Denemeler

Çocuklar artık gerçekten korunsunlar (Makale)
Okunma: 144
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Çocuklar artık gerçekten korunsunlar

Türkiye'de, çocuk hakları stratejisinin ve uygulama planının hayata geçirilmesi için hükümetin beş bakanlığı protokol imzalayacakmış. Nereden çıktı bu? Yargıtay'ın N.Ç. adlı çocuğun tecavüzcülerine koruyucu karar verişinden. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve halk Yargıtay'ın o kararına tepki göstermişti ya, ordan.

2010 12 Eylül referandumunda gerçekleştirilen Anayasa değişikliği ile çocukların koruma altına alınacağı vaad edilmişti. Niçin 14 ay gibi uzun bir süre beklendi de gerekli çalışmanın yapılması için harekete geçilmedi? Halbuki, uzun zamandır çocuklara girişilen tecavüz olayları basın-yayın aracılığıyla gözümüzün önüne getiriliyordu.

20 Kasım 2011 günü, beş bakanlık o protokolü imzalamak için bir araya gelecekmiş. Tepkiler bu haber üzerine belki yatışır. Haberden edindiğim kanaat, savsaklayıcı bir yaklaşımın görünecek olmasıdır.

İmzalanacağı söylenen protokolde, 'çocuk hakları' vurgusu dikkati çekiyor. Ama bunun ülkenin bütün çocukları için olduğu belirtilmiyor. Geçmişten günümüze kadar geçen sürede, 23 Nisan günü 'Çocuk Bayramı' olarak bilindiği halde, ailesi fakir olduğundan çalışan çocuklara bu bayram hak olarak görülmedi. Beylerin, memurların, zenginlerin çocukları 23 Nisan günlerinde şen-şakrak yaşam sürerlerken, fakir ailelerin çocukları, bayram coşkusunu televizyondan bile izleme fırsatı bulamadılar.

Şimdi beş bakanlığın 'çocuk hakları' vurgusuyla hazırlayacakları protokol, ülkenin tüm çocuklarını kapasayacak mı? Evet denirse şaşarım! Geçmişte yasa olduğu halde çocuk hakkı görmeyenler, yeni düzenlemeyle çocuk hakkına riayet etmede zorlanırlar.

Bu zorluğun farkında olmalılar ki yetkililer, inandırıcı olmak için, çocuk hakları stratejisinin uygulama planında bazı hedefler belirlemişler. O hedeflere varılabilmesi için yapılacak olanlar, usulüyle gidildiği takdirde gönülleri rahatlatacaktır elbette. Merakım şu: Bu düzenlemenin içinde ''Çocuk tecavüzcülerine geçit verilmeyecek'' anlamında bir madde niye yok? Bütün yasaklar yasaklanacak deme cüreti gösteren bazı bakanların yalancı çıkmaması için mi?

Strateji maddelerinin bazılarına bir bakalım hele:

a) Çocuk haklarına ilişkin sözleşme ve yasaların uygulanmasına yönelik hukuki ve kurumsal yapılar geliştirilecekmiş!..

Çocuklara tecavüze yeltenmelerin önü kesilecek mi geliştirilecek kurumsal yapılardan sonra? Yetkililer, bu madde ile, çocuk haklarıyla ilgili sözleşme ve yasaların var olduğunu ikrar etmiş oluyorlar. Bu yasalar, lakaytlık sebebiyle işletilmemiş.

b) Çocuğa yönelik beslenme ve sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, aile bu olanakları sağlayamıyorsa, devlet devreye girecekmiş!..

Yoksul ailelerin çocuklarının beslenme ve sağlık problemleri aşikar. Milli Eğitim Bakanlığı, okullara gönderdiği ''Zorla okul aidatı alınmayacak'' talimatını uygulatamazken, öğretmenler, fakir-yoksul dinlemeden çocuklardan aidatı zorla tahsil ederlerken, nasıl olacakmış da devlet çocukların beslenme ve sağlık problemi için devreye girecekmiş? Hem de kodamanların devleti ele geçirme kavgası hengamında!.. Sorayım: Üç çocuk isterim diyen Başbakan Erdoğan, fukara ailelere her çocuk için kaç kuruş yardım gerçekleştirmişti?

Bu strateji maddesinde, çocuklara tecavüze yelteneceklere 'höt' edecek çıkış yok.

c) Aile ve çocuğa yönelik destek ve özel koruma hizmet modelleri geliştirerek sağlıklı aile ortamı oluşturulacakmış!..

İtiraz edilmez ki buna. Bugüne kadar durulduğu kabahat!.. Sağlıklı ailelerin sağlıklı kızlarını kısa bir anlık hevesatını kullanarak kaçıranlara ceza verilmeyecekse, neye yarayacak? Hem sonra, her aile mutlak sağlıklı yapılamaz ki. Bu durumdur ki, sadistlerin çocuğa tecavüz duygularını harekete geçiriyor.

Öteki maddeleri anmaya gerek yok. Stratejinin hiç bir maddesi, çocuklara tecavüze yelteneceklere 'dur' anlamında bir çıkış içermiyor.

Çocuk hakları vurgusuyla, yapılacağı söylenen düzenlemelerin, yaşanılan olaylar baz alınıp ''Gerekçemiz çocuk tecavüzlerini önlemektir'' denmeden inandırıcılık kazandırmayacak, imzalanacak protokol göz boyamaktan öte gitmeyecektir.

İbrahim Faik Bayav
(08.11.2011 tarihinde yazıldı) 
İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:576 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com