Denemeler

Anarşiden ve Terörden Kurtulabilecek miyiz? (Siyasi Makale)
Okunma: 85
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Anarşiden ve Terörden Kurtulabilecek miyiz?

Yorumlamaya çalıştığım haberin başlığı 'Anarşi ve terörden kurtulmanın beş çaresi' şeklinde atılmış. Bunlar; Said Nursi'nin verdiği ders olan ''merhamet'', ''hürmet'', ''emniyet'', ''haramı-helali bilip haramdan çekilmek'' ve ''serseriliği bırakıp itaat etmek''.

Kime ders vermiş bunları Said Nursi?

Toplumu oluşturan fertlere.

Said Nursi, devlet namına casusluk yapan kişiyi farkettiğinde, ona, toplumda böyle faaliyet gösterdiğini hissettirmiş.

Said Nursi'nin çareler sunmaya çalıştığı anarşistlik günlerinden, anarşistlikten bin bela terörün ülkeyi kavurduğu günlere gelmişiz. Bediüzzaman'ın bahsi geçen sözleri yine 'çare' diye dikkatlere sunuluyor. Ama, devlet ricalinin devlet adamlarından değil de dünyayı parselleme savaşı veren finans ağalarının ağına düşmüşlerden oluştuğu unutuluyor.

Toplum fertleri, merhamet duygusunu kazandıklarında, bir başkasının zarar görmemesine çalışsalar da, üst katlarda oldukları için merhamet duygusu yanlarına gelemeyenler, üst katlardan aşağıya düşmemenin usulünü arayacaklardır. O usul, aşağılarda estirecekleri terör olabilir.

Hürmet, toplumda, olgunlaşmak isteyenlerin olgunlaştırıcı kişilere duyacağı saygıdır. Bu saygı, hedefi şaşar da, yalan söyleyicilere varırsa, yalan farkedildiğinde kin ve adavet hislerini uyandırır. Çünkü yalancı, kendine yönelen saygıyı istismar edecek, o saygıyı, dünyalık çoğaltmasının aracı yapacaktır. Günümüzün yönetimdekilerine dikkat edilirse, portföylerindeki nakit ve kağıt zenginliği farkedilir. Bunlar, terör alanının parkelerini biriktirmişler ama farkına varmamışlardır.

Toplumda asayiş, yönetime duyulan güvenle mümkündür. Yönetim kanun yapacak ve uygulayacaktır. Kanunu bozuk yapan ya da yapılan kanunu uygulamayan yönetime karşı benim eminliğim, korkusuzluğum, güvenim ne kadar sürebilir ki? Terör yaptığı belli olana cezası kesilmezse, veya kesilen ceza, dışarıdakilere hoş görünmek için infaz edilmezse, toplumdaki emniyet duygusu yerinde tutulamaz. Delilsiz-mesnetsiz suçlu gösterme hali de tam bu devrede ortaya çıkar. Devletten inandırıcı emir gelmedikçe, emniyet oluşmaz.

Haram ve helali bilme?
.. Diyanet, yazık ki, görevini yapmıyor. Helal gıda üreticileri her fırsatta şüpheli göründüğünden, helallik, sertifika verilenlere münhasır tutuluyor. Fert bazında haramdan kaçınma bir yere kadardır. Grup bazında haramdan kaçınma olmaz ise, anarşinin ve terörün önüne geçilemez. Örnek: Otomobil parçaları üretilen işyerinde, fren telini tekniğe uymadığı için hurdaya attığımda, elbette haramdan kaçınmış olacağımdır. Ama, diğer elemanlar, şeflerinden gördükleri musamaha ile tekniğe uymayan fren tellerini piyasaya sürerlerse, trafik anarşisine yol açarlar. Burada, benim, fert olarak haramdan kaçınmam bir işe yaramayacaktır.

Toplumda serseri olmuş kişilerin serseriliği bırakıp itaat etmeleri özlenen durumdur elbette.

Said Nursi bu suçtan hapise düşmüş nicelerini ıslah edip ülkeye kazandırmış. Ama yönetimdekilerinin de hoşuna giden bir şeymiş o. Bugün ise hapise düşenler serserilikten değil; serserilik yapmaları istendiğinden.

Birilerinin politikası olmuş düzgün vatandaşları suça meylettirmek.

Suç işlensin diye, bazı işyerlerinde, çalışan insanların hakettiği ücretlerinin verilmediği-ertelendiği oluyor.

Said Nursi'nin anarşi ve terörden kurtulması için sunduğu çareler bizim önümüzde. Milli iradeyle geldik diyen hükümet üyelerinin ve yandaşlarının önüne de gelmedikçe, terörden kurtulma ümidimiz oluşmaz.

İbrahim Faik Bayav
(21.10.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6348
2 Firari Fırtına 4409
3 Mustafa Ermişcan 3802
4 Hasan Tabak 3516
5 Nermin Gömleksizoğlu 3165
6 Uğur Kesim 3029
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2920
8 Sibel Kaya 2878
9 Enes Evci 2588
10 Turgut Çakır 2282

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:101 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com