Denemeler

Eşsiz Dünyalar
Okunma: 64
Melisa Parlak - Mesaj Gönder


   Bazıları keşke etrafında olup bitene karşı daha duyarlı olsaydı…
 
   Sizce de öyle değil mi?
 
   Öncelikle şunu kabul etmeliyiz: Sadece kendimiz için ve kendi başımıza gelenlerin farkındalığındayız. O kadar kaptırmışız ki kendimizi dünyanın bizim etrafımızda döndüğüne, başkalarının farkındalık eşiğinin yükselmesini dilerken bile bencilliğin sınırlarında dans ediyoruz. Herkesin derdinin büyüklüğünün kendi dünyasında göreceli olduğunu unutuyoruz. Kendi derdimizin bile.
 
   Evet! Kendi derdimiz bile şu koca evrenin içinde bir cümlenin sonundaki nokta kadar etki etmiyor belki de bizim haricimizdeki kişi ve olaylara.
   Şimdi zaman zaman dilediğimiz soruna tekrar odaklanmanızı istiyorum:  “Bazıları keşke etrafında olup bitene karşı daha duyarlı olsaydı…”
   Bana bunu düşündüren şey genelde şu: Sıkıntılı zamanlarda insanların beni anlamasını istiyorum. Görünen o ki bu da bir nevi bencillik sonucunda ortaya çıkan bir arzu.
   Başkalarının beni daha iyi anlamasını istemek. Onların derdime ortak olmasını sağlamak ya da bu uğurda çabasız bir istek. Kötü bir niyetim yok, ben üzüntüyü paylaştıkça azaltıyorum. Buraya kadar her şey şu seviyede kabul edilebilir: Mutluluğu da paylaştıkça çoğaltabiliyor muyum?
 
   Bilemiyorum…
    
   Hayatınızda hiç mutluluktan havalara uçtuğunuz anlara başkalarını dahil etmeyi düşündünüz mü?
 
   Ya da mutluluğunuzu paylaşacağınız insan yanınızda olmadığı için içinizden yükselen o sevinçle karışık tarifsiz heyecanı yaşamamak için kendinizi durdurdunuz mu?
 
   Ta ki onunla yan yana gelene kadar mutluluğunuzu bir şarkıyı durdurur gibi durdurup sonra aynı heyecanla kaldığınız yerden devam mı ettiniz?
 
   Hiç sanmıyorum.
 
   Akıl verecek değilim ama önce bu büyük bencillik girdabından kendimizi çekip çıkartmalıyız. İlk önce kendi kaçınılmaz gelişimimize ulaşmalıyız ki yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz bazılarından şikayet etmeyi bırakalım. Onların da en az bizim kadar gelişmesini sağlamak için özel bir çaba sarf edelim. Mutluluğu da beraber yaşayacak kadar arınalım bencilliğimizden. Eşsiz dünyalarımızı eşleyelim, heyecanımıza ortak, sevincimize eş bulalım. Olup bitene daha duyarlı olmanın ilk yolu “bazılarına” farkındalıkla sarılmış bir şans vermekten geçiyor.
 
   Peki siz bugün kime bir şans vereceksiniz?Melisa ParlakYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6351
2 Firari Fırtına 4411
3 Mustafa Ermişcan 3805
4 Hasan Tabak 3518
5 Nermin Gömleksizoğlu 3167
6 Uğur Kesim 3031
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2924
8 Sibel Kaya 2879
9 Enes Evci 2590
10 Turgut Çakır 2284

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:7693 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com