik tavırlarını göz önüne alıp tahmin yürütmeye çalışsaydı, ''Tahmindir canım... Olabilir de...'' denebilirdi. Ama, fikir ehli zatın, Kur'an'dan bir ayet alıp, onu ebcede vurması, çıkanın gerçek olacağını sanıp umuma da müjdeler sunması, o ayet ve ebced hakkında görüş bildirmemi gerektirdi.

Fikir ehli zatın, tevile kalkıştığı ayete bakalım: ''İnkar edenlere de: Yenilirsiniz ve cehenneme sürülürsünüz'' (Al-i İmran: 12). Zat'ın bu ayetten anladığı, Türkiye ile sürtüşen İsrail'in, savaş mümkün olursa, yenileceği. Ebcedle çıkarmaya çalıştığı tarih ise; 1438 / 2016.

Fikir ehli zat, İsrail Türkiye arasında savaş çıkma ihtimalini, yazısının başında, ''Bizce meçhul'' şerhiyle bildirmişse de, ilerleyen satırlardaki vermeye çalıştığı müjde, onu o savaşın gerçekleşeceği inancına götürüyor.

Bahsedilen ayete baktığımızda;

a) Allah'tan gelenin bir taifece reddedilmesi; (Verilen bilgiden, o taifenin müslümanların yakınındaki yerleşik Yahudiler olduğu anlaşılıyor)

b) Reddetmenin, savaş çıkarma raddesine getirilmesi; (Yahudi taifesi, Bedir Savaşı sonucuna güvenip epey böbürlenmiş)

c) O taifenin Müslümanlar karşısında yenileceği ve cehennem azabı bulunan sürgüne yollanacağı. (Sonuç 5 Yahudi kabilesinden birinin boyun eğmesi, dördünün o bölgeden uzaktırılması şeklinde olmuş)

Bu ayet ışığında, günümüze bakılabilir, tevilde bulunulabilir elbette. Bunun için, ayetteki ''Lillezîne keferû'' öznesinin işaret ettiği iyi anlaşılmalı. Ayetin iniş sebebinin Resulullah'ın bölgesindeki Yahudi taifesi olması, 'inkar etmiş olanların' İsrail olacağı anlamını vermez. İnkar, hak ehlince tebliğ edilen hakikatin reddedilmesidir. Hak ehli kim? Ne zaman hakkı tebliğ etmiş ya da edecek ki İsrail'ce inkar vuku bulmuş ya da bulacak olsun? Ayetin başındaki ''kul'' emri, inkar edenlerin görüldüğü kadar, emri yerine getirmeye çalışanın da görülmesini gerektirir. Fikir ehli zatın, ayetin çerçevesine girmesine layık gördüğü biri var mı acaba?

Ayetteki 'Setüğlebûne' kelimesini ebcede vurmaya çalışan Zat, tarihi, gönlünde yatan şekilde 1438 / 2016 oluşturmuş olsa da, kelimenin asıl değeri, 1548 / 2124'tür. Eğer bir tahmin yürütülecekse, bu tarihte savaşın içinde bulunulduğu, sonuç alınacağı tahmininin ileriye dönük olduğu anlaşılsın. Gelecek zaman takısı 'se' muaf tutulsa, 1488 / 2066 olur. Bu, bulunulan zamanda savaş çıkarsa yenilirsiniz anlamını ifade eder. Kelimeden bundan sonraki harfler çıkarılamaz. Hele ki, 'tüğlebûn' çoğulu, 'nun' kaldırılarak 'tüğlebu' şeklinde tekil yapılmaz. Çünkü 'inkar edenler' tanımı çoğul olduğundan, mağlubiyetin çoğula gelmesi gerekir. İsrail ise çoğul değil, tekildir.

İbrahim Faik Bayav
(22.09.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:622 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com