Denemeler

Helal Gıdada Avrupa Güven Verici. Ya Türkiye?.. (Makale)
Okunma: 81
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Helal Gıdada Avrupa Güven Verici. Ya Türkiye?..

Bir internet sitesinde 'Haram lokma yiyen kalmasın' başlıklı, yazıyı okudum. Yazan: Cemil Şahinöz. Yazı, haram nesne karıştırılmış gıdalara karşı çalışmayı anlatıyordu.

Cemil Şahinöz ve arkadaşlarının 'haram lokmalar'a karşı çalışmasının ihlaslı olduğu anlaşılıyor.

Tebrik edilmesi gerekir.

Çalışma, Avrupa'daki müslümanlara yönelik olsa da, Türkiye'deki müslümanlara fikir vermesi açısından da önemli.

Çalışma, Allah'ın 'haram' olarak bildirdiği nesnelerin üretilen ve satılan gıda maddelerinde olup olmadığını bildirilmesi şeklinde. Haram nesnelere karşı duyarlı olanların bu nesnelerin karıştığı yiyeceklerden uzak durmalarını kolaylaştırıyor.

Sayın Şahinöz diyor ki; ''Herhangi bir üründe alkol veya hayvansal katkı olup olmadığını öğrenmek için, üretici firmalarla irtibata geçiyoruz. Üreticilerden aldığımız orijinal mektup ve yazıları internet sitemizde yayınlıyoruz. Orijinal mektubu olmayan hiç bir ürünü listemize almıyoruz''.

Güzel olduğu kadar şaşırtıcı bir çalışma bu. Üretici firmaların içerik belirten mektupları ve yazıları, müslümanları haram nesnelerden uzak tutacak kadar güvenli oluyor demek ki. Yani, ''şu üründe şu madde var; bu üründe bu madde var'' dediğinde dediğine güven duyulacak işadamları var Avrupa'da...

Ve müslümanların kalpleri itminan oluyor...

Ne kadar güzel!..

Sayın Şahinöz'ün bu yazısını okuduğumda, Türkiye dahil, müslüman bilinen ülkelerdeki 'Helal Gıda Sertifikası' verecek şirket kurma çalışması hatırıma geldi.

Türkiye Cumhuriyeti kanunu, ''Ürün içeriğini ambalajında belirteceksin'' dediği halde Müslüman üreticilerin bununla halkı inandırması zor imiş.

Türkiye'deki işadamları, içindekileri ambaljında belirtseler dahi inandırıcı olabilmek için para verip sertifika almaya zorlanacaklar ise, Avrupa'da bir mektup ya da yazıyla güven verici olan üreticileri, hangi inançla güven verici olduklarının araştırılması gerekir.

Türkiye'deki üreticiler de 'sertifika' saçmalığına bulaşmadan, Avrupa'dakiler kadar güven verici olsalar, müslüman bilinenlerin haram lokmadan uzak duruşları kolaylaşır.

İbrahim Faik Bayav
(04.02.2012 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6348
2 Firari Fırtına 4409
3 Mustafa Ermişcan 3802
4 Hasan Tabak 3516
5 Nermin Gömleksizoğlu 3165
6 Uğur Kesim 3029
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2920
8 Sibel Kaya 2878
9 Enes Evci 2588
10 Turgut Çakır 2282

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:89 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com