Denemeler

İnanmak veya inanmamak hürriyet gerektirmez (Makale)
Okunma: 162
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İnanmak veya inanmamak hürriyet gerektirmez

İnanç dediğimiz şeyin önemi inkar edilemez. Kişilerin karşılaştıkları sıkıntıların def edilmesinde ilk faktör inançtır. Sıkıntıya ilaç diye sunulan şeye inanmama, ya o şeyin ilaç olduğu bilinmediğindendir, ya da o şeyin ilaç olmayacağı bilindiğindendir.

Arkadaşımız ''İnançsızlık hürriyeti de var mıdır?'' sorusuyla günlük yazısını sunduğundan, konuyu irdelemek zorunda kaldım.

Arkadaşımız, ''İslamiyet hürriyettir'' demiş. Onaylanır. Ama, İslamiyet'in, başka inançlara kemaliyle hürriyet tanıdığını söylemesi, onaylanamaz. Çünkü, inanmak hürriyet gerektirmez. Hür de olsan inanırsın; zindana da atılsan inanırsın. Burada esas belirtilmesi gereken, İslam Dini'nde iradenin iptal edilmeyeceği gerçeğidir. İnsanların hür irade sahibi olmalarını, dilediği gibi inanması kadar dilediği gibi hareket serbestisine de sahip olması şeklinde anlarsak, ortada İslam Dini olmaz.

Arkadaşımız, Kur'an'ın, ''insanlara dilediği gibi inanma ve hareket etme serbestisi tanıdığını'' söylemeden önce, çok iyi düşünmesi gerekirdi. Referans verdiği Kâfirûn Suresi'nin 6'ncı ayeti, bozuk bir dinden kurtulmaya yarayacak yeni bir dinin ortaya çıkma aşamasıdır. Bu ayet, İslam'ın herkese hareket serbestisi verdiğini söylemiyor; dinin iki kısım olduğunu belirtiyor. Zalimlerin kontrolündeki zulüm dini; zalimlerin zulmüne ket vurmak için oluşacak barış dini. Burada dini getirecek olana inanıp inanmama serbesttir. İnandıktan sonra, perdey pey oluşan sisteme zıt hareketler söz konusu olamaz. Zulüm dinindeki 'kandırma' hareketine İslamî sistemde ''Kişilerin hür iradesi var canım'' deyip musamaha gösterilemez. 'Gasp', hür iradeye bağlayıp onaylanamaz.

Bugün, tabi olduğumuz sistemin toplumu koruyucu yasalara sahip olduğunu biliyoruz. Hükümetin, 'din ve vicdan hürriyeti' bahanesiyle, yasaları takmaması, her tür harekete serbestiyet vermesi, veya vermeye çalışması, ülkeyi yıkımın eşiğine getirmiş durumda. Ülke yıkılma aşamasındayken, herkese serbestiyet verme taraftarları, Ebucehil'i kıskandıracak biçimde zulüm ağını dokumaya çalışıyorlar. Bir kilometre düz yolda direksiyon sallayana verilen ehliyet, trafik canavarına davetiye çıkarırken, gelişigüzel yapılara 'planlıdır' onayı verilmesi, binaların tabut olmasını kolaylaştırıyor. 'Planlıdır' yalanıyla çöken binaların içinde, sert çıktı Yöneticimiz, ''Bir daha böyle hareketlere izin verilmeyecek'' diye kükredi. İyi yaptı; İslamlık işaretini vermiş oldu!

Bakara Suresi'nin 256'ncı ayetini, 'Dinde zorlama yoktur' şeklinde değil, ''Dinde, kerih, iğrendirecek bir şey yoktur'' şeklinde anlıyorum. Aksi takdirde, fıkhın ukûbât bahsinin oluşturulması sebebi izah edilemez.

Teğabün Suresi'nin 2'nci ayetini, konumuza kesinlikle mehaz gösteremeyiz. O ayet bir tesbit cümlesidir: Sizden, yani insanlardan, ortaya konan hükmü reddeden de vardır, ona inanan da. Bu, genel anlamlıdır; inanma veya reddetme ortaya konan hükme ve prensibe göre değişir.

Arkadaşımızın mehaz gösterdiği Kehf Suresi'nin 29'ncu ayetine beraber bakarsak, meseleyi daha bir açıklığa kavuşturacak, İslam Dini'nde, öyle herkesin dilediği gibi hareket etme hürriyetinin olmadığını anlayacağız: ''bu gerçek Rabbiniz'dendir. Dileyen inansın (Bu gerçeğe), dileyen reddetsin. Zalimlere öyle bir ateş hazırladık ki, yapısı onları çepeçevre kuşatmıştır''.

Buradaki terimlerden;

Gerçek: Allah'ın, Resulüne, bildirdiği yaşamda dikkat edilmesi gerekenleri;

İman ve küfr: inanıp inanmamada serbestiyeti;

Nâr: İnanmama serbestiyetinin, -zulmü devam ettirme amacı taşıdığından-, ateşle durdurulacağını ders verir. Yönetimler, toplumdaki, -kendilerinin de kabul ettiği halde-, yanlışlığı bastırma görevini yerine getirmezlerse, Allah'ın görevlendirdikleri, bu görevi yerine getireceklerdir.

Şimdi söylensin lütfen: Herkese dilediği hareketi yapma hürriyeti nerede?

İbrahim Faik Bayav
(02.11.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:641 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com