Denemeler

Hak Din İslam (Makale)
Okunma: 87
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Hak Din İslam

Gündeme birden bire cuma hutbelerinde Al-i İmran Suresi'nin 19'ncu ayetindeki bir cümlenin okunmasının yasaklanması düştü. 6 yıl önce, Avrupa ileri gelenleri, Avrupa birliğine katılma çabası gösteren Türkiye'de, camilerde imamların okuduğu 'Allah katında din islamdır' sözünden ürkmüşler, yetkililerimize bu sözün söylenmemesi tavsiyesinde bulunmuşlar. Bu tavsiye doğrultusunda kısa bir zaman da olsa teşebbüste bulunulduğu farkediliyor. Son zamanlarda Avrupalılarla sürtüşme, Fransa'ya sert çıkma, Almanya'daki yangınlar üzerine nota verme, hükümette, Avrupa'dan gelen tavsiyeye ''Hadi get len'' hiddetini oluşturmuş olmalı ki, birileri bunu kaşımaya tevessül etmiş.

Konu, hem internet sayfalarından hem de televizyon ekranlarından ülkeye duyurulunca, hükümetin yetkililerini almış endişe. Cuma hutbelerinin sonunda okunan 'Allah katında din İslam'dır' sözünün yasaklandığı iddiası üzerine ilgili bakan ''Gerçek dışı, mesnetsiz söylenti'' feveranında bulunuyor.

Şimdi düşünelim: İlgili bakan, muhalefete mensup bir kişinin Cuma hutbelerinde okunan -Allah katında din İslam'dır- sözünün yasaklandığı iddiasına ''yalan'', ''mesnetsiz'', ''karalama'' sözcükleriyle karşı çıkarken neyi anlatmaya çalışıyor?

Allah katında tek dinin İslam olduğunun hükümetçe kabul edildiğini mi?..

İnanması zor...

Daha bir kaç gün önce, bir başka bakan, ''Başbakan'a hiç bir zaman biat etmedim'' sözünün sebebini açıklarken, ''Çünkü biat sözcüğü dini bir terimdir'' demesi, hükümetin misyonunun dine mesafeli olunacağının işaretidir. Din sözcüğü İslam olarak anlaşılmasa da, Hz. Muhammed'in kendine inananları 'biat' uygulamasıyla düzene koymaya çalışması, 'biat' sözcüğünü İslami şiar durumuna getirir. Beyefendi, kendi partisinin başkanına biat etmemiş ise denebilir ki, herhalde, Hz. Muhammed'e ait değerden onun misyonunda ve şahsında görmemiş!..

İlgili bakan, muhalif kişinin iddiasını yalanlarken, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Füle'nin sözünü delil getiriyor. Füle demiş ki; ''Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM içtihatları sebebiyle AB dini inançlara müdahale edemez''. Dikkat edilirse ilgili bakan, Avrupa'daki anlayıştan bahsediyor, Türkiye'dekinden değil. Türkiye Avrupa birliğine dahil olma işlemini bitirirse, hüküm burası için de geçerli olur.

Şimdi, gündeme düşen 'Allah katında din İslam'dır'' cümlesinin geçtiği Al-i İmran Suresi'nin 19'cu ayetinin mealine beraber bakalım: ''Allah nezdinde hak din İslam'dır. Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonradır ki, aralarındaki kıskançlık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerini inkar ederse, Allah'ın hesabı çok çabuktur''. (Diyanet'in meali)

İbrahim Faik Bayav
(17.12. 2011 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6434
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3935
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3238
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3085
7 Uğur Kesim 3085
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2652
10 Turgut Çakır 2330

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1668 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com