Denemeler

İnsan Hakları Nasıl Bir Şeydir? (Makale)
Okunma: 124
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İnsan Hakları Nasıl Bir Şeydir?

''İnsan hakları lütuf değildir''. Bu sözü, Yargı kurumunun en üstündeki bir zat söylüyor.

Bu zat, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye hakkındaki kararlarının irdelendiği konferansta 'devlet' olgusuna da dikkat çekiyor, herhangi bir devletin, insanlara, doğuştan sahip olunan hakları lütuf olarak veremeyeceğini bildiriyor.

Ama haklardaki standart yükseltilmesinden de bahsediyor bu zat.

Türkçe'yi konuşma ve algılamamızda farklılık var mı acaba? İşin içine 'standart' yükseltmesi girecekse, 'lütuf', varlığını kendi kendine ortaya çıkarır.

''Yaşama hakkı temel bir insan hakkıdır'' cümlesini kullanan Yargı kurumunun en üstündeki zatın, ne demek istediğini bilgi dağarcığımdan dökerek bulmaya çalışayım:

Yeryüzündeki canlılara bakarsak, böceğinden kuşuna; faresinden orangutanına, hepsinin yaşama hakkına sahip olduğu görülecektir. Kafesteki kuşun standartının yükselmesi, kafesinin gittikçe genişletilmesi, suyunun yeminin tazelenmesi, ve nihayet kafes dışına bırakılmasıdır. Kafes içindeyken ölmeyecek kadar bakımının yapılması, bakımını yapan insanın ona lütfudur. İnsanın standardının yükseltilmesini, kuş misali olarak görebiliriz. İşin içine giren standart yükseltilmesi, maddi ve manevi belirli miktarda gıdalandırılan insanın, hareket alanının genişletilmesini netice verecektir. Eğer, 'lütuf' ve 'standart' sözcüklerini cümle içinde kullanan bir kimse, kullandığı cümlenin anlamını kavramışsa, kuştaki standartı yükseltenin insan olduğu gerçeğinden hareketle, insanın standartını yükseltenin kim veya ne olduğunu açıklamak zorunda kalacaktır.

''Hukuk devleti, kişilerin hak ve özgürlüklerini korumakla yükümlü'' imiş bu zata göre. Zaten, yaşamayı seven insanlara göre de öyle. Bünyesinde güç, elinde silah, ardında kodaman olanlar, zayıf ve acizlere 'höt' ederek yaşama hakkını kullanırken, 'höt' hitabına maruz kalan zayıf ve acizler, o tipleri sırtlarında taşıyaraktan yaşama haklarını kaybetmemeye çalışıyorlar. Demek ki, ''hukuk devleti'' tanımıyla anılan tüzel kişilik, hak ve özgürlük korumada eski kafada değil de yeni kafada olduğunu göstermek istiyor ki, insan haklarında standart yükseltme gereğini duyuyor.

''İnsanların en temel hakkı olan yaşama hakkının, uluslararası bildirgelerde öncelikle yer aldığını ve korunduğunu''
söyleyen bu zat, bilgilendirme görevini yapmış. Biz de bilgilendik. Ve anladık ki, 'temel yaşama hakkı' uluslarası bildirgelerin içinde duruyor ve korunuyor! İnsanlara faydası ne? Bu zat, ''Devletlerin, insan haklarını çağdaş anlayışa uygun güvenceli bir mekanizmayı hayata geçirmesi gerekir'' diyerek, hakların kullanılamadığını da duyurmuş oluyor. Yani, insan tarafından kafeste tutulan kuş misalini zihne veriyor!

İbrahim Faik Bayav
(15.11.2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3239
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:644 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com