Denemeler

Terör, para verilip önlenecekmiş! (Siyasi Makale)
Okunma: 103
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Terör, para verilip önlenecekmiş!

Ülkede terör olayları insanları acıya boğuyordu. Acı hükümet yetkililerini tutuşturuyor, kiminin yüreğini sızlatırken, Başbakan'ın ciğerini yakıyordu. Pek ciğer kokusuna benzer bir şey duyulmuyordu etrafta ama, olsun. Sonra, koro halinde dendi ki, ''Bu, terör yapanların yanlarına kalmayacak''. Terör, ''Yanlarına kalmayacak'' lafından korkmayıp artmaya devam edince, yapanların yanlarına nasıl kalmayacağının da işaretleri hükümet tarafından belirtilmeye başlandı. İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığına göre 'yanlarına bırakmama' işlemi, Amerika'dan kopya çekilerek yapılacakmış. Aslında, 2006 yılının Haziran'ında kopyası çekilip 5532 Sayılı Yasa'nın bir maddesi haline getirilmiş. Getirilmiş de... herhalde birilerine kazandırılacak puanın yetersizliğinden endişe edilmiş! Edindiğimiz bilgi, 2006 yılında çıkarılan yasanın ancak şimdi (2011'de) uygulamaya konacak olması imiş.

Kaynağı NTV olan haberin şu cümlesini beraber okuyalım: ''ABD'de başarıyla uygulanan -suçluyu yakalatana ya da kimliğini bildirene para ödülü verilmesi- uygulamasının Türkiye'de hayata geçirilmesi için özel yönetmelik taslağı hazırlandı''. Bkz: http://www.milliyet.com.tr/gundem/ihbar-et-parayi-al-1445864

Soru 1: ABD'den kopyası çekilmiş uygulamanın hayata geçirilmesi için niçin 5 yıldan fazla beklendi? Belirtildiğine göre, uygulamaya geçmek için Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yönetmelik tasarısı hazırlanmış ama, İçişleri Bakanlığı'na gönderildiğinde kaybolmuş.

Soru 2: Hazırlanan yönetmelik taslağı, kesin şeklini kaç yıl sonra alacak? Emniyet Genel Müdürlüğü, taslak kaybolduğu için yeniden hazırlıyormuş ya!.. Belli ki bilgisayarında bir kopyasını bırakmamış! Ana hatları da zihinlerden uçup gitmiş mi ne?!

Soru 3: ABD'de, suçluyu yakalatana ya da suçlunun kimliğini bildirene para ödülü verilince terör eylemi bitmiş mi, azalmış mı? Yoksa yerli yerinde kalmış mı? Haberde, örnek olarak Saddam Hüseyin'in oğullarının yerini bildirenlere 30 milyon dolar ödendiği bildiriliyor. Sonucunun, Irak'ın cehennemden çıkamadığı, ABD'yi oradan kaçacak duruma getirdiği, kaçacakken de Türkiye'yi Irak cehennemine sokmaya çalışmak şeklinde olacağını, birileri İçişleri Bakanlığına hatırlatmış mıdır acaba?

Eğer, 5532 Sayılı Yasa'nın bir maddesi haline getirilen ''İhbar et: parayı al'' uygulaması hayata geçirilirse, ödüle kimlerin göz dikeceğini tahmin etmek gerekir.

Bahsi geçen yasa maddesi şöyle: Madde 19 - (Değişik madde : 29/06/2006 - 5532 S.K 13.Mad) İşlenişine iştirak etmemiş olmak koşuluyla bu Kanun kapsamına giren suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara veya yerlerini yahut kimliklerini bildirenlere para ödülü verilir. Ödülün miktar, usûl ve esasları İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte belirtilir. Bkz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/07/20060718-1.htm

Hatırıma geldi: Evvelki gün Başbakan Erdoğan, CHP'li ve BDP'li belediyelerin Almanya'nın bir vakfından para aldığını, o paraları PKK terör örgütüne aktardığını söyledi. CHP, 'yalan' deyip konuyu Yargı'ya taşıdı. Bkz: https://www.haberturk.com/polemik/haber/675278-chpli-gunaydin-erdogani-sozlerini-ispata-cagirdi

Beş gün önce de, ''Ciğerim yanıyor' sızlanması içinde iken, ''Sadece onlar rant elde etmiyor. Onların uzantısı olanlar da rant elde etmeye devam ediyorlar'' demişti Başbakan Erdoğan. (Sentezhaber 28.09.2011) Bu sözlerden anlaşılan şu: Hükümet, terör yaptıranların kim olduğunu nerede olduğunu biliyor. CHP'yi göstererek terörist bulunan yeri gizlemeye çalışıyor. Acaba hükümet, 3713 sayılı yasanın değişik 19'ncu maddesine ''iştirak etmemiş olmak'' şartını teşvik edicileri kayırmak veya ileride onları paraya doyurmak için mi koymuştu?

İbrahim Faik Bayav
(03.10.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:625 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com