Denemeler

Alimler İslam Alimi iseler... (Makale)
Okunma: 97
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Alimler İslam Alimi iseler...

Terör, Türkiye'de sorun olduğu gibi Afrika'nın ülkelerinde de sorundur. Yöneticimiz, Güney Afrika temaslarında, terörün İslam'la ilişkilendirildiğini farkedince, doğrunun anlaşılmasına yarayacağını sandığı açıklamayı yapmış. Açıklama, Diyanet kurumunun terör konusunda harekete geçtiğini bildirme şeklinde. ''Diyanet İşleri Başkanımız'la konuştum'' diyor Yönetici. Aralarında oluşan karar Diyanet kurumunun, İslam dünyası denen coğrafyadan bilim adamlarını ve saygı duyulan din adamlarını 'terör' konusunun görüşülmesi için bir araya getirecek olması imiş.

Yöneticilerin, böyle bir faaliyete girişmiş olması, özlenen ama ne hikmetse gerçekleştirilemeyen durum idi. İslam'ın, sulh düzeninin bizzat kendisi olduğu devlet kanalıyla deklare edilmesi gerekiyordu. Yalnız... Bilim ve din adamlarının bir araya getirilmesini isteyen Yönetici'nin, ''İslam'da terör var mı, yok mu?'' soru cümlesini kullanması, bilim ve din adamlarından ilk nasihati alması gerekenin yöneticiler olduğu intibaını veriyor.

Ne demektir, ''İslam'da terör var mı, yok mu?'' demek?

Terörle içiçe olan bir bölgenin, aklen bilinmesi gerekir ki, İslam'a ihtiyacı vardır. O zaman, ''İslam'da terör var mı?'' diye sorulmaz; İslami özellikler öne sürülüp terörün sonlandırılmasına çalışılır.

Afrikalı insanların İslam'ı terörle özdeş bilmeleri, sömürgeci devletlerin tazyikinde kaldıkları sebebiyle, normal karşılanabilir. Kendilerine İslam gösterilirse, anlayışlarının değişmesi sağlanabilir. Medeni bildiğimiz Amerika ve Avrupa devletleri, geçtiğimiz yıllara kadar İslam-terör ilişkisini dillendirirken, bugün, İslam'ın terörle kesinlikle ilişkilendirilmeyeyeceğini ikrar ediyorlar. Terörün bir sorun olduğu bu devletler nezdinde ortak paydadır. Kararlaştırılamayan şey ise, terörü oluşturan sebeplerdir.

Kur'an'daki bir ikaz, ''Yaptıklarınızın karşılığını göreceksiniz'' şeklinde. Hayr işlendiğinde hayrın, şer işlendiğinde de şerrin topluma hakim olacağı, Kur'an beyyinesidir (Zilzal Suresi). Biraraya getirilecek olan bilim ve din adamları, bu ve buna benzer ayetleri referans almasalar bile, sebep-müsebbip ilişkisine vurgu yapacaklardır. Onlardan, Yönetici'nin istediği biçimde ''Terör kötüdür; İslam'da terör olmaz'' gibisinden saftirik cevap alınamaz. Hele ki, ''Teröre cevaz veriyor musun?'' sorusuna cevap beklenecek kişiler, belki din adamı olabilirler ama, İslam Dini çerçevesindeki din ve bilim adamı olamazlar.

Terör illetinin çözümü aslında bellidir: Devletin, geçmişteki uygulamalarının muhasebesini yapması. Bunun için Türkiye'de yeterli bilimadamı olduğuna inanıyorum. Yöneticiler, mevcut kanunları niçin uygulanmadığının, yalaka tiplilerin zevklerine uygun kanunları niçin çıkarmaya çalışıldığının muhasebesini yapsalar, terör oluşturucu unsurların anlaşılmasını sağlarlar. Çözüm, o unsurların, devletin onaylamasıyla ortadan kaldırılmasından ibarettir.

Son söz: Bilim adamından çözüm beklemek, bilim adamının söyleyeceğine inanmayı gerektirir.

İbrahim Faik Bayav
(08.10.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:587 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com